You are on page 1of 19

Bahagian Pembangunan Kurikulum

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN
1.

Berdasarkan
Dokumen
Standard
Kurikulum
iaitu
Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran.

2.

Diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid.

3.

Penyediaan aktiviti mengambil kira/menekankan elemen


merentas kurikulum dan penaakulan.

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Belajar
Cara
Belajar

Kemahiran
Berfikir
Dalam P&P

Aplikasi
Teori
Kecerdasan
Pelbagai
Dalam P&P

Penggunaan
TMK

Pembelajaran
Masteri

Pembelajaran
Akses Kendiri
Pembelajaran
Secara
Kontekstual

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Pembelajaran
Secara
Konstruktivisme

Pengajaran
Berasaskan
Kajian Masa
Depan

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

11.
12.
13.
14.

Mata Pelajaran
Tarikh, Hari, Masa
Kelas / Tahun
Bilangan murid
Tema / Tajuk
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran (Kod dan huraian)
Objektif Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi
penekanan dalam KSSR. EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan
Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni dan Patriotisme masih
diterapkan dalam PdP
Nilai dan Sikap
Bahan Bantu Belajar
Penilaian PdP/pentaksiran (Tuliskan Kod Evidens)
Refleksi dan Tindakan:
i. Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif PdP
Bahagian
Pembangunan Kurikulum
ii. Tindakan
susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Mata Pelajaran
Kelas
Masa
Bilangan murid
Tajuk
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
Objektif Pembelajaran

:
:
:
:
:
:
:

Matematik
4 Cerdik
9.00 10.00 pagi
20 orang
Wang Hingga RM100 000
Murid dibimbing untuk mengetahui mata wang asing
10.9(i) Murid berupaya untuk mengenal mata wang
negara-negara ASEAN dan mata wang utama
dunia.
: Di akhir pembelajaran, murid dapat;
i) mengenal sekurang-kurangnya 4 mata wang
negara-negara ASEAN
ii) mengenal sekurang-kurangnya 2 mata wang
utama dunia

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Ali dan keluarganya melancong ke Kota Kinabalu. Dalam perjalanan, mereka
singgah di sebuah stesen minyak di negara Brunei Darussalam.
Adakah mereka boleh menggunakan wang Malaysia di sana?
Ya atau Tidak. Kenapa?
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


2. Guru mengarahkan murid mengeluarkan wang kertas masing-masing atau
guru menunjukkan contoh wang kertas RM10 dan RM50 kepada murid sambil
menanyakan nama mata wang Malaysia. (Guru membimbing murid untuk
mengetahui nama mata wang berdasarkan wang kertas yang ditunjukkan.
(Kaedah Inkuiri Penemuan)
3. Setiap murid diberi sama ada sekeping kad nama negara atau contoh wang
kertas. Kemudian, murid mencari padanan kad nama negara dan contoh
wang kertas. Seterusnya, mereka duduk berpasangan dan cuba menyebut
nama mata wang kumpulan mereka. (Kaedah Simulasi)
4. Negara dengan nama mata wangnya serta cara sebutan nama mata wang
dipersembahkan dalam perisian Power Point oleh guru.
Soalan : (a) Siapa yang mendapat negara ini dengan contoh wang kertas
yang betul?
(b) Cuba sebutkan nama mata wang negara itu?
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


5. Negara-negara ASEAN dimaklumkan kepada murid sambil murid
menyatakan nama mata wangnya. Kemudian, guru menyuruh pasangan
murid yang memegang mata wang negara ASEAN berkumpul dalam satu
kumpulan dan melekatkannya dalam kad manila. Pasangan yang tinggal
adalah pasangan yang memegang mata wang utama dunia
6. Penutup Apakah wang kertas yang sepatutnya digunakan oleh keluarga
Ali semasa di Brunei?
Nama mata wang Brunei?
7. Lembaran kerja 41(muka surat 133) dalam modul PdP. (Pengayaan)

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : TMK, Keusahawanan


BBB

: Kad imbasan, lembaran kerja, laptop, LCD,


contoh wang kertas pelbagai negara, kad manila

Penilaian P&P/pentaksiran

: Berdasarkan kepada keupayaan murid


menjawab soalan yang diberi. Murid perlu betul
sekurang-kurangnya 1 daripada 5 soalan yang
diberi sebelum beralih kemahiran berikutnya
untuk menguasai evidens (B1D3E1)

Refleksi

: 20/20 murid dapat menamakan


sekurang-kurangnya 4 mata wang
negara-negara ASEAN dan 2 mata wang utama
dunia.

