You are on page 1of 10

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

( Surat Pekeliling Ikhtisas Bil 3 /1999: )

Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran

A. Rasional

B. Objektif

C. Panduan menyediakan rancangan pelajaran tahunan

D. Panduan menyediakan rancangan pelajaran harian

E. Pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran

F. Kontrak latihan murid

G. Kaedah sistem penyampaian

1
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

A. RASIONAL

Pengurusan pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah merupakan elemen yang amat
penting untuk mencapai prestasi akademik yang cemerlang. Justeru panduan manual
pengurusan kurikulum ini disediakan untuk menwujudkan satu system pengurusan bilik darjah
yang berkualiti dan berkesan. Penekanan diberi kepada perancangan, strategi dan proses
pengajaran dan pembelajaran.

a. Berdasarkan sukatan pelajaran


b. Berdasarkan huraian sukatan pelajaran
c. Merangkumi sepanjang tahun persekolahan
d. Dapat diterjemah dalam perancangan pelajaran harian
e. Diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid

B. OBJEKTIF

a. Menguruskan pengajaran dan pembelajaran secara sistematik dan berkesan


b. Mewujudkan suasana bilik darjah yang kondusif
c. Menambahbaik proses pengajaran dan pembelajaran dengan menggunakan pelbagai
kaedah
d. Mempertingkat prestasi pembelajaran murid dalam mata pelajaran yang diajar

2
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

C. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN

BIL PERKARA/ITEM PANDUAN PIAWAIAN KUALITI CATATAN

1 Rancangan Guru menyediakan Rancangan Pengajaran Rujuk lampiran


Pengajaran tahunan Tahunan:
a. Berdasarkan Sukatan Pelajaran C2 - Kontrak dalam
b. Berdasarkan Huraian Sukatan bentuk carta gantt
Pelajaran
c. Merangkumi sepanjang tahun C1 - RPT
persekolahan dan membuat agihan
mengikut minggu persekolahan
d. Dapat diterjemah dalam Rancangan
Pelajaran Parian
e. Diolah mengikut kesesuaian kelas
dan potensi murid berdasarkan
pendekatan pembelajaran
menggunakan modul PPK
f. Diolah berdasarkan takwim sekolah

D. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


3
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

BIL PERKARA/ITEM PANDUAN PIAWAIAN KUALITI CATATAN

1 Panduan Guru menyediakan rancangan pelajaran Rujuk Lampiran


Menyediakan harian yang mengandungi:
Rancangan a. Tajuk atau isi pelajaran D1}
Pengajaran Harian b. Objektif } RPH
c. Aktiviti yang menekan kepada D2}
perkara-perkara berikut;
i. objektif
ii. kesesuaian peruntukan
masa pembelajaran
iii. kemahiran berfikir
iv. kemahiran social
v. berpusat kepada murid
vi. potensi murid

d. Alat Bantu Mengajar dan bahan


Bantu belajar yang sesuai dengan
aktiviti dan saiz kelas
e. Refleksi ditulis selepas pengajaran
dan pembelajaran

Refleksi :
Rujuk Pasca
Pengajaran dan
pembelajaran
f. Catatan ditulis menggantikan
refleksi sekiranya tiada berlaku
pengajaran dan pembelajaran

E. PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

4
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

BIL PERKARA/ITEM PANDUAN PIAWAIAN KUALITI CATATAN

1. Persediaan
1.1 Iklim kelas 1.1.1 Memastikan persekitaran
pembelajaran yang kondusif,
selamat, bersih dan ceria serta
tenteram
1.1.2 Memastikan murid bersedia untuk
belajar dari segi fizikal, mental,
emosi dan peralatan untuk belajar
seperti buku dan alat tulis

1.2.1 Berkaitan dengan tajuk


1.2 Set Induksi 1.2.2 Menimbulkan minat murid
1.2.3 Menjurus kearah kesediaan minda
murid
1.2.4 Tidak melebihi 10% daripada
waktu pengajaran

