You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/Hari

: 14. 10. 2014 (Selasa)


Masa
: 10.45-11.45 pagi
Kelas
:2B
Bilangan Murid : 30 orang
M/Pel
: Sains
Topik
: 2.0 Haiwan
Sub topik
: 2.1 Memahami haiwan mempunyai
keperluan asas
untuk hidup.
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan
dapat:
1. Memberi contoh haiwan dan makanannya.
2. Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan.

Pengetahuan sedia ada:

Murid sudah mengetahui 4 keperluan asas haiwan iaitu


makanan,air,udara dan tempat tinggal
Konsep:
* Setiap haiwan mempunyai makanan yang
tersendiri.
* Setiap haiwan mempunyai pengelasan makanan
yang
tersendiri.
Bahan:
Radio,CD,LCD,gam,gunting,gambar haiwan,marker
pen,penyangkut baju,tali,manila kad.
Nilai :
Menyayangi haiwan, bekerjasama,baik
hati,kerajinan,mematuhi arahan,toleransi
Kemahiran :
Menulis,Menyenarai, Menyatakan pendapat, Merumus,
Menjalankan aktiviti kumpulan.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Set Induksi
( 5 minit )

Haiwan dan
makanannya

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Aktiviti Guru
Aktiviti murid

*Guru memasang lagu bangau


oh bangau.
*Guru meminta murid menyanyi
bersama-sama.
*Guru meminta murid menyebut
nama-nama haiwan yang terdapat
dalam lagu tersebut.
*Guru meminta murid menyatakan
makanan bagi haiwan yang
terdapat dalam lirik lagu tersebut.
*Guru membawa murid kepada
pengenalan topik hari ini.

*Murid mendengar dan


menyanyi bersamasama.
*Murid akan menyebut
nama-nama haiwan
tersebut.
*Murid akan menyatakan
makanan haiwan
tersebut berdasarkan lirik
lagu yang didengar.

Catatan

Radio dan
CD.

Langkah 1
(15 minit )

Makanan
Haiwan

*Guru menayangkan slaid LCD

yang menunjukkan gambar haiwan


yang sedang makan makanannya.
*Guru meminta murid memberi
pendapat mengenai tayangan
yang mereka lihat.
*Guru membahagikan kelas
kepada 2 kumpulan iaitu
Kumpulan A dan Kumpulan B
*Guru meminta setiap seorang
murid Kumpulan A menulis satu
nama haiwan pada sekeping kad,
dan ahli Kumpulan B menulis
contoh makanan haiwan pada
sekeping kad.
*Guru akan memilih ahli kumpulan
A secara rawak untuk
menampalkan kad nama
haiwan.Manakala ahli Kumpulan B
akan memadankannya dengan
contoh makanan yang ditulis.

*Sekiranya terdapat salah


padanan, guru akan membimbing
murid memadankannya dengan
betul.

*Murid memerhati dan


memberi komen
LCD,
mengenai gambar
Kad
yang mereka lihat.

Perkataa
n

*Murid Kumpulan A
menulis nama haiwan
dan pada sekeping
kad.Murid Kumpulan
B menulis contoh
makanan haiwan
pada sekeping kad.
*Murid Kumpulan A
akan tampil ke depan
menampal kad
mereka di papan tulis.
*Murid Kumpulan B
akan
memadankannya
mengikut kesesuaian
makanan haiwan
tersebut.

Langkah 2
(20 minit )

Pengelasan
makanan

*Berdasarkan contoh haiwan dan


makanan pada langkah 1, guru akan
membimbing murid mengelaskan
makanan kepada 3 kategori, iaitu haiwan
yang makan haiwan lain sahaja, haiwan
yang makan tumbuhan sahaja dan
haiwan yang makan haiwan dan
tumbuhan.
*Guru membahagikan kelas kepada 6
kumpulan.
*Setiap kumpulan akan dibekalkan
manila kad, gambar
haiwan,tali,penyangkut baju,gam,gunting
dan penebuk lubang kertas.*Setiap
kumpulan diminta menyiapkan satu
tugasan dengan mengelaskan haiwan
yang diberikan kepada 3 kategori.*Guru
akan memberi penerangan cara
melaksanakan tugasan dalam
kumpulan.*Guru akan membimbing
murid membuat tugasan dengan betul.

*Murid

akan menyatakan bahawa tabiat


pemakanan haiwan dikelaskan kepada 3
kategori.
*Murid melaksanakan tugasan yang diberi
dalam kumpulan.
*Murid akan mempamerkan hasil tugasan
mereka kepada kelas.
*Setiap kumpulan diberi peluang untuk
memberi sebarang komen terhadap hasil
kerja masing-masing.
*Murid menjawab lembara kerja yang
diedarkan oleh guru

manila
kad,
gambar
haiwan,t
ali,
penyang
kut
baju,gam
,
gunting
dan
penebuk
lubang
kertas.

Penutup
( 5 minit )

Rumusan

*Guru membimbing murid


membuat rumusan.
*Guru memberikan kerja
rumah dalam buku aktiviti

*Murid menyatakan
kesimpulan tentang
apa yang telah
mereka pelajari.
*Murid akan
menyiapkannya di
rumah.

You might also like