Professional Documents
Culture Documents
Fin Ac Robles Empleo CH 5 Vol 1 Answers2012
Fin Ac Robles Empleo CH 5 Vol 1 Answers2012
PROBLEMS
b. Downpayment P 50,000
Notes payable (50,000 x 3.1699) 158,495
Preference shares (500 x 110) 55,000
Cost of machine P263,495
d. Cash price
800,000 x .90 x .98 P705,600
Present value of the disposal costs
50,000 x 0.5019 25,095
Cost of equipment P730,695
(b)
Land 10,340,000
Accumulated Depreciation Trucks 4,400,000
Trucks 12,800,000
Cash ` 340,000
Gain on Exchange of Trucks 1,600,000
5-7
King Company
Tooling Machine 172,800
Automobile (net) 135,000
Gain on Exchange of Automobile 37,800
Princess Company
Machinery (new) 1,200,000
Accumulated Depreciation Machinery (old) 340,000
Loss on Exchange of Machinery 190,000
Machinery (old) 850,000
Cash 880,000
41
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
Compensation for injury to construction worker is chargeable to loss; this expenditure could have
been avoided had the company obtained insurance on its workers. If an insurance was acquired,
the amount of premiums paid may be charged to the building being constructed.
Profit on construction is not recognized anywhere in the accounts. The self-constructed asset
should be charged for the actual costs incurred in its completion.
The cost of modifications to the new building per instruction by the building inspectors is charged
to loss since this expenditure is not a necessary expense for the asset. This was incurred as a
result of the companys negligence and could have been avoided had proper planning been done.
*Landscaping costs may be charged to the land account if there is an indication that such an
expenditure is permanent in nature.
42
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
The interest of P150,000 is an imputed interest and is not recognized anywhere in the financial
statements.
The royalty payments of machines purchased are charged to operating expense for the period.
Land account balance at December 31, 2012 is computed as follows (for discussion only):
Cash paid P2,500,000
Mortgage assumed 4,000,000
Legal fees, taxes and documentation expenses 50,000
Payment to squatters to vacate premises 100,000
Cost of tearing down building 120,000
Salvage from old building demolished (150,000)
Balance, January 1, 2012 700,000
Balance, December 31, 2012 P7,320,000
43
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
44
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
Building 15,000,000
Cash 15,000,000
45
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
Alternatively, the unearned income from government grant may be presented as part of
the entitys liabilities.
46
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
The method with the lowest carrying amount at time of sale will yield the highest amount
of gain on disposal. Therefore, the double-declining balance method will provide the
highest gain on disposal at the end of year 3.
47
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
48
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
49
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
5-31
a.
01/01/10 Equipment 2,000,000
Revaluation Surplus 1,200,000
Accumulated Depreciation 800,000
3,600,000-2,400,000 = 1,200,000 (50% Inc.)
50% x 4,000,000 = 2,000,000
50% x 1,600,000 = 800,000
b.
12/31/10 Depreciation Expense 600,000
Accumulated Depreciation-Equipment 600,000
3,600,000 6 yrs = 600,000
50
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
Machinery 300,000
Accumulated Depreciation 60,000
Revaluation Surplus 240,000
Cost Revalued Increase
Machinery 3,600,000 3,900,000 300,000
Accumulated Depreciation 720,000 780,000 60,000
Net 2,880,000 3,120,000 240,000
Machinery 1,150,000
Accumulated Depreciation 690,000
Recovery of Previous Revaluation Loss (P & L) 100,000
Revaluation Surplus 360,000
51
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
52
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
53
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
2. Cash 120,000
Accumulated Depreciation-Equipment 250,000
Loss on Disposal of Assets 30,000
Equipment 400,000
3. Equipment 298,000
Cash 298,000
4. Land 8,000,000
Income from Donated Asset 7,800,000
Cash 200,000
54
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
6. Equipment 150,000
Accumulated Depreciation-Equipment 15,000
Gain on Disposal of Assets 22,000
Equipment 40,000
Cash 103,000
7. Building 28,000,000
Cash 28,000,000
b.
Property, Plant and Equipment (Net)
Beginning balance 2,150,000 (1) 1,850,000
(3) 298,000 (2) 150,000
(4) 8,000,000
(6) 125,000
(7) 28,000,000
Total 38,813,000 Total 2,000,000
Balance 36,573,000
55
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
Problems
MC26 D
MC27 B
MC28 B
MC29 D
MC30 B
MC31 D Cost is FV of trading securities exchanged = 1,000 x 34 = 34,000
MC32 D 14,400,000 x 5/20 = 3,600,000
MC33 C 200,000 + 3,000 + 6,000 = 209,000
MC34 D (800,000 20,000) x 12/78 x 9/12 = 90,000
MC35 C 780,000 x 11.25/78 = 112,500; 90,000 + 112,500 = 202,500
800,000 202,500 = 597,500
MC36 A 4,500,000 + 30,000 + 6,000 + 40,000 + 60,000 = 4,636,000 Land
10,000 + 50,000 + 90,000 + 45,000 + 150,000 + 9,800,000 = 10,145,000 Building
MC37 C 1,800,000 x 10% = 180,000; 180,000 45,000 = 135,000
2,500,000 1,800,000 = 700,000
700,000 x 9% = 63,000; 135,000 + 63,000 = 198,000
MC38 C 4,000,000 x 10% x 6/12 = 200,000
750,000 x 12% x 6/12 = 45,000; 200,000 + 45,000 = 245,000
MC39 C 1,000,000 + (4,000,000 2) = 3,000,000; 2,000,000 x 10% = 200,000
1,000,000 x 11% = 110,000; 200,000 + 110,000 = 310,000
MC40 A 4,500,000 + 1,320,000 + 77,000 + 53,000 = 5,950,000 total depreciable cost
112,500 + 66,000 + 9,625 + 13,250 = 201,375 total depreciation expense
5,950,000 201,375 = 29.5 yrs.
MC41 A 4,800,000 + 1,400,000 + 82,000 + 53,000 = 6,335,000 total cost
201,375 6,335,000 = 3.18%
MC42 D 4,500,000 40 yrs. = 112,500
MC43 C 77,000 x 6/36 = 12,833
MC44 A 240,000 12,000 = 228,000; 228,000 120 mos = 1,900 per mo
1,900 x 63 mos = 119,700
240,000 119,700 = 120,300; 120,300 130,000 = 9,700
MC45 C 270,000 x (8+7)/36 = 112,500
270,000 8 = 33,750; 33,750 x 2 = 67,500
112,500 67,500 = 45,000
MC46 B 1.5/5 = 30% depreciation rate; 600,000 x 30% x = 90,000
600,000 90,000 = 510,000; 510,000 x 30% = 153,000
MC47 A 90,000 x (5+4+3)/15 = 72,000 reported accum depreciation under SYD
90,000 x 2/15 = 12,000
MC48 B 240,000 40 = 6,000; 240,000 x .90 x.90 x .10 = 19,440; 72,000 x 2/10 = 14,400
MC49 C 160,000/4 = 40,000; 400,000/40,000 = 10 years
240,000 40,000 = 200,000; 200,000 65,000 = 135,000
MC50 D (900,000 300,000) / 3 yrs = 100,000
600,000 + 100,000 = 700,000
MC51 A 900,000 420,000 = 480,000; 480,000 300,000 = 180,000
56
Chapter 5- Property, Plant and Equipment
57