You are on page 1of 12

Rancangan Mengajar Harian

Mata pelajaran : Sains


Tahun : 4
Masa : 60 minit
Tema : Menyiasat Alam Fizikal
Tajuk : Isipadu Pepejal
Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan
pembelajaran murid dapat,Mengira
isipadu kubus dan kuboid berdasarkan
unit piawai.
Pendekatan P&P : Pembelajaran Masteri
Strategi P&P : i. Penerangan
ii. Kerja Kumpulan
iii. Pembentangan jawapan
iv. Soalan Penilaian
KPS : Berkomunikasi, Mengukur dan
menggunakan nombor.
KBKK : Mengumpul maklumat, Menyelesaikan
masalah
Pengetahuan S/Ada : Murid mengetahui isipadu boleh diukur.
Langkah/ Aktiviti pengajaran catatan
Masa dan pembelajaran

Set Induksi 1. Murid ditunjukkan oleh guru, dua


buah kotak yang berlainan saiz.
± 5 minit
2. Murid diminta membuat pemerhatian
pada dua buah kotak.
3. Guru mengemukakan soalan kepada
murid.

Kotak yang manakah mempunyai


lebih besar isipadunya ?
Yang mana satu isipadu yang besar
Langkah/ Aktiviti pengajaran dan catatan
Masa pembelajaran

1.Guru mengemukakan soalan bagi


Langkah 1 memastikan jawapan yang diberi oleh
murid adalah tepat berdasarkan kubus
± 15 minit yang ditunjukkan.
2.Guru menunjukkan cara bagaimana
kubus kecil mengisi ruang kubus yang
besar satu demi satu.
3.Guru menerangkan maksud isipadu ialah
besar sesuatu ruang yang diisi oleh objek.
4.Guru memberitahu isipadu boleh diukur
dengan mendarabkan panjang, lebar dan
tinggi kubus dan kuboid.
Isipadu= Besarnya sesuatu ruang yang dipenuhi oleh
sesuatu objek

Tinggi 4cm 4 cm

Lebar 4cm 2 cm
8 cm
Panjang 4 cm

Isipadu = panjang x Lebar x Tinggi Isipadu = panjang x Lebar x Tinggi


= 4 cm x 4 cm x 4cm = 8 cm x 2 cm x 4cm
= 64cm³
= 64cm³
Langkah/ Aktiviti pengajaran dan catatan
Masa pembelajaran
1.Guru menunjukkan gambar sebuah kotak
Langkah 2 besar.
2.Guru menanya berapa kotak hadiah yang
± 15 minit boleh disimpan dalam kotak besar tersebut.
3.Pelajar menulis jawapan di dalam buku
mereka.
4.Guru memilih beberapa pelajar untuk
menjawab soalan.
Langkah/ Aktiviti pengajaran dan catatan
Masa pembelajaran

Langkah 3 1.Guru memberi kerja berpasangan.


2.Menggalakkan pelajar untuk
± 15 minit
berbincang sebelum mencari jawapan.
Langkah/ Aktiviti pengajaran catatan
Masa dan pembelajaran

1.Guru menggalakkan bertanya soalan


Penutup mengenai apa yang mereka tidak
faham.
± 10 minit 2.Guru membimbing pelajar cara
mudah untuk mencari isipadu kubus
atau kuboid dengan formula isipadu.

Isipadu pepejal = Panjang × Lebar ×


Tinggi
3 cm

2 cm

4 cm

Berapakah isipadu kotak segiempat pada rajah di


atas?

You might also like