You are on page 1of 6

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Kreatif

2. Tarikh : 12 Julai 2017

3. Masa : 8.20 pagi 9.20 pagi

4. Kelas : Venus (Tahun 1)

5. Bilangan Murid :

Bil Nama Murid Kategori Kumpulan Kehadiran

1 Aiman Cekal

2 Farisha Cekal

3 Darren Bestari

4 Danish Bestari

5 Riziqin Bestari

6 Alif Bestari

6. Tema / Tajuk : Alam Benda

7. Standard Kandungan : 1.4 Melukis dengan alatan

8. Standard Pembelajaran : 1.4.1 Melukis gambar mudah menggunakan media kering

i. pensel warna

9. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

Kumpulan Cekal
i. menghasilkan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 bentuk
dengan menyambung titik- titik menggunakan pensel warna
mengikut warna yang betul.

Kumpulan Bestari
ii. mengecam dan membezakan sekurang-kurangnya 2
daripada 3 pensel warna mengikut warna dengan betul

10. Pengetahuan Sedia Ada : Kumpulan Cekal


i. Murid sudah boleh membezakan warna-warna asas.

: Kumpulan Bestari
ii. Murid pernah melukis dengan menggunakan pensel.
11. EMK : a. Kemahiran Berfikir :

i. Menjana Idea

ii.Membanding Beza

b. Nilai-Nilai Murni :

i. Kasih Sayang

ii.Kerjasama

12. Pengabungjalinan : matematik

13. Pendekatan P&P : berpusatkan murid

14. BBM (ABM) / BBB :


i. kotak yang mengandungi pensel warna,
ii. Batang ais krim berwarna warni,
iii. Pinggan kertas
iv. Pensel warna,
v. Video
vi. Kertas A4

:
15. Instrumen Penilaian P&P : Senarai semak dan hasil kerja murid

16. Unsur Terapi : Terapi fizikal penglihatan, terapi motor halus

Masa / Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan


Langkah

Set Induksi
1. Guru menunjukkan sebuah
(5 minit) Kotak yang kotak yang diisi dengan EMK :
diisi dengan beberapa pensel warna.
Kemahiran berfikir
dengan
2. Guru mengoncangkan kotak
pensel warna tersebut supaya bunyi BBM : kotak yang
dikeluarkan. mengandungi pensel
warna
3. Murid diberi pelung untuk
menyentuh serta merasa Fasa :
benda di dalam kotak tanpa
melihat. Fasa persediaan

4. Murid diminta meneka benda


yang terdapat di dalam kotak
tersebut.
5. Guru memperkenalkan isi
pelajaran berdasarkan
jawapan yang diberi oleh
murid.

Langkah 1 Pensel warna


asas Kumpulan Cekal
(20 minit) 1. Guru mengeluarkan tiga BBM / BBB :pensel
batang pensel warna asas. warna, kertas A4,

2. Guru mengajar ciri-ciri NNM : Kasih Sayang


pensel warna tersebut.
KB : Menjana Idea
3. Murid diminta pegang dan Membanding
pensel warna dengan cara Beza
yang betul.
Pengabungjalinan :
4. Murid diberi peluang untuk pra tulisan
menconteng dengan pensel
warna dalam kertas A4. Terapi : terapi motor
Kertas A4
halus, terapi seni
5. Guru membimbing murid
yang tidak dapat Penilaian : Lembaran
memegang pensel warna
kerja
dengan cara yang betul
Fasa :
Kumpulan Bestari Fasa imaginasi
Lembaran kerja 1. Guru mengedarkan
lembaran kerja.

2. Murid perlu memegang


pensel dengan betul

3. Murid perlu
menyambungkan titik-titik
garisan lurus

4. Guru membimbing murid


sekiranya mereka
mengalami kesusahan
dalam melukis garisan
lurus.
Langkah 2 Kumpulan Cekal

(20 minit) Batang aiskrim 1. Murid diminta duduk BBM / BBB : batang
yang berwarna- secara berkumpulan. ais krim, pinggan
warni kertas, pensel warna
2. Guru mengedarkan
beberapa batang ais krim Nilai : Kerjasama
dan tiga helai pinggan
kertas kepada murid. KB : Membanding
Beza
3. Murid perlu mengasingkan
batang-batang yang Terapi : terapi motor
berwarna warni kepada
halus
tiga warna asas.
Pinggan kertas
Penggabungjalinan :
4. Murid perlu
mengumpulkan batang pra-tulisan
yang berwarna asas
dalam pinggan kertