Professional Documents
Culture Documents
Exercise - III - Soil Resistance To Driving Exercise - PDF
Exercise - III - Soil Resistance To Driving Exercise - PDF
DATA
Pile OD = 20 = 0.508 m
Soft Clay
WT =1 = 0.0254 m
Cu = 2 kPa 1m ID = 18 = 0.4572 m
1 = 11 kN/m3
Sand
= 25 1m
2 = 10 kN/m3
f = Cu
= 1.0 x 2
= 2 kPa
At Sand PoZ = 2 = PoZ = 1 + 2 .h f = K v tan (-5) qp = Nq v
Z = 2.0 m = 0.8 x 21 x tan (25-5) = 12 x 21 = 252 kPa <
= 11 + 10 x 1 = 6.115 kPa < 67 kPa 2900 kPa
= 21 kN/m2
[f max corresponding with = [qp max corresponding with
(-5) = 20 is 67 kPa (Table = (-5) = 20 is 2900 kPa
6.4.3-1 API)] (Table 6.4.3-1 API)]
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Soft Qs-ext1 = As-ext . fs1 Qplugged Qunplugged
Z= Clay = 1.596 x 2 = 3.192 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
1.0 m =( 0 + 3.192)+ 3.649 = (0 + 3.192 + 0 + 2.872)
Qs-int1 = As-int . fs1 = 6.841 kN + 0.693
= 1.436 x 2 = 2.872 kN = 6.757 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Sand Qs-ext2 = As-ext . fs2 Qplugged Qunplugged
Z= = 1.596 x 6.115 = 9.760 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
2.0 m = (0 + 3.192 + = (0 + 3.192 + 9.760 + 0
Qs-int2 = As-int . fs2 9.760) + 51.080 + 2.872 + 8.781) + 9.702
= 1.436 x 6.115 = 8.781 kN = 64.032 kN
= 34.307 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 252
= 9.702 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 252
= 51.080 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Soft Qs-ext1 = As-ext x Fp x fs1 Qplugged Qunplugged
Z= Clay = 1.596 x 0.509 x 2 = 1.625 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
1.0 m =( 0 + 1.625) +3.649 = (0 + 1.625 + 0 + 1.462)
Qs-int1 = As-int x Fp x fs1 = 5.274 kN + 0.693
= 1.436 x 0.509 x 2 = 1.462 kN = 3.78 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Sand Qs-ext2 = As-ext . fs2 Qplugged Qunplugged
Z= = 1.596 x 6.115 = 9.760 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
2.0 m = (0 + 1.625+9.760) = (0 + 1.625 + 9.760 + 0
Qs-int2 = As-int . fs2 + 51.080 + 1.462 + 8.781) + 9.702
= 1.436 x 6.115 = 8.781 kN = 62.465 kN
= 31.33 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 252
= 9.702 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 252
= 51.080 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Soft Qs-ext1 = As-ext . fs1 Qplugged Qunplugged
Z= Clay = 1.596 x 2 = 3.192 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
1.0 m =( 0 + 3.192)+ 3.649 = (0 + 3.192 + 0 + 2.872)
Qs-int1 = As-int . fs1 = 6.841 kN + 0.693
= 1.436 x 2 = 2.872 kN = 6.757 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Sand Qs-ext2 = As-ext . fs2 Qplugged Qunplugged
Z= = 1.596 x 6.115 = 9.760 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
2.0 m = (0 + 3.192 + = (0 + 3.192 + 9.760 + 0
Qs-int2 = As-int . fs2 9.760) + 51.080 + 2.872 + 8.781) + 9.702
= 1.436 x 6.115 = 8.781 kN = 64.032 kN = 34.307 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 252
= 9.702 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 252
= 51.080 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Soft Qs-ext1 = As-ext x Fp x fs1 Qplugged Qunplugged
Z= Clay = 1.596 x 0.509 x 2 = 1.625 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
1.0 m =( 0 + 1.625)+ 3.649 = (0 + 1.625 + 0 + 1.462)
Qs-int1 = As-int x Fp x fs1 = 5.274 kN + 0.693
= 1.436 x 0.509 x 2 = 1.462 kN = 3.780 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 18
= 0.693 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 18
= 3.649 kN
At Sand Qs-ext2 = As-ext . fs2 Qplugged Qunplugged
Z= = 1.596 x 6.115 = 9.760 kN = Qs + Qgr = (Qs-ext+Qs-int) + Qann
2.0 m = (0 + 1.625+ 9.760) = (0 + 1.625 + 9.760 + 0
Qs-int2 = As-int . fs2 + 51.080 +1.462 + 8.781) + 9.702
= 1.436 x 6.115 = 8.781 kN = 62.465 kN
= 31.33 kN
Qann = Ann . qp
= 0.0385 x 252
= 9.702 kN
Qgr = Agr . qp
= 0.2027 x 252
= 51.080 kN
Cu
= OCR0.85 ...... (2)
Cunc
Where : Cu = Undrained Shear Strength of the soil
Cunc = Undrained Shear Strength of the same soil in Normally Consolidated
OCR = Over Consolidation Ratio
Cu
= 0.11 + 0.0037 PI . (3)
v '
Where PI = Plasticity Index
When Plasticity data is not available, the following approach can be adopted :
1.2
Cu
OCR = 0.45 . (4)
Z
Substitute formula (4) to (1) , yield :
0.35
Su
Fp = 0.4 (5)
Z
Therefore,
0.35
2
Fp = 0.4 = 0.509
1
SRD by API
SRD (kN)
0 10 20 30 40 50 60 70
0
0,5
Depth (m)
1,5
2,5
API2000-Plugged API2000-Unplugged
API1986-Plugged API1986-Unplugged
SRD by Steven
SRD (kN)
0 20 40 60 80 100
0
0,5
Depth (m)
1,5
2,5