Examples
1. Air at 1 bar and 298.15k is compressed to 3 bar and 298,15k by two
different closed system mechanically reversible process
a) Cooling at constant pressure followed by colling at constant volume
b) Heating at constant volume followed by cooling at constant
pressure
Calculate the heat and work requirements and U and H of air for each
path .the following each heat capacities may be assumed independent
of temperature Cv= 20.785 and Cp=29.100J/mol k
Assume air is remains a gas for which is a constant regardless of the
changes therefore at 298.15K and 1 bar volume is a constant given by
0.0247m3mol-1=and so the final volume v2= v1 = 0.02479( =
0.008253m3 for a reversible process
a) At constant pressure At constant volume
T2= T1 = 298.15( ) = 99.38K U = Q =Cv T = 20.785x(298.15- 99.38)
=4131 J
Q = H = Cp T = 29.1(99.38- 298.15) = -
5784K W=0J
W = -PV = -1x10^5x(0.008263-0.0247) H = = 4131 + 0.008253x2x10^5 = 5784 J
=1653J For overall processes , Q = -5784+4131 =
U = H – PV = -5784+1653 = -4131J -1653 J
s W = 1653 +0 =1653
U = -4131 +4131 =0J
H = -5784 +5784 = 0 J
b) For heating at constant volume and cooling at constant pressure
Constant volume Constant pressure
T2=T1 = 298.15( ) = 894.45 K ,W = 0 J Q = H = Cp T =29.1x(298.15-894.45) = -
17352 J
Q = U = Cv T = 20.785(894.45 – 298.15)=
12394 J W = -PV = -(3x10^5)(0.008263- 0.02479)=
4958J
H = U + VP = 12394 + (0.02479)x2x10^5
= 17352 J U=H – PV =-17352 + 4958 = -12394J
Q = 12394-17352 =-4958J
W = 4958+0 =4958J
U = 12394-12394 = 0 J
=