Professional Documents
Culture Documents
Terdapat perbezaan format RPH yang perlu disediakan oleh Guru Pelatih dengan
guru terlatih. Guru pelatih menggunakan format RPH yang lebih mendalam. Setiap institusi
latihan perguruan mempunyai format yang tertentu bagi penyediaan RPH oleh guru pelatih
masing-masing. Rancangan Pengajaran Harian ditulis mengikut format tertentu yang
telah dipersetujui dan dipakai oleh sesebuah sekolah, peringkat daerah ataupun di peringkat
negeri. Selain itu, format rancangan mengajar juga mungkin berbeza mengikut mata
pelajaran. Format Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu adalah berbeza dengan
format Rancangan Pengajaran Harian mata pelajaran Sains walaupun perbezaan itu
tidaklah begitu ketara. Namun begitu, Rancangan Pengajaran Harian tetap mempunyai
persamaan iaitu mengandungi tiga komponen penting iaitu persediaan, penyampaian, dan
penutup. Guru harus menguasai ketiga-tiga komponen ini.
RPH yang terbaik adalah yang mudah diikuti dan berstruktur dengan baik. Kerangka
sesuatu format yang tersusun memudahkan guru merujuk dengan cepat sekiranya terdapat
sebarang gangguan.
Komponen Maklumat
Butiran am
Butiran standard kurikulum: standard kandungan,
standard pembelajaran, kesepaduan tunjang/ elemen
merentas kurikulum (EMK)
Komponen
Objektif pembelajaran
Persediaan
Pengetahuan Sedia Ada
Penerapan: nilai murni, kemahiran berfikir(KB),
kecerdasan pelbagai (MI)
Sumber/Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Set induksi
Komponen Perkembangan: isi pelajaran, penerapan nilai dan
Penyampaian kemahiran, strategi pengajaran (aktiviti murid dan
guru), penggunaan sumber
Jenis dan cara penutup
Komponen Pentaksiran Pengajaran dan Pembelajaran:
Penutup Refleksi Guru Pelatih
Ulasan Guru/ Pensyarah
KOMPONEN PERSEDIAAN
Komponen persediaan dalam RPH terdiri daripada maklumat am, butiran standard
kandungan, objektif pembelajaran, pengetahuan sedia ada, penerapan (nilai murni,
kemahiran berfikir, kecerdasan pelbagai) dan bahan bantu belajar.
Maklumat Am
Maklumat am adalah butir-butir tentang tarikh, masa, kelas/tahun, bilangan pelajar, mata
pelajaran, dan tajuk pelajaran/pengajaran. Maklumat ini adalah penting supaya guru
mengetahui siapa pelajar mereka, perkara yang akan disampaikan supaya dapat
merancang strategi dan media pengajaran yang akan digunakan.
Objektif Pembelajaran
Objektif pengajaran ialah satu pernyataan yang menentukan apa yang pelajar akan pelajari,
dan bagaimana guru yang mengajar boleh mengetahui sama ada objektif sudah tercapai
atau tidak. Objektif yang ditulis hendaklah dalam bentuk tingkah laku, boleh diukur yang
merangkumi objektif umum dan objektif khusus. Kepentingan objektif adalah untuk
menentukan tujuan pengajaran, sebagai panduan untuk penilaian pengajaran, sebagai garis
panduan bagaimana hendak mengajar dan untuk menentukan skop pengajaran.
Pengetahuan Sedia Ada
Pengetahuan sedia ada adalah pengetahuan yang telah dipelajari oleh pelajar berkaitan
dengan tajuk yang telah diajar, atau pengetahuan yang dimilikinya berdasarkan pengalaman
dan pemerhatian. Pengetahuan ini mungkin diperoleh melalui pembelajaran sebelum,
pengalaman terus, pemerhatian atau pembacaan pelajar. Guru perlu mengetahui
pengetahuan yang sedia ada pada pelajar supaya dapat menentukan peringkat permulaan
sesuatu pengajaran dan dapat menyediakan media pengajaran dan kaedah pengajaran
yang sesuai dengan pelajar. Berdasarkan pengetahuan sedia ada pelajar, guru dapat
menentukan peringkat pembelajaran pelajarnya, mengelak guru daripada mengulang
mengajar sesuatu yang telah dipelajari atau dikuasai pelajar, membantu guru merancang
persediaan mengajar, membantu guru merancang penyediaan bahan bantu mengajar dan
menjangkakan hasil pembelajaran yang diharap dari pengajarannya.
Penerapan nilai
Nilai murni hendaklah diterapkan dalam pengajaran dan pembelajaran sama ada secara
langsung ataupun tidak langsung. Penerapan nilai murni adalah bersesuaian dengan
kehendak Falsafah Pendidikan Negara untuk melahirkan insan yang seimbang dari segi
jasmani, emosi, rohani dan intelek.. Terdapat 16 nilai murni yang boleh diterapkan dalam
pengajaran guru. Nilai-nilai tersebut adalah baik hati, hormat-menghormati, kasih sayang,
berdikari, keadilan, berhemah tinggi, kebebasan, kejujuran, keberanian, kebersihan,
kerajinan, rasional, kerjasama, kesyukuran, kesederhanaan, dan semangat
bermasyarakat. Guru boleh memilih mana-mana nilai murni yang hendak diterapkan sesuai
dengan aktiviti pengajaran dan pembelajarannya. Sebagai contoh, apabila guru
mengadakan aktiviti berkumpulan dan selepas itu meminta pelajar ke depan
membentangkan hasil kerja mereka, maka guru telah menerapkan nilai kerjasama dan juga
nilai keberanian (apabila pelajar ke depan kelas untuk bercakap).
Kemahiran Berfikir
Kecerdasan Pelbagai
Komponen persediaan ini perlu dinyatakan dengan jelas dan perinci bagi
mengelakkan kekeliruan. Persediaan mengajar yang baik akan dapat digunakan oleh guru
lain untuk mengajar tanpa sebarang masalah sekiranya guru berkenaan tidak dapat
mengajar disebabkan sesuatu hal yang timbul.
KOMPONEN PENYAMPAIAN
Komponen penyampaian adalah bahagian yang memerlukan guru berfikir dengan teliti untuk
merancang aktiviti pengajaran yang hendak dijalankan sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran. Pada peringkat ini guru hendaklah bijak memilih strategi pengajaran yang
sesuai dengan isi pelajaran, penggunaan media pengajaran yang sesuai dan menarik, serta
aktiviti pengajaran yang berkesan. Komponen penyampaian terdiri daripada induksi set dan
perkembangan.
Induksi Set
Induksi set adalah permulaan pengajaran yang penting. Induksi set adalah untuk
memfokus atau mengorientasi perhatian pelajar terhadap pelajaran yang hendak
dimulakan. Bermula dari sini aliran pemikiran pelajar yang menjurus kepada
pelajaran dapat dibina dengan cara menimbulkan minat serta perasaan ingin tahu
mereka. Induksi set hendaklah dijalankan dengan menarik dalam lingkungan 3 hingga 5
minit sahaja.
Perkembangan pelajaran
Peringkat perkembangan pelajaran adalah peringkat guru menyampaikan isi pelajaran. Bagi
mata pelajaran Pendidikan Seni Visual/ Dunia Seni Visual, terdapat empat sub komponen
yang perlu dipatuhi iaitu Persepsi Estetik, Aplikasi Seni, Ekspresi Kreatif dan Apresiasi Seni.
Pada peringkat-peringkat ini guru akan menggunakan segala teori dan prinsip pedagogi
yang dipelajarinya. Guru akan menggunakan kemahiran seperti teknik menyoal,
peneguhan, kemahiran berkomunikasi, kemahiran menerang, memeringkat isi pelajaran,
serta memilih kaedah dan teknik pengajaran yang sesuai. Berkaitan dengan
perkembangan pengajaran terdapat beberapa perkara yang perlu diberi perhatian oleh guru.
Guru hendaklah pasti dengan isi pelajaran yang hendak diajarnya dan juga pasti segala
fakta dan maklumat adalah benar. Guru mesti menunjukkan yang ia sudah cukup
bersedia dan berilmu bagi meyakinkan pelajarnya.
Antara kemahiran yang boleh diterap ialah kemahiran peneguhan dan kemahiran
peneguhan. Kemahiran peneguhan adalah penting dalam proses pengajaran kerana
peneguhan yang diberi dengan betul, sesuai, dan segera akan dapat meningkatkan tingkah
laku baik yang hendak ditingkatkan atau dikekalkan di kalangan pelajar. Peneguhan boleh
dalam bentuk material seperti makanan, buku, pen, dan pensel atau dalam bentuk sosial
seperti senyuman, pujian, kontak mata, dan sebagainya.
