You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran Harian

Subjek

Sains

Tarikh

31 Julai 2015

Masa

11.00 12.00 tengah hari

Kelas

4 Airbus

Bilangan Murid

40 orang

Tema

Sains Bahan

Tajuk

7.0 Sifat Bahan

Pengetahuan Sedia Ada

Murid mengetahui sumber


menghasilkan sesuatu objek
7.2 Sifat Bahan

Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

Hasil Pembelajaran

asas

bagi

bahan

untuk

7.2.1 Mengitlak sifat bahan dari segi kebolehan menyerap


air sama ada menyerap atau kalis air dengan menjalankan
aktiviti
Di akhir PdP, murid dapat :
Mengelaskan objek yang boleh menyerap air
dengan objek kalis air melalui aktiviti pembelajaran

Kemahiran Saintifik :
Kemahiran Proses Sains

1. Memerhati
Murid memerhati kebolehan objek menyerap air.
2. Berkomunikasi
Murid berkomunikasi dengan guru semasa sesi soal jawab.
3. Mengelaskan
Murid mengelaskan
menyerap air.

Kemahiran Berfikir

Tabiat Berfikir
EMK

Bahan Bantu Mengajar

Penerapan Nilai

objek

dengan

kebolehan

objek

1. Menghubungkaitkan
Murid membuat perkaitan antara objek dengan kebolehan
objek menyerap air.
Kecerdasan Pelbagai
1. Kreativiti dan inovasi
Murid dapat mengaitkan sifat bahan dari segi kebolehan
menyerap air dengan situasi dalam kehidupan seharian.
LCD dan projektor, persembahan interaktif Prezi, kertas
tisu, kertas surat khabar, kain tuala, klip kertas, plastik,
duit syiling, lembaran kerjas, piring petri berisi air, wisel
Bekerjasama dan berbincang semasa aktiviti dijalankan

Langkah- langkah Pengajaran


Fasa/ Masa
Set Induksi

Kandungan

(5 minit)

Pengenalan tajuk,
Kebolehan
objek
menyerap air.
Objek yang dapat
menyerap air ialah
span.

Aktiviti PdP
1. Guru menunjukkan demostrasi kepada murid
dengan memasukkan span ke dalam bekas
yang mengandungi air dan mengeluarkan
semula span tersebut.

Catatan
KPS
:
berkomunikasi

memerhati,

BBM : LCD,
interaktif Prezi

persembahan

1. Guru menunjukkan demostrasi kepada murid


satu objek yang tidak boleh menyerap air.

KPS
:
berkomunikasi

memerhati,

2. Guru memasukkan penyededut minuman ke


dalam bekas yang mengandungi air dan
mengeluarkan semula penyedut minuman
tersebut.

KB : menghubungkaitkan

2. Guru bertanya soalan kepada murid :


a) Apakah yang akan terjadi pada aair di
dalam bekas setelah span dikeluarkan?
b) Mengapa air dalam bekas telah hilang?
3. Guru menjuruskan kepada topik hari ini iaitu
Kebolehan objek menyerap air

Langkah 1

Kalis air

(5 minit)

Maksud kalis air


ialah objek yang
tidak
dapat
menyerap air.

Contoh objek kalis


air ialah penyedut
minuman.

3. Guru bertanya soalan kepada murid :


a) Apakah yang akan terjadi pada aras air
dalam bekas setelah penyedut minuman
dikeluarkan?
b) Apakah istilah bagi objek yang tidak
dapat menyerap air?
c) Apakah maksud kalis air?

BBM : LCD,
interaktif Prezi

persembahan

Langkah 2
(25 minit)

Pengelasan
objek
berdasarkan
kebolehan
menyerap air

Objek
dapat
menyerap
air
Kertas tisu
Kertas
surat
khabar
Kain tuala

Objek kalis
air

Klip kertas
Plastik

Duit syiling

1. Guru mengedarkan satu objek kepada setiap


kumpulan.

KPS
:
memerhati,
berkomunikasi, mengelaskan

2. Guru meminta setiap kumpulan membuat


menjalankan aktiviti.

KB : menghubungkaitkan
Nilai : bekerjasama

3. Setiap kumpulan dikehendaki memasukkan


objek di atas meja mereka ke dalam piring petri
yang berisi sedikit air.
4. Kemudian, murid dikehendaki membuat
pemerhatian
terhadap kebolehan objek itu
menyerap air.
5. Guru memberikan lembaran kerja kepada
setiap murid.
6. Murid dikehendaki mengelaskan objek sama
ada dapat menyerap air atau kalis air.
7. Setelah itu, guru akan meniupkan wisel dan
dalam kumpulan, murid dikehendaki bergerak
ke
stesen
berikutnya
dan
membuat
pemerhatian ke atas kebolehan menyerap air
bagi objek lain.
8. Daripada pemerhatian itu, murid perlu
mengelaskan objek itu berdasarkan sifat
kebolehan menyerap air.
9. Langkah 7 dan 8 diulang bagi stesen yang
berikutnya.
10. Setelah aktiviti selesai, setiap kumpulan
dikehendaki memulangkan alatan ke meja guru.

BBM : kertas tisu, kertas surat


khabar,
kain
tuala,
klip
kertas, plastik, duit syiling,
lembaran kerjas, piring petri
berisi air, wisel

11. Guru kemudian


bersama murid.

Langkah 3

berbincang

jawapan

1. Guru mengemukakan soalan kuiz kepada


murid dengan menggunakan persembahan
interaktif Prezi.

(20 minit)

KPS
:
berkomunikasi

memerhati,

KB : menghubungkaitkan
2. Murid
kumpulan.

dikehendaki

3. Guru memanggil
menjawab soalan.

berbincang

dalam
EMK : kreatif dan inovatif

nama

murid

untuk

BBM : LCD,
interaktif Prezi

persembahan

4. Dorongan diberikan kepada murid yang tidak


dapat menjawab soalan atau memberi jawapan
yang salah.

Penutup
(5 minit)

Pengelasan
objek
berdasarkan
kebolehan
menyerap air

Objek
dapat
menyerap
air
Kertas tisu
Kertas
surat
khabar
Kain tuala

Objek kalis
air

Klip kertas
Plastik

Duit syiling

5. Peneguhan positif diberikan kepada murid


yang dapat menjawab soalan dengan betul.
1. Murid diminta membuat refleksi terhadap
pembelajaran pada hari ini.
2. Guru membuat rumusan PdP pada hari ini.

KPS : berkomunikasi

You might also like