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Mata Pelajaran:

Matematik

Kelas dan Masa/Bilangan murid: 4 Teratai/9.00 10.00 pagi / 35 orang


Tajuk:

Darab

Standard Pembelajaran:

4.1(ii)

Objektif Pembelajaran:

Di akhir pembelajaran, murid dapat;


mendarab sebarang nombor hingga tiga digit
dengan nombor dua digit dan hasil darabnya,
hingga 100 000.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1.Adakan permainan pertandingan Siapa Siap Dulu
(Sediakan set soalan dan diselesaikan secara individu, berpasangan
atau berkumpulan)
2.Selesaikan soalan/latihan berdasarkan kad imbasan.

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


3. Tunjuk cara dan perbincangan.
4. Membuat latihan berdasarkan lembaran kerja yang disediakan.
EMK: Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan
BBB: Kad imbasan, lembaran kerja
Penilaian P&P/pentaksiran: Berdasarkan kepada keupayaan murid
menyelesaikan soalan yang diberi.
(B3D1E3)
Refleksi: 25/35 murid dapat menyelesaikan soalan yang melibatkan
darab tiga digit dengan dua digit.

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Mata Pelajaran:

Matematik

Kelas dan Masa/Bilangan murid: 4 Cempaka/10.30 11.30 pagi / 35 orang


Tajuk:

Wang hingga RM100 000

Standard Pembelajaran:

10.10 (i)

Objektif Pembelajaran:

Di akhir pembelajaran, murid dapat;


Mengenal pelbagai instrumen pembayaran.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Menayangkan video dan mendapatkan maklumat berkaitan dengan
video yang ditayangkan daripada murid.
http://www.youtube.com/watch?v=Sh9ZXAzkzWw
2.

Aktiviti berpasangan:
Membincangkan maklumat yang telah dikumpul berkaitan dengan
instrumen pembayaran.

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

3. Aktiviti permainan Peminjam Yang Bijak.


(Arahan permainan dan kad imbasan disediakan)
4. Aktiviti individu:
Menghasilkan buku skrap mengenai instrumen pembayaran mengikut
kreativiti murid-murid.
EMK: Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan dan TMK
BBB: Kad soalan, TMK (Komputer dan kemudahan internet)
Penilaian P&P/pentaksiran: Berdasarkan kepada keupayaan murid
mengenal pasti instrument pembayaran.
(B2D5E2)
Refleksi: 30/35 orang murid telah mengenal instrument pembayaran.
murid yang belum mengenal instrumen pembayaran akan
dibimbing sehingga boleh mengenal semua instrumen yang
dipelajari.
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

PENUTUP
Pendidikan tidak boleh berterusan dengan
cara yang lama atau membuat lebih banyak
perkara yang serupa, kerana kesannya
akan membuahkan hasil yang serupa atau
lebih banyak hasil yang serupa.
Oleh itu, kita perlu mencari cara yang baru
atau ubahsuai yang lama, atau cipta yang
baru, supaya kita dapat sesuatu yang baru,
yang lama akan nampak baru dan akan
lebih banyak benda yang baharu.
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

..Tan Sri Dato Dr Wan Zahid Mohd


Nordin

Bengkel Pembinaan RPH dan Evidens Berkumpulan


Kumpulan 1

Kumpulan 2

Kumpulan 3

Kumpulan 4

Kumpulan 5

3.2(i)

5.1(i)

6.2(i)

7.4(i)(b)

10.10(i)

Kumpulan 6

Kumpulan 7

Kumpulan 8

Kumpulan 9

Kumpulan 10

11.2(i)(a)

12.2(ii)

13.2(i)

14.2(i)

15.3(i)

Kumpulan 11 Kumpulan 12
16.1(ii)

18.2(i) (c)

1. Guna Kerangka RPH dan Kerangka Evidens yang diedarkan.


2. Terapkan pentaksiran dalam PdP.
3. RPH disediakan dalam Powerpoint dengan menamakan folder
Nama Kumpulan, Contoh Kumpulan 1
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

18

Bahagian Pembangunan Kurikulum


KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

19

You might also like