0% found this document useful (0 votes)
315 views7 pages

Thermodynamics Homework Solutions

This document contains the solution to homework problems by David Lou. It includes calculations using the ideal gas law and Van der Waals equation to calculate pressure. It also uses the Redlich-Kwong equation of state to calculate pressure for different molar volumes of carbon dioxide. The calculations show how attractive forces between gas molecules affect pressure predictions at different volumes.

Uploaded by

Elizabeth Lee
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
315 views7 pages

Thermodynamics Homework Solutions

This document contains the solution to homework problems by David Lou. It includes calculations using the ideal gas law and Van der Waals equation to calculate pressure. It also uses the Redlich-Kwong equation of state to calculate pressure for different molar volumes of carbon dioxide. The calculations show how attractive forces between gas molecules affect pressure predictions at different volumes.

Uploaded by

Elizabeth Lee
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

BG 2142 HW#1 (2014) Solution by David Lou

1

Q1:
Using ideal gas law:
P
Ideal
=
V
nRT
=
3
10 1.42
300K 8.314
-
= 17.5610
5
Pa = 17.56 bar
Using Van der Waals Equation:
P=
nb V
nRT

- a (
v
n
)
2

=
3 - 3 -
10 0.032 - 10 1.42
300 8.314

2 3 -
) 10 (1.43
0.1355


=1796974.06 - 67198.97 Pa (note: here I convert all units to SI unit)
a =1.355 bar dm
6
mol
-2

=1.35510
5
10
-6
Pa m
6
mol
-2

=0.1355 P
a
m
6
mol
-2

b =0.0320 dm
3
mol
-1

=0.3210
-4
m
3
mol
-1

P
vdw
= 17.30 10
5
Pa = 17.30 bar
P
vdw
< P
Ideal

Attractive force dominant










BG 2142 HW#1 (2014) Solution by David Lou
2

Q2:
V=20 L 60
o
C 1 atm
P
H2O
= 0.120 atm 78 mol%N
2

21 mol%O
2
dry air
1 mol%Ar
a):
atm
atm
P
P
x
Total
O H
O H
1
12 . 0
2
2
= = = 12%
% 64 . 68
1
% 78 88 . 0
2
2
=

= =
Total
N
N
P
P
x
% 48 . 18
1
% 21 88 . 0
2
2
=

= =
Total
O
O
P
P
x
% 88 . 0
1
% 1 88 . 0
=

= =
Total
Ar
Ar
P
P
x
b): at %RH=100% P
H2O
= 0.197 atm
At constant temperature, apply the ideal gas law PV=nRT to the water vapor
( )
f
f
O H i i O H
V P V P
2 2
) ( =

L L V
P
P
V
i
f O H
i O H
f
2 . 12 20
197 . 0
12 . 0
) (
) (
2
2
= = =

c): initially 1364 . 0
88 . 0
12 . 0
2 2
= = =
air
O H
air
O H
P
P
n
n

at the total final pressure of 200 atm, condensation has occurred, therefore
atm P P
O H O H
197 . 0
2 2
= =
-

And P
air
=200 0.197= 199.803 atm
000986 . 0
803 . 199
197 . 0
2 2
= = =
air
O H
air
O H
P
P
n
n

Therefore, % condensed =
air
air
n
n
1364 . 0
) 000986 . 0 1364 . 0 (
= 99.3%
BG 2142 HW#1 (2014) Solution by David Lou
3

Q3:
(a):
( ) b V V T
a
b V
RT
P
m m m
+

=
1
(A)
At T=T
C
, 0 ) ( =
c
c
c
T
m
V
P
, 0 ) (
2
2
=
c
c
c
T
m
V
P

c
T
m
V
P
) (
c
c
= -
2 2 2
) (
) 2 (
) ( b V V
b V
T
a
b V
RT
m m
m
c m
c
+
+

=0 (1)
c
T
m
V
P
) (
2
2
c
c
=
4 4
2 2 3 2 2
3
) (
) 2 6 4 )( 2 ( ) ( 2
) (
2
b V V
b V b V V b V b V V
T
a
b V
RT
m m
m m m m m m
c m
c
+
+ + + +
+

=0
=
4 4
2 2
3
) (
) 2 )( ( 2 ) 2 ( ) ( 2
) (
2
b V V
b V b V V b V b V V
T
a
b V
RT
m m
m m m m m m
c m
c
+
+ + + +
+

