Professional Documents
Culture Documents
Cantilever Stability Example PDF
Cantilever Stability Example PDF
com
www.PDHonline.org
Example (2.0)
Using the Rankine method of analysis, calculate the factors of safety with respect to
sliding, overturning and bearing capacity. Use the values presented in the following
Table and refer to Figure 5. It is inferred that all calculations relate to a unit length of
wall.
32 degrees
125 pcf
33 degrees
150 pcf
1-ft by 8-ft
4-ft by 8-ft
6-ft by 1-ft
0.307
Note:
Since Pa is horizontal, there is no
vertical component of the force. If
the backfill surface were sloping then
Pa would slope at an angle parallel to
the backfill slope. In this case there
would be both a vertical and
horizontal component of Pa. The
lateral thrust would be the horizontal
component and the vertical
component would be an additional
vertical force included in V.
Figure 5
Page 18 of 20
www.PDHcenter.com
www.PDHonline.org
Solution
Calculate the values shown in the following Table. The dimensions for Area relate to
each of the three sections identified in Figure 3. The unit weight () is provided for the
concrete wall and soil backfill over the base of the wall. W is the weight of each section
and it acts at the centroid of the mass area as shown in Figure 3. The value m is the
moment arm measured from the toe to the location of the individual W values. M is the
resisting moment for each of the individual areas.
W (lbs)
m (ft)
M (ft-lb)
1x8
(pcf)
150
1200
1.5
1800
4x8
125
4000
16000
6x1
150
900
2700
Section
Area (sf)
V = 6100
Mr = 20500
FSs = V tan(k1) / Pah = (6100) tan (22) / 1554.2 = 1.58 > 1.5 OK
Where k = 2/3
Bearing Capacity:
Assume that the ultimate bearing capacity of the foundation soil is 5000 psf.
e = (B / 2) - (r Mo) / V = (6 / 2) (20500 4662.6) / 6100 = 0.4 (i.e. e < B / 6)
qmax = (V / B) (1 + 6e / B) = (6100 / 6) ( 1 + 2.4 / 6) = (1016.6) (1.4) = 1423.4 psf
qmin = (V / B) (1 - 6e / B) = (6100 / 6) ( 1 - 2.4 / 6) = (1016.6) (.6) = 610 psf (i.e. base
of wall is in full soil contact)
FSbc = qu / qmax = 5000 / 1423.4 = 3.5 > 3.0 OK
Page 19 of 20
GEOMETRY
Conc. Stem Height ...........
Stem Thickness Top ........
Stem Thickness Bot .........
Footing Thickness ............
Toe Length .......................
Heel Length ......................
Soil Cover @ Toe .............
Backfill Height ..................
Backfill Slope Angle .........
8.00
12.0
12.0
12.0
1.00
4.00
0.00
8.00
0.0
ft
in
in
ft
ft
ft
ft
ft
OK
deg
k/ft
OK
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
APPLIED LOADS
Uniform Surcharge ...........
0.0 psf
Strip Pressure ..................
0.0 psf
Strip 2.0 ft deep, 4.0 ft wide @ 3.0 ft from Stem
Stem Vertical (Dead) ........
0.0 k/ft
Stem Vertical (Live) ..........
0.0 k/ft
Vertical Load Eccentricity
6.0 in
Wind Load on Stem ..........
0.0 psf
BACKFILL PROPERTIES
Backfill Density ..................
125.0 pcf
Earth Pressure Theory ......
Rankine Active
Internal Friction Angle .......
32.0 deg
Active Pressure Coeff. Ka
0.31
38.4 psf/ft
Active Pressure @ Wall ....
Active Force @ Wall Pa ....
1.6 k/ft
Water Table Height ...........
0.00 ft
SHEAR KEY DESIGN
Shear Key Depth ................
0.0
Shear Key Thickness .........
0.0
0.0
Max. Shear Force @ Key ..
0.00
Shear Capacity Ratio .........
No shear key has been specified
0.00
Moment Capacity Ratio ......
in
in
k/ft
OK
OK
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
RESISTING
Force Arm Moment
k/ft
ft
k-ft/ft
1.20
1.50
1.8
0.00
2.00
0.0
0.00
0.00
0.0
0.90
3.00
2.7
0.00
1.00
0.0
0.00
0.50
0.0
0.00
2.00
0.0
4.00
4.00
16.0
0.00
4.67
0.0
0.00
4.00
0.0
0.00
6.00
0.0
0.00
6.00
0.0
0.00
1.50
0.0
0.00
4.00
0.0
0.00
4.00
0.0
RM = 20.5
6.10
1
2
3
4
OK
OK
OK
OK
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
ksi
ksi
OK
OK
OK
OK
DESIGN CODES
General Analysis ..............
Concrete Design ..............
Masonry Design ..............
Load Combinations ..........