1.3.1 Berpakaian sesuai, kemas,


1.3 Perwatakan dan bersih dan mematuhi arahan
peranan guru dan surat pekeliling
1.3.2 Berinteraksi secara sopan
menggunakan bahasa dan
nada suara yang sesuai
1.3.3 Menepati masa
1.3.4 Mengenali semua murid dan
prihatin terhadap keperluan mereka
1.3.5 Mewujudkan suasana riang,bersifat
mesra, ceria,kecindan, mudah
didekati, sedia membantu tetapi
tegas
2. Penyampaian
2.1 Strategi 2.1.1 Penyampaian guru
penyampaian a. Suara yang jelas dan
terang
b. Menggunakan pelbagai
kaedah dengan
mengambil kira
pengalaman dan potensi
murid
c. Berfokus kepada apa
yang diajar
d. Mengamalkan
penekanan-penekanan
dalam konsep KBSR /
KBSM
e. Membuat penilaian
berterusan

5
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

2.1.2 Teknik menyoal:


a. Ciri-ciri soalan yang
dikemukakan:
i. Soalan yang jelas dan
mudah difahami
ii. Menyusun aras
soalan dari yang
mudah kepada sukar
iii. Soalan dikemukakan
dahulu sebelum
memanggil nama
murid yang akan
menjawab
iv Berusaha
mencungkil
jawapan daripada
murid
v. Mengemukakan
soalan kepada
seluruh kelas
vi. Memberi masa yang
mencukupi kepada
murid sebelum
menjawab
vii. Memberi peluang
kepada lebih
daripada seorang
murid menjawab
sesuatu soalan

b. Guru-guru mengemukakan
soalan- soalan yang
berunsur KBKK/KBSB dalam
pelbagai aras:
i. Pengetahuan
ii. Kefahaman
iii. Aplikasi
iv. Analisis
v. Sintesis
vi. Rumusan dan
penilaian

c. Memberi respon terhadap


soalan murid dengan:
i. Menghargai soalan
murid
ii. Meminta murid lain
memberi respon
iii. Meminta murid

6
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

lain memberi
jawapan
iv. Memberi jawapan
kepada soalan
murid
v. Memberi ulasan /
huraian

2.1.3 . Penggabungjalinan
a. Menggabungjalinkan dua
atau lebih kemahiran /
elemen dalam satu waktu
pengajaran

2.1.4. Penyerapan
a. Menyampaikan isi
kandungan mata pelajaran
di samping menerapkan:
}
i. nilai-nilai murni } KBSB
ii. KBKK/ KBSB kemahiran }
iii. Kemahiran belajar berfikir strategi
iv. Kemahiran generic } berfikir
v. Kemahiran proses sains }
vi. Patriotisme }
vii. Pendidikan kesihatan keluarga }
dan alam sekitar }
viii. Pendidikan anti dadah dan AIDS }
ix. Pendidikan anti rasuah }
x. Pendidikan jalanraya } Mengikut
xi. Kemahiran keibubapaan dan } kesesuaian
kekeluargaan }
}
2.1.5. Pengukuhan }
a. Memberi latuh tubi }
b. Memberi kerja rumah / }
tugasan }
c. Mengaplikasikan ilmu, nilai ]
dan kemahiran dalam }
aktiviti pembelajaran }
d. Memberi latihan dan }
tugasan bagi tujuan menilai }
kefahaman, penguasaan }
dan penghayatan murid }
}
2.1.6 Pengayaan
a. Menjalankan aktiviti pengayaan
dengan:
i. membimbimbing murid mencari }
maklumat tambahan }
ii. Menyediakan bahan-bahan }

7
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

untuk maklumat tambahan }


iii. Menggalakkan murid belajar }
daripada maklum balas }
iv. Membimbing murid membuat }
jangkaan masa depan }
}
2.1.7 Pemulihan }
a. Menjalankan aktiviti pemulihan }
dengan: }
i. Membimbing murid secara } Mengikut
individu } kesesuaian
ii. Menggunakan pelbagai bahan }
iii. Memberi latihan ulangan }
iv. Menggunakan pelbagai teknik }
pengajaran }
}
2.1.8 Penilaian }
}
a. Membuat penilaian melalui: }
i. Pemerhatian }
ii. Soal jawab }
iii. Perbincangan }
iv. Kerja Bertulis }
v. Kerja rumah }
}
2.1.9. Pembelajaran murid }
a. Memastikan murid: }
i. Bersedia mengikut }
pelajaran }
ii. Melaksanakan }
pembelajaran arah }
kendiri }
iii. Mengaplikasikan
kemahiran mengambil
nota
iv Mempersembahkan hasil
aktiviti pembelajaran
v. Mendapatkan maklumat
daripada pelbagai sumber
vi. Mengemukakan pendapat se
masa perbincangan
vii. Berdisiplin

2.1.10. Penutup

a. Merumus isi pelajaran dengan


i. Menegaskan isi-isi penting
ii. Memberi cadangan atau
panduan meninkatkan
kefahaman
iii. Mencadangkan bahan-bahan

8
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

yang boleh dirujuk untuk


meluaskan ilmu
iv. Mengaitkan pelajaran dengan
keperluan hidup seharian
v. Mengaitkan pelajaran dengan
keperluan peperiksaan

b. Menyediakan murid dengan


memberi tugasan bagi pelajaran
berikutnya:

3. Pasca pengajaran
dan pembelajaran

3.1. Refleksi Guru 3.1.1. Membuat refleksi kendiri / Refleksi:


dan catatan kajian mengenai amalan Perlu catat
pengajaran dan pembelajaran: selepas selesai
setiap proses
a. Mengenalpasti kekuatan pengajaran dan
b. Mengenalpasti kelemahan pembelajaran
c. Melakukan
penambahbaikan Catatan:
d. Menulis dalam bentuk Dicatat
bilangan menggunakan
e. Menggunakan dakwat dakwat merah jika
merah tiada berlaku
proses pengajaran
dan pembelajaran

3.1.2. Pendekatan untuk


menjalankan refleksi diri
secara:
a. Soal selidik
b. Temubual dengan murid/
guru/ibu bapa
c. Collegial Teaching
d. Maklum balas
3.2. Hasil kerja
murid 3.2.1. Menyemak hasil kerja murid secara:
a. tekal / berterusan
b. teliti
c. membina (pembetulan)
d. komunikasi (teguran,
penggredan)

3.2.2. menandatangani dan mencatat tarikh


masa menyemak hasil kerja murid

F. KONTRAK LATIHAN MURID


9
PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SMAMIKJ

( Rujuk Lampiran F1 )

G. .KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1. Pembelajaran Masteri
2. Pembelajaran Kolaboratif
3. Pembelajaran Koperatif
4. Pembelajaran Konstruktivisme
5. Pembelajaran Kontekstual
6. simulasi
7. Main Peranan
8. Syarahan
9. Permainan
10. Ceramah
11. Tunjuk Cara
12. Sumbangsaran
13. Hafazan
14. Amali
15. Dialog
16. Temu bual
17. Pembelajaran melalui Pengalamian (Experimental Learning)
18. Pembelajaran Melalui rakan sebaya
19. Pengendalian Akses Kendiri (SAL)
20. Akhbar dalam Darjah (ADD)
21. Melawat sambil belajar
22. Kajian Lapangan
23. Teknologi maklumat dan Komunikasi
24. Inkuiri Penemuan
25. Penyelidikan
26. Pemerhatian
27. Kaedah Berfokus
28. Kaedah Global
29. Pengunjuran
30. Telahan (Inference)
31. gerak hati (Intuition)
32. Kemahiran Berfikir Kritis dan Kemahiran Strategi Berfikir
33. Belajar Cara Belajar
34. Kajian Masa Depan
35. MESTAMU
36. Lakonan

10

You might also like