You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Patrick van den Broek
Klas
PEH15VA
Stageschool Basisschool BoschAkker
Plaats
Eindhoven
Vak- vormingsgebied:
Taal (Spellen)
Speelwerkthema / onderwerp:
De beginklank veranderen

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Simone Roskam
18-03-2016
1/2
26

Persoonlijk leerdoel:
Aan het einde van het kwartaal kan ik tijdens een kringactiviteit, bij de kleuters, orde houden.
Lesdoel(en):

Evaluatie van lesdoelen:

Aan het einde van de les weten de kinderen wat de beginklank in hun voornaam is en
kunnen zij deze klank veranderen. (product)

Ik maak in de kring een rondje zodat alle kinderen aan het


woord komen tijdens het oefenen van de lesstof.

De kinderen leren om in een kring betrokken en actief mee te doen met de les/activiteit.
(proces)

Tijdens de instructie en verwerking in de kring kijk ik


rond en
geef ik kinderen de beurt om vervolgens te checken of zij
betrokken en actief met de les bezig zijn.

Beginsituatie:
Actuele beginsituatie:
In groep 1/2A zitten 26 kinderen (14 jongens en 12 meisjes).
De kinderen zijn vaak betrokken bij een kringactiviteit van taal en volgens mijn mentor vind de meerderheid deze lessen ook erg leuk om te doen.
Voorkennis:
De kinderen weten hoe ze hun naam correct uitspreken en wat het begin van hun voornaam is. De kinderen kunnen misschien de term klank nog niet goed koppelen
aan de gevraagde opdracht.
Werkvormen:
De kinderen zitten in een kring. Ze hebben ervaring met kringactiviteiten en reageren hier meestal positief op. De betrokkenheid wordt hierdoor volgens mijn mentor
verhoogd. Normaal gesproken word er tijdens een kringactiviteit het digibord gebruikt maar dat is in deze les niet nodig.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Didactische handelingen
Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie
-

(-) 5 min.

inleiding

Tijdens de inleiding vertel ik in de kring wat wij precies gaan


doen en waar de les over gaat.

De kinderen zitten op hun stoel in de


kring en luisteren naar wat ik ze vertel.

5 min.

instructie

Als instructie maak ik een rondje in de kring door de kinderen


n voor n te vragen om de eerste klank van hun voorneem
uit te spreken. Daarna spreek ik een aantal namen van
kinderen uit als ik deze beginklank weglaat door duidelijk het
verschil te laten horen.

De kinderen luisteren naar de


leerkracht en spreken de eerste klank
van hun naam hardop uit.

5 min.

verwerking

Als verwerking van mijn les probeer ik in een soort van


spelvorm de kinderen te raden welke naam ik heb gebruikt om
een klank te veranderen. De kinderen moeten dus goed
luisteren naar hoe het woord klinkt. Ten slotte laat ik de
kinderen zelf een klank veranderen bij een naam naar eigen
keuze.

De kinderen zitten in de kring en doen


actief mee met de les. Ze moeten raden
welke klank ik in een voornaam
weghaal en welke klank ik hiervoor in
de plaats heb gestopt. Daarna mogen
de kinderen zelf als zij aan de beurt zijn
een klank van een voornaam
veranderen.

(-) 5 min.

afsluiting

Als afsluiting noem ik een naam op van een kind waarvan ik de


eerste klank in de naam heb veranderd. Wanneer dat kind zijn
of haar naam herkent dan mag hij/zij de tas met het eten en
drinken voor in de pauze van de gang pakken.

De kinderen zitten rustig op hun stoel


en luisteren geconcentreerd naar de
nam die ik uitspreek. Als het kind zijn of
haar naam met een andere beginklank
hoort haalt hij/zij de tas van de gang.

Persoonlijke reflectie
Ik vond het qua orde houden een lastige les om te geven aan de kleuters. Ik was blij om te zien dat alle kinderen actief meededen en
genthousiasmeerd waren door de lesstof. Hierdoor werd er wel veel door mij heen gepraat omdat kinderen constant zelf het hardop wilde proberen en
dit aan zijn of haar buurman/buurvrouw wilde laten zien. De klas was dus onrustig waardoor ik veel bezig was met het orde houden. Desalniettemin heb
ik de lesstof goed overgebracht en hebben zowel alle kinderen veel geoefend met het veranderen van beginklanken in namen en woorden. De
lesdoelen zijn behaal en mijn persoonlijk leerdoel werd goed op de proef gesteld. Over het orde houden was ik niet helemaal tevreden en dit moet de
volgende keer beter. Hier heb ik al met mijn mentor over gesproken. Zij gaf mij tips & tricks over wat binnen deze groep veel effect geeft wat betreft het
snel rustig krijgen van de klas. Hier kan ik dus mee aan de slag!

Feedback mentor
Datum: 18-03-2016

You might also like