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
IBC-12
ACI 318-11
MSJC-11
ASCE 7-05
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
ft
psf
in
psf
in
ft
k/ft
ft
k/ft
ft
in
ft
psf
ft
ft
deg
Wall taper
OK
Backfill slope
Internal friction
Wall-soil friction
Seismic angle
Footing length
Active coefficient
Active pressure
Water force
Pw = (0.31 * (130.0 - 62.4 - 125.0) + 62.4) * (0.00 + 12.0 / 12) / 2 = 0.0 k/ft
- For stem design (non-seismic)
Active force
Water force
Pw = (0.31 * (130.0 - 62.4 - 125.0) + 62.4) * 0.00 / 2 = 0.0 k/ft
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
= 0.28
Water force
Pwe = 0.00 * (130.0 - 125.0) * (0.00 + 12.0 / 12) / 2 = 0.0 k/ft
- For stem design (seismic)
Seismic force
Water force
Pwe = 0.00 * (130.0 - 125.0) * 0.00 / 2 = 0.0 k/ft
Backfill =
Arm =
Water table =
Arm =
Surcharge =
Arm =
Strip load =
0.0 k/ft
Arm = 4.00 ft
Wind load =
Arm =
Backfill seismic =
Arm =
Water seismic =
Arm =
Wall seismic =
Moment =
= 0.0 * (0.0 * (12.0 / 12 + 8.00 / 2) + 0.0 * (12.0 / 12 + 8.00 / 3) + 0.9 * 12.0 / 12 / 2) * 0.00 = 0.0 k-ft/ft
Hor. resultant Rh = 1.6 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 = 1.6 k/ft
Overturning moment OTM = 4.7 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 = 4.7 k-ft/ft
Arm of hor. resultant =
Stem weight
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
Arm =
Stem taper
Arm =
Arm =
Arm =
6.00 / 2 = 3.00 ft
Key weight
Arm =
Soil cover =
Arm =
1.00 / 2 = 0.50 ft
Stem wedge =
Arm =
Backfill slope =
= 1.0 * (4.0 + (12.0 - 12.0) / 12) * 0.00 / 2 * 125.0 = 0.0 k/ft
Arm =
Seismic Pae-Pa =
Arm =
6.00 ft
Backfill Pav =
Arm =
6.00 ft
Concentrated =
Arm =
Page # ___
6/29/2014
Surcharge =
www.asdipsoft.com
Arm =
Arm =
Ver. resultant Rv =
6.1 k/ft
Resisting moment RM =
20.5 k-ft/ft
Overturning ratio =
Eccentricity =
6.00
2
Bearing length =
> 2.00
OK
20.5 - 4.7
6.1
= 0.40 ft
Toe bearing =
6.1
6.00
6 * 6.1 * 0.40
6.00
= 1.4 ksf
Heel bearing =
6.1
6.00
6 * 6.1 * 0.40
6.00
= 0.6 ksf
OK
Passive coefficient
Passive force =
Friction force =
Sliding ratio =
Backfill =
> 1.50
OK
Water table =
Arm =
0.00 / 3 = 0.00 ft
Surcharge =
Arm =
www.asdipsoft.com
Passive depth
Arm =
Page # ___
6/29/2014
8.00 / 2 = 4.00 ft
Strip load =
0.0 k/ft
Arm = 4.00 ft
Wind load =
Arm =
Backfill seismic =
Arm =
Water seismic =
Arm =
Max. shear = 2.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 = 2.0 k/ft
Shear at critical section =
Max. moment = 5.2 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 + 0.0 = 5.2 k-ft/ft
Shear strength
As = 0.31 in/ft
OK
0.31 / (12 * 9.7) = 0.0027
Bending strength
ACI 10.2.7
Mn = 0.90 * 9.7 * 4.0 * 0.040 * (1 - 0.59 * 0.040) = 13.2 k-ft/ft > 5.2 k-ft/ft
Hooked
Dev. length at footing =
OK
> 8.3 in
ACI 12.5
OK
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
Arm =
= (1.9 * 4.00 / 2 + (1.3 - 1.9) * 4.00 / 6) / 0.0 = 1.33 ft
Moment = 0.0 * 1.33 = 0.0 k-ft/ft
Concrete weight =
Arm =
= 4.00 / 2 = 2.00 ft
Backfill weight =
Arm =
= 4.00 / 2 = 2.00 ft
Backfill slope =
= 1.4 * (4.0 + (12.0 - 12.0) / 12) * 0.00 / 2 * 125.0 = 0.0 k/ft
Arm =
4.00 * 2 / 3 = 2.67 ft
Water =
Arm =
= 4.00 / 2 = 2.00 ft
Surcharge =
Arm =
Page # ___
6/29/2014
www.asdipsoft.com
Strip =
Arm =
As = 0.31 in/ft
OK
Bending strength
ACI 10.2.7
Mn = 0.90 * 9.7 * 4.0 * 0.040 * (1 - 0.59 * 0.040) = 13.2 k-ft/ft > Mu = 12.9 k-ft/ft
Cover factor =
OK
Straight
Bearing force =
> 14.2 in
ACI 12.5
OK
OK
Arm =
= (1.8 * 1.00 / 2 + (2.0 - 1.8) * 1.00 / 3) / 1.9 = 0.51 ft
Moment = 1.9 * 0.51 = 1.0 k-ft/ft
Concrete weight =
Arm =
= 1.00 / 2 = 0.50 ft
Soil cover =
Arm =
= 1.00 / 2 = 0.50 ft
As = 0.31 in/ft
OK
Bending strength
Mn = 0.90 * 8.7 * 4.0 * 0.045 * (1 - 0.59 * 0.045) = 11.8 k-ft/ft > Mu = 0.9 k-ft/ft
ACI 10.2.7
OK
Page # ___
6/29/2014
Cover factor =
www.asdipsoft.com
Straight
> 14.2 in
ACI 12.5
OK
NG
Passive force =
Arm =
= (0.4 * 0.00 / 2 + (0.4 - 0.4) * 0.00 / 3) / 0.0 = 0.00 ft
Max. moment Mu = 0.0 * 0.00 = 0.0 k-ft/ft
Shear strength
As = 0.20 in/ft
OK
Bending strength
Mn = 0.90 * 0.1 * 4.0 * 2.500 * (1 - 0.59 * 2.500) = 0.1 k-ft/ft > Mu = 0.0 k-ft/ft
ACI 10.2.7
OK
8