You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tunjang

: Kesihatan

Tajuk

: Piramid Makanan

Tarikh

: 13 Mac 2015

Masa

: 07.40 pagi 08.40 pagi

Tahun

: 4 Adil

Bilangan Murid

: 30 Orang ( 7 Lelaki, 23 Perempuan )

Pengalaman Sedia Ada : Murid-murid pernah mempelajari mengenai nutrien makanan dalam subjek Sains.
Standard Kandungan

: 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta selamat.

Standard Pembelajaran

: 1.3.3 Menyatakan kepentingan pengambilan pelbagai jenis makanan berdasarkan Piramid


Makanan Malaysia.

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :


Kognitif

:1. menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada empat nutrien-nutrien makanan yang


diperlukan dalam kehidupan seharian.
2. Menjelaskan dengan contoh kepentingan pengambilan pelbagai jenis makanan
berdasarkan Piramid Makanan Malaysia.

Afektif

: menikmati keseronokan daripada aktiviti yang dilakukan

Penerapan Nilai

: Bekerjasama

KBKK

: membuat analisis tentang nutrien dalam makanan yang di makan setiap hari, menyelesaikan
masalah mengikut tugasan yang diberikan

Pengabungjalinan

: komponen kemahiran

Kesepaduan

: Bahasa Melayu menulis dan membaca, Sains -jenis-jenis nutrient dalam makanan

Bahan Bantu Mengajar :

Strategi

Gambar piramid makanan

Kad-kad kuiz

Buku teks

: perbincangan, soal jawab, kuliah-demonstrasi, penyelesaian masalah

MASA
Permulaan
10 minit

AKTIVITI
Set Induksi

BUTIRAN MENGAJAR
o Guru bertanyakan kesihatan muridmurid
o Guru bertanya kepada beberapa
orang murid mengenai makanan
yang mereka makan semasa
sarapan, makan tengahari dan
makan malam
o Guru mencatatkan semua hidangan
IKAN
SOTONG
yang
disebut oleh murid
di papan
tulis
o Guru bertanya kepada murid
mengapakan manusia perlu
KACANG
PISANG
mengambil makanan.

CATATAN /ALATAN/
STRATEGI
-strategi
*perbincangan
-nilai
*bekerjasama
memerikan pendapat
dan pengalaman
-KBKK
AYAM
*membuat analisis

TELUR

SUSU

COKLAT

AYAM

TELUR

Perkembangan
30 minit
Langkah 1
10 minit

1.jenis-jenis nutrien dalam


makanan

o Guru menerangkan jenis-jenis


SAYUR
BUAH
nutrien
makanan dengan
menggunakan gambar piramid
makanan
o Guru bertanya kepada murid
IKAN
SOTONG
rasional piramid makanan berbentuk
lebar di bawah dan runcing di
bahagian atas

MEE

NASI

Langkah 2
5 minit

1. kepentingan nutrien

o Guru bertanya kepada murid


apakah kepentingan nutrien-nutrien
makanan tersebut
o Guru menerangkan kepentingan
nutrien-nutrien yang terdapat dalam
makanan satu persatu

Langkah 3
10 minit

1. menulis nota tentang


piramid makanan

o Guru menulis nota dan meminta


murid-murid menyalin ke dalam
buku nota
o Guru memantau murid-murid dan
menegur sebarang kesilapan ejaan

-strategi
AYAM
*kuliah-demonstrasi
*soal-jawab
*perbincangan

UDANG
-bahan bantu
mengajar
*gambar piramid
makanan
*buku teks

TELUR
KETAM

You might also like