=0 (2)
From Equ (1):
2 2 2
) (
) 2 (
) ( b V V
b V
T
a
b V
RT
m m
m
c m
c
+
+
=

(3)
From (2):
3 3
2
2
) (
) 2 ( ) (
) (
) ( b V V
b V b V V
T
a
b V
b V
RT
m m
m m m
c
m
m
c
+
+ +
=

(4)
) (
) 2 ( ) (
) ( ) 2 (
2
b V V
b V b V V
b V b V
m m
m m m
m m
+
+ +
= +
Re-arrange to get:
3 3 2 2 3
2 3 3
m m m m
V b b V b V V = + + +

3 3
2 ) (
m m
V b V = +

m
V +b=
m
V
3
2
y

m m
y
V V b 26 . 0 ) 1 2 (
3
= =
or:
m
V = 3.8473 b (5)

BG 2142 HW#1 (2014) Solution by David Lou
4

Now substitute (5) into Equations (3) & (A):
( )
2 2
2
2
3
) 8473 . 3 ( ) 8473 . 3 (
8473 . 3 2
8473 . 8
b b b
b b
b b a RT
c
+
+
=


= 20268 . 0
2 2
2
b b
b b
a
b
a
RT
c
202677 . 0
2
3
= (6)
P
c
=
b
RT
c
8473 . 2
-
2
64902 . 18
1
b
T
a
c

Both sides, multiply by b and move P
c
to the right, put (a/b) from Equ (6) to get:
b = ]
202677 . 0 64902 . 18
1 1
8473 . 2
[
1
2
3
c
c
c
c
RT
T
RT
P

b = 0.08664
c
c
P
RT

From Equ (6)
a=
202677 . 0
2
3
c
RT
c
c
P
RT
08664 . 0
a = 0.42748
c
c
P
T R
2
5
2


x=0.42748
y=0.08664
From the example, the analytical a =
c
c
y
P
T R
2
5
2
) 1 2 ( 9
1
3






BG 2142 HW#1 (2014) Solution by David Lou
5

(b)



(c):
(i) for V
m
= 0.1L
from ideal gas law
PV=n RT
PV
m
=RT
P=
m
V
RT
=
3
10 1 . 0
) 40 15 . 273 ( 314 . 8

+
=26035291Pa
=260.35 bar
=256.95 atm
From R. K. Equation

( ) b V V T
a
b V
RT
P
m m m
+

=
1

=
3 3
5 6
3
10 ) 02971 . 0 1 . 0 )( 10 1 . 0 ( 15 . 313
10 10 63 . 64
10 ) 02971 . 0 1 . 0 (
15 . 313 314 . 8




BG 2142 HW#1 (2014) Solution by David Lou
6

=37039822.165 2.8156910
7

P = 88.83 bar
P
RK
<P
ideal
Attractive interaction is dominant
(ii) For V
m
= 100 L
From ideal gas law:
P
ideal
=
m
c
V
RT
= bar Pa 2604 . 0 3 . 26035
10 100
15 . 313 314 . 8
3
= =


From R. K. Equation
P
R.K.
=
3 3
5 6
3
10 ) 02971 . 0 100 )( 10 1 . 0 ( 15 . 313
10 10 63 . 64
10 ) 02971 . 0 100 (
15 . 313 314 . 8





= 0.2604310
5
-0.00030510
5

P
RK
= 0.26006bar
P
RK
P
ideal
Under such a large molar volume,
The CO
2
gases can be approximately as ideal gas.











BG 2142 HW#1 (2014) Solution by David Lou
7

Q4.
( )
( )
( )
( ) ( )
( )
( )
( ) ( )
( )
( )
( )( )
( )
2
2
2
2
2
0
2
2
2
0
1
;
1
1 0
1 1 4
2
1 1 4
lim
2
2 1 4
2 1
lim
f i f i
i i
i f
i f f i f i
f i f i i i f
i i i i i f i
f
i
i i i i i f i
i
i i i i f
i i
i i
P V P P
PV
T T
PT P T P P
P T P T P PT
T P T P TT P
P
T
d T P T P TT P d
df d
dg d d T d
T P P TT P
T P
T P

( +

=
( = +

+ =
+
=
+
=
+
+
+
=
( )
2
2 4
4
2
2 2
2
2
i i i f
i i
i f i
i
i i
i i i i i f i f
i i
T P TT P
T P
TT P
T
T T
T P PT T P T P
T T

+
+
=
+ +
= =

You might also like