You are on page 1of 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 3

Tarikh: 30 Ogos 2018


Kelas: 3 Anggerik
Bil murid: 26 orang
Masa: 10.30 – 11.30 pagi
Tema: Pendidikan Alam Sekitar
Tajuk: Hujan Asid

Standard Pembelajaran: 3.8 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan dengan betul.

Standard Kandungan: 3.8.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan berbentuk naratif
daripada aspek penggunaan kata, imbuhan, ejaan dan tanda baca dengan betul

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat:


i. Membetulkan kesalahan imbuhan dan ejaan dalam petikan “Hujan Asid” dengan tepat.
ii. Membina sekurang-kurang tiga perkataan berimbuhan berdasarkan kata akar yang
diberikan dengan betul.

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


Ilmu: Pendidikan Moral, Sains
Nilai: bertanggungjawab, bersyukur

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian kaedah dan teknik)


Soal jawab: tentang cerpen kisah hang tuah
Perbincangan: kata berimbuhan
Latih tubi: membina perkataan berimbuhan
KB: menjawab soalan

Sistem Bahasa
Morfologi: imbuhan – awalan, akhiran, apitan
Sistem Ejaan: ejaan kata dasar dan kata terbitan
Kosa Kata: Kolon, aluminium
Bahan Bantu Mengajar
Bilangan Jenis Jumlah
1. Video “Hujan Asid” 1
2. Teks petikan “Hujan Asid” 26
3. Komputer 1
4. Projektor 1
5. Slaid perkataan 1

Pengetahuan Sedia Ada


Murid pernah membaca pelbagai perkataan berimbuhan.

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set Induksi Video tentang hujan  Murid membaca BBM: video,
(5 minit) asid cerita ringkas komputer, projektor,
pada slide. pembesar suara
1. Ceritakan perkara  Guru dan murid
yang anda lihat. bersoal jawab Teknik: soal-jawab
2. Pada pendapat berkaitan dengan
anda, yang cerita yang dibaca. Ilmu: Sains
menyebabkan
kejadian tersebut Kecerdasan
berlaku? Pelbagai:
Interpersonal
Jangkaan jawapan:
1. Cat kereta luntur.
2. Bangunan rosak,
besi berkarat,
atap bocor.
3. Hujan asid.

Tajuk: Hujan Asid

Langkah 1 Teks petikan “Hujan  Setiap murid BBM: Teks petikan


(25 minit) Asid” diberikan teks. “Hujan Asid”
1. Kesuburan  Murid
2. Mempercepat mengenalpasti Teknik: Latih tubi
3. Kepekatan kesalahan
4. Kerosakan imbuhan dan KB: Menyenaraikan
5. Terdedah ejaan dalam kesalahan imbuhan
petikan. dan ejaan
 Murid menyalin
petikan semula Penggabungjalinan:
dengan imbuhan membaca dan
dan ejaan yang menulis
betul dalam buku Sistem bahasa
latihan. Kosa kata
 Buku dihantar
kepada guru untuk
disemak.
Langkah 2 Perkataan berimbuhan  Guru meminta Teknik: latih tubi,
(15 minit) dalam teks petikan beberapa orang perbincangan
“Hujan Asid” murid untuk
datang ke KP: Interpersonal
Imbuhan: hadapan dan
Awalan, Akhiran, Apitan menulis satu KB: menentukan
perkataan jenis imbuhan
berimbuhan pada
papan putih Nilai: keberanian
berdasarkan teks.
 Murid menentukan
jenis imbuhan.

Langkah 3 Permainan bina ayat  Murid berada BBM: komputer,


(10 minit) dalam lima projektor, pen
Kata akar: kumpulan. maker,papan putih
1. Pencemaran  Guru memaparkan kecil
2. Penyakit satu perkataan
3. Kerosakan pada slaid. Teknik: latih tubi
4. Kesuburan  Setiap kumpulan
5. Kepekatan berusaha TMK: Murid
membina ayat menggunakan
berdasarkan komuter
perkataan tersebut
pada papan mini. KB: Membentuk
 Kumpulan yang perkataan
paling cepat siap berimbuhan
dikira sebagai berdasarkan kata
pemenang. akar

Nilai: kerjasama

Penutup Penutup Kognitif  Guru dan murid KB: Merumus


(5 minit) merumuskan isi
Rumusan: pelajaran pada Ilmu: Pendidikan
 Isi pelajaran hari tersebut. Moral
 Nilai  Guru menerapkan
nilai dalam diri Nilai: Kejujuran,
murid. Kesetiaan
Tajuk: Kesan Hujan Asid

Arahan: Terdapat beberapa kesalahan imbuhan dan ejaan di dalam petikan ini. Salin dan
betulkan kesalahan imbuhan dan ejaan tersebut.

Hujan asid boleh membawa kesan yang tidak baik kepada tumbuhan, haiwan dan manusia.
Suburan tanah dan tumbuhan, ekosystem akuatik dan bangunan serta peralatan bangunan.
Hujan asid yang turun akan percepat kadar hakisan dan pengaratan besi bangunan. Selain itu,
cat kereta luntur dan bumbung-bumbung zink akan bocor. Apabila pekat air meningkat, bahan-
bahan logam seperti aluminim akan larut dalam air dan menjadi racun kepada hidupan air.

Kesihatan manusia pula akan terjegas tidak kira yang tua atau muda terutama sekali
mereka yang menghidap asma. Bagi kanak-kanak pula, hujan asid ini boleh menyebabkan batuk,
alahan dan slesma. Gas karbon dioksid pula merupakan agen kepada beberapa penyakit seperti
sakit dada, tulang, batuk, sakit kerongkong, barah kolon dan sebagainya. Selain itu, hujan asid
juga boleh menyebabkan rosak tisu badan manusia yang menggunakan air dari sungai, tasik dan
empangan yang dedah kepada hujan asid.

You might also like