You are on page 1of 6

Proiect didactic la diriginţie

Instituţia de învăţămînt: Liceul Teoretic,”Mihai Eminescu”. orUngheni


Profesor: Radu Victoria
Durata lecţiei : 45 min
Clasa : VI-a
Subiectul lecţiei : Voinţa
Subcompetenţe : S1- educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formare a unei atitudini faţă de sine şi ceilalţi
S2- stimularea calităţii intelectuale de voinţă
Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:

O1-să se familiarizeze cu calităţile şi deficienţele voinţei


O2-să cunoască modalităţile de antrenare a voinţei
O3-să detrmine importanţa voinţei în formarea personalităţii umane
O4-să conştientizeze rolul voinţei în viaţa omului

Tipul lecţiei:de predare- învăţare

Tehnologii didactice:

a) forme- frontală, individuală, în grup


b) metode şi procedee - conversaţia, brainstorming, discuţia dirijată, explicaţia, scriere liberă, prezentare power-point,studiu de caz,jocul,GPP
c) mijloace de învăţămînt: fişe de lucru, mijloace TIC, materiale informationale la temă
Demersul didactic

N Etapele Ob timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice


r lecţiei iec ul Metode şi Forme de lucru
t procedee
1 Evocarea 10 -Sălut elevii.Verific prezenţa la oră. Elevii sălută profesorul
min Clasa este împărţită in trei grupe de lucru.

- Vă propun să ascultaţi o povestioară frontală


,,povestea celor două seminţe”
Doua seminţe se aflau una langa cealalta pe un sol Elevii ascultă atent
fertil. Prima seminţă a spus “Vreau sa cresc! Vreau ca
rădăcinile mele sa ajungă adânc in pămant şi să
înmuguresc. Visez să înfloresc în muguri delicaţi şi să
le vestesc oamenilor venirea primaverii. Vreau să simt
razele calde ale soarelui şi picăturile de rouă pe Audiţia
petalele mele!” Elevii îşi expun părerile,determină
ca prima seminţă a avut un scop,o
Aceasta seminţă a crescut si a devenit o floare foarte voinţă
frumoasă.

Cea de-a doua seminţă a spus “ Mi-e teamă. Dacă-mi


vor ajunge rădăcinile în pamânt nu voi putea să ştiu cu
ce se vor confrunta acestea acolo. Daca mi se vor
dezvolta tulpini firave care vor putea fi culcate de vant
la pamânt? Şi în cazul în care voi face flori, cu VOÍNȚĂ, voințe, s. f. 1. Funcție
siguranţă o să vină cineva şi o sa le taie. Asa ca mai psihică caracterizată prin orientarea
bine o sa astept un moment sigur. conștientă a omului spre realizarea
Cea de-a doua seminţe astepta in timp ce un porumbel unor scopuri și prin efortul depus
a trecut si a ciugulit-o pentru atingerea lor. ♦ Trăsătură de
caracter definită prin decizie fermă
- Care este morala acestei povestioare? și perseverență în învingerea
- De ce prima seminţă şi-a atins scopul,iar cea de a obstacolelor. 2. Ceea ce hotărăște
doua nu ? cineva; hotărâre, decizie, voie. ♦
-Dar ce este voinţa? Învoire, consimțământ. 3. Intenție, Asalt de idei
-Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei scop. 4. Dorință, poftă, chef.

Astăzi vom vorbi despre voinţa,care nu este o calitate Elevii notează subiectul lecţiei în
umană cu care ne naştem ,ci o dobîndim în timp. caiete. Expunerea
Comentează motto-ul îşi expun
Motto-ul lecţiei opiniile , fac o legătură
“Ai izbutit ? Continuă! N-ai izbutit? Continuă! interdisciplinară
(F.Nansen - explorator norvegian)
Cum înţelegeţi conţinutul motto-ului

25
2 Realiza min - Citesc definiţia şi propun elevilor sa-şi aleaga una
rea sensului din ele şi s-o transcrie în caiete Elevii scriu definiţia în caiete. Explicaţia
-Propun elevilor să comenteze imaginile reflectate pe
O1 ecran. Ce înţelegem prin voinţă de fier? Elevii privesc şi ascultă cu atenţie Discuţia Frontală
Propune elevilor un joc,vă gîndiţi cum aţi evoluat de cele propuse. dirijată
anul trecut pînă astăzi ,alegeţi o culoare a evoluţiei PPT
voastre .De ce anume această culoare? Jocul didactic
-Cum credeţi ce anume v- a împiedicat sa evoluaţi?
-Propun elevilor să se informez e cu obstacolele care Lucrul în grupe
nu permit atingerea scopurilor propuse. Elevii răspund la întrebări Explicaţia

-Comentaţi afirmaţia “Este barbat (cu sensul de


curajos) acela care-şi învinge
nu numai duşmanii ci şi dorinţele.” (Democrit)

O2 -Dar să vedem cum stati cu voinţa…,scrieti pe o foaie


de hirtie împarţită în doua coloane în stînga Frontal
activităţile ,lucrurile pe care le-ai adus la bun sfârşit în Elevii realizeaza sacrcina propusa
ultima perioadă,iar în ce dreaptă ce nu aţi Individual
finalizat.Comparaţi- le ,unde aveţi mai multe.

- In baza afirmaţiilor stabiliţi importanţa voinţei pentru Elevii discută .


fiecare persoană Prezintă răspunsurile la tablă,
GrI- “Voinţa mută munţii din loc.” argument
O3 GrII-“A voi înseamnă a putea.” GPP
GrIII“Când este voinţă este şi cale de mers.” Elevii îşi expun opiniile,
argumentează răspunsurile

Elevii privesc atent PPT PPT Lucrul în grup


Voinţa reprezintă “motorul” personalităţii umane,
pilonul ei de susţinere
Toate marile realizări umane din ştiinţă, tehnică,artă,
sport etc. sunt rezultatul unor mari eforturi de voinţă.
-Prezint oamenii de succes pe care insuccesul i-a
motivat(Napoleon,Heghel,Pasteur)

3 8
Reflecţia min - Citiţi cu atenţie următoarele situaţii concrete şi, Elevii lucrează în grup,discută Studiu de caz Lucrul în grupe
apoi, stabiliţi dacă este vorba sau nu de manifestarea răspunsurile.
voinţei:
1.O persoană, care şi-a pierdut picioarele într-un
accident, lucrează în gospodărie şi îşi întreţine cei 3
copii.
2. Întrucât a fost muşcat de câine în copilărie, unui
adult îi este frică de câîini.
3.Un elev aflat în situaţie de corigenţă, lipseşte mult
de la şcoală fără motiv, iar când este prezent la ore nu
îşi face temele.
4. O patinatoare cade la antrenament şi se răneşte Discuţia
foarte tare. După însănătoşire, reia antrenamentele, dar
îi este frică. Elevii răspund la întrebările
profesorului.
Citesc următoarea fabulă atribuită filosofului Jean
Buridan (cca. 1300-1358) şi, apoi, se discută
posibilitatea ca actul deciziei, al alegerii să nu
intervină în orice acivitate:
Buridan avea un măgar. Înainte de a pleca de
acasă, Buridan i-a pus în iesle, atât în dreapta cât şi
în stânga stănoagelor, o cantitate suficientă de fân.
Cum însă fânul din amândouă grămezile era la fel, Scriere liberă
măgarul nu s-a putut hotărî din care să mănânce şi a
murit de foame. De ce ?

Propun elevilor prin metoda scriere libere ,alege o


expresie si comenteaz-o in baza subiectului studiat
azi la lectie.
-Buturuga mică răstoarnă carul mare.
- O cusătură la timp scuteşte o sută.
- Cine nu vrea când poate, atunci când vrea, nu Elevii concluzioneaza
poate.
- Picătura mică găureşte piatra tare.
Iată că am ajuns la finele lecţiei, şi vreau să vă întreb:
-Cum v-aţi simţit azi la lecţie?
- Ce aţi aflat nou?
- Care este rolul voinţei în formarea personaltăţii
omului ?

Notare elevilor

4 Extindere 2 Sarcini pentru acasă:


min a) Daţi un exemplu de implicare a voinţei în
diminuarea impulsivităţii, de înfrânare a acesteia şi
analizaţi etapele parcurse.

You might also like