Kemahiran menyoal pula adalah kemahiran yang sangat penting dalam proses pengajaran
dan pembelajaran di dalam bilik darjah. Soalan-soalan guru akan membantu pelajar
membentuk konsep, gambaran fikiran, dan lebih berkeyakinan untuk melibatkan diri dalam
aktiviti pembelajaran. Guru hendaklah menguasai kemahiran teknik menyoal supaya soalan
yang dikemukakan dapat mencungkil pemikiran pelajar. Antara panduan menyoal yang
berkesan adalah seperti berikut:
sebarkan soalan kepada semua pelajar;
beri masa pelajar berfikir sebelum menjawab soalan;
gunakan lingkaran soalan untuk mencungkil pemikiran pelajar. Lingkaran soalan
bermaksud soalan-soalan yang dibina berdasarkan soalan awal atau jawapan
kepada soalan awal tadi;
soalan guru hendaklah mudah difahami;
berikan soalan yang mencabar minda pelajar;
berikan peneguhan yang bersesuaian terhadap jawapan pelajar.
Guru hendaklah bijak memilih strategi pengajaran dan pembelajaran yang hendak
digunakan dalam pengajarannya. Guru boleh memilih strategi pengajaran berpusatkan
pelajar, berpusatkan guru, atau berpusatkan bahan. Begitu juga guru boleh memilih kaedah
dan teknik pengajaran tertentu dalam melaksanakan aktiviti pengajaran dan pembelajaran.
Antara teknik yang digunakan dalam pengajaran bahasa adalah teknik-teknik cerita, main
peranan, lakonan, simulasi, nyanyian, dan lain-lain lagi.
Penggunaan bahan bantu mengajar boleh menarik minat pelajar terhadap pengajaran guru
di samping membantu mereka memahami isi pelajaran. Bahan bantu mengajar hendaklah
digunakan secara maksimum ketika guru menyampaikan isi pelajaran. Sebaik-baik bahan
bantu mengajar adalah yang dibuat oleh guru sendiri kerana guru tahu apa yang diperlukan
oleh pelajarnya.
KOMPONEN PENUTUP
Penutup
Guru boleh menutup pengajarannya dengan membuat kesimpulan terhadap pelajaran yang
diajar. Pengajaran guru tidak seharusnya berhenti secara tiba-tiba terutamanya ketika
pelajar hendak keluar semasa waktu rehat. Guru hendaklah merancang pengajarannya
supaya dapat ditutup dengan baik dan berkesan. Minda pelajar hendaklah difokuskan
kepada perkara yang telah dipelajari terutamanya melalui kesimpulan, penilaian, atau aktiviti
susulan (tugasan).
Kesimpulan
Penilaian
Aktiviti susulan/tugasan
Aktiviti susulan biasanya diberi oleh guru pada akhir bahagian penutup. Aktiviti susulan
merupakan kerja tambahan yang guru berikan kepada pelajar dalam bentuk kerja
rumah. Tujuannya adalah untuk mengukuhkan aspek-aspek pembelajaran yang telah
disampaikan. Tugasan hendaklah berkaitan dengan isi pelajaran yang telah disampaikan
supaya sesuai dengan fungsinya sebagai satu bentuk aktiviti pengayaan. Namun begitu,
guru perlu memberi perhatian supaya aktiviti susulan yang diberi itu tidak membebankan
pelajar. Bayangkan sekiranya guru yang mengajar setiap pelajaran yang diikuti pada hari itu
memberikan tugasan dan perlu disiapkan dalam masa yang singkat, maka sudah pasti
pelajar akan tertekan dan bosan. Hal ini akan menghilangkan minat pelajar terhadap
pelajaran.
Pada bahagian ini, guru pelatih perlu membuat penilaian terhadap sesi pengajaran dan
pembelajaran yang telah dijalankan. Segala kekuatan, kelemahan dan cadangan
penambahbaikan perlu direkodkan untuk dijadikan rujukan.
Ulasan daripada guru pembimbing dan pensyarah pembimbing perlu direkodkan di dalam
buku rekod mengajar guru pelatih sebagai satu penilaian terhadap prestasi pengajaran yang
telah dijalankan. Segala kekuatan perlu dikekalkan dan kelemahan yang dinyatakan boleh
diambil tindakan bagi meningkatkan kualiti pengajaran bagi sesi yang seterusnya.
Kesimpulan
Persediaan mengajar adalah satu perancangan mengajar yang disediakan oleh guru untuk
mengajar sesuatu tajuk pelajaran dalam tempoh jangka waktu tertentu pengajaran.
Persediaan mengajar mengandungi tiga komponen penting iaitu persediaan, penyampaian,
dan penutup. Dapatlah dirumuskan bahawa seseorang guru yang berkesan adalah guru
yang sentiasa bersedia untuk berhadapan dengan pelajarnya dan juga bersedia untuk
mengajar dengan penuh yakin. Kedua-dua perkara ini hanya dapat dimiliki oleh guru
sekiranya dia merancang terlebih dahulu setiap pengajarannya.