You are on page 1of 6

Petra Stani

Ime i prezime

studenta:
Nastavna grupa
Informatika
Osnovna kola: III. Osnovna kola
Uitelj mentor:

akovec
Mihael Fodor

Odsjek
akovec
2.b

Razredni odjel:
Nadnevak odravanja:

22.4.2016.

Profesor: Mario Dumani

PRIPREMA ZA IZVOENJE NASTAVNOG SATA


INFORMATIKE
Vrsta nastavnog sata:
Sat obrade novog gradiva
Mjesto izvoenja:
Raunalna uionica
Programsko podruje (nastavna cjelina):
Proljee u zaviaju
Nastavna jedinica:
Obrada novog gradiva - Proljee u zaviaju (vremenske promjene i njihov utjecaj na biljni i
ivotinjski svijet, rad ljudi)
Kljuni pojmovi:
Promjene u prirodi
Cilj nastavnog sata:
Uoiti glavna obiljeja proljea; povezati vremenske promjene i njihov utjecaj na biljni i
ivotinjski svijet i rad ljudi (selo/grad).

ZADACI NASTAVNOG SATA:


a) obrazovni:
Uoiti glavna obiljeja proljea; povezati vremenske promjene i njihov utjecaj na biljni i
ivotinjski svijet i rad ljudi (selo/grad).
b) funkcionalni:
Razvijati sposobnost uoavanja, usporeivanja, opisivanja i logikoga zakljuivanja.
c) odgojni:
Potovati upozorenje o zabrani branja vjesnika proljea, razvijati ljubav prema prirodi.

KORELACIJA:
Hrvatski jezik- izraavanje, Informatika- video isjeak s Youtube-a, PPT prezentacija i igra u
programu Authorware, online nastavni listi
METODE RADA:
Metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, metoda demonstracije
OBLICI RADA U NASTAVI:
Frontalni oblik, individualni oblik
NASTAVNI MEDIJI I DIDAKTIKI MATERIJALI:
Raunalo s LCD projektorom, PowerPoint prezentacija, video isjeak, igra u programu
Authorware, igra asocijacija (ukoliko bude dovoljno vremena), online nastavni listi
STRUKTURA I TRAJANJE ETAPA NASTAVNOG SATA
Prijedlog Uvodnog dijela sata
Razgovor o godinjim dobima (koja godinja doba postoje, koje vam je najdrae godinje
doba, zato?) Gledanje kratkog video isjeka koji prikazuje imjenu godinjeg doba iz zime u
proljee.
Prijedlog Glavnog dijela sata
U glavnom dijelu sata razgovarat emo o dojmovima nakon gledanja video isjeka. Svia li
vam se video? to video prikazuje? (imjenu godinjeg doba iz zime u proljee). Zato se

veselite proljeu? Kakve promjene primjeujete u prirodi? Usporedno s time slijedi


objanjavanje sadraja uz PowerPoint prezentaciju. Na temelju razgovora i prezentacije
uenici bi trebali znati nabrojiti i prepoznati vjesnike proljea, zakljuiti kako je vrijeme u
proljee promjenjivo, da ljudi vie vremena provode u prirodi i nose laganiju odjeu, ivotinje
se bude iz zimskog sna, priroda se budi, ljudi obavljaju radove u vrtovima, vonjacima,
vinogradima i na oranicama.
Prijedlog Zavrnog dijela sata
Individualni rad uenici ponavljaju obraeni nastavni sadraj igrajui igricu na raunalu u
programu Authorware.

TIJEK IZVOENJA NASTAVNE JEDINICE NASTAVNOG SATA


Nastavne etape
Nastavne situacije

Korelacija s
nastavnim
podrujima i
predmetima

UVODNI DIO
(8 min)

Informatikavideo isjeak
s Youtube-a

GLAVNI DIO
(30 min)

Hrvatski
jezikizraavanje

Nastavne
metode,
oblici rada

Sadraj nastavne situacije

Pozdravljam uenike i predstavljam se.


Metoda
Pitam ih koja godinja doba postoje, koje im
razgovora,
metoda
je najdrae godinje doba i zato. Zatim
demonstracije
gledamo kratki video isjeak o izmjeni

Metoda
razgovora,
metoda
usmenog
izlaganja

godinjeg doba iz zime u proljee.


Glavni dio sata zapoinjemo razgovorom o
dojmovima nakon pogledanog video isjeka.
Svia li vam se video? to video prikazuje?
Zato se veselite proljeu? Kroz Powerpoint
prezentaciju

InformatikaPPT
prezentacija

Raunalo,
projektor,
PowerPoint
prezentacija

-Proljee

obraujemo

(vjesnici

novo

proljea,

gradivo

vrijeme

proljee, biljke i ivotinje u proljee, ljudi i


proljee).
Kakve promjene primjeujete u prirodi?
(Priroda se budi, pojavljuju se prvi vjesnici
proljea, parkovi i livade puni su zelenila i
cvijea). Kakvo je danas vrijeme?

to primjeujete? (Vrijeme je promjenjivo,


Sunce jae grije, ali padaju i tople proljetne
kie). Traje li dan due nego zimi? (Dani su
dui, a noi krae). Koje biljke prve izlaze iz
zemlje? Imenujte proljetnice. Smijemo li
brati proljetnice? (NE). Koje ste promjene
uoili u parku/vonjaku? (Parkovi i livade
puni su zelenila i cvijea, parkovi se iste i
ureuju). to ljudi rade u proljee? (Ljudi
vie vremena provode u prirodi i nose
laganiju

odjeu,

obavljaju

radove

vrtovima, vonjacima, vinogradima i na


oranicama).

Koje

se

biljke

sade

parkovima? (Cvijee i ukrasno grmlje). to


ljudi

rade

vinogradu

vonjaku?

(Okopavanje zemlje, orezivanje grana). to


ljudi rade na oranicama? (Obrauju zemlju
oru i usitnjavaju te siju proljetno sjeme).
to ljudi rade u vrtu? (Obrauju zemlju,
sade povre). Vano je naglasiti da sve biljke
treba zalijevati. Pomaete li roditeljima u
ureivanju vrta i dvorita? Koje poslove
obavljate? to se dogaa sa ivotinjama u
proljee? (Bude se iz zimskog sna, s juga se
vraaju ptice selice). to moemo uti vani?
(Pjev ptica). Jesu li zimi ptice bile na
drveu? Koje su se ptice vratile iz toplih
krajeva? Koje ivotinjice moemo vidjeti na
livadama u proljee? (Kukci, pele, leptiri,
bubamare...)

Zakljuujemo

kako

se

dolaskom proljea cijela priroda budi- biljke,


ivotinje i ljudi.

ZAVRNI DIO
(8 min)

Informatikaigra u
programu
Authorware

Indivudualni
rad, igrica u
programu
Authorware.

Uenici ponavljaju nastavni sadraj igrajui


igricu na raunalu u programu Authorware.
(Ukoliko stignemo igramo igru asocijacija na
PPT prezentaciji).

PLAN PLOE ILI PROZIRNICE (PPT):


PowerPoint prezentacija snimljena na USB

LITERATURA:

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i porta (2006): Nastavni plan i program za


osnovnu kolu, Zagreb

Letina A., Kisovar Ivanda T., De Zan I., NA SVIJET 2, udbenik prirode i drutva s
viemedijskim nastavnim materijalima u prvom razredu osnovne kole, K

Programsko podruje

Proljee u zaviaju

(nastavna cjelina):
Nastavna jedinica:

Obrada novog gradiva - Proljee u zaviaju (vremenske promjene

Cilj nastavnog sata:

i njihov utjecaj na biljni i ivotinjski svijet, rad ljudi).


Uoiti glavna obiljeja proljea; povezati vremenske promjene i

Student:
Datum:
Razred:
Ocjena prof.:

njihov utjecaj na biljni i ivotinjski svijet i rad ljudi (selo/grad).


Petra Stani
22.4.2016.
2.b

Ova priprema primjenjuje se na satu prirode i drutva.


OPASKE PROFESORA:

You might also like