Voltage Drop Calculation
Example: From Manufacturers Catalogue (Saudi Cable)
Main Panel Board has the following Characteristic
Power: 200 kVA
Voltage: 400V
Power Factor: 85%
Main Cable: 2No x 4C x 70mm2 CU,PVC,XLPE
Cable Length: 150 meter
Solution:
Solving for 𝛉
Since Power factor is 0.85 (85%), therefore
Cos 𝛉 = 0.85
𝛉 = Cos-1 0.85
𝛉 = 31.79°
Solving for 𝐈𝐛
Base on Power Formula,
𝑃 = 3 ∙ 𝑉 ∙ 𝐈𝐛
Where:
V = 400V
P = 200kVA
Therefore:
𝑃 200,000
𝐈𝐛 = = Therefore:
3∙𝑉 3 ∙ 400
R = 0.343 Ω/km
𝐈𝐛 = 𝟐𝟖𝟖. 𝟔𝟖
X = 0.0988 Ω/km
Finding for R and X
R and X value are given in Substitution to the Formula
Manufactures Catalogue. In this
Example, we got following Values 3 ∙ Ib ∙ L ∙ R ∙ cos θ + X ∙ sin θ
%Vd = ∙ 100%
V∙N
LinkedIn QR Code
3 × 288.68 × 0.150 × 0.343 × 0.85 + 0.0988 × sin 31.79°
%Vd = ∙ 100%
400 × 2
%𝐕𝐝 = 𝟑. 𝟐𝟑% Final Answer
Engr. JUNJIE G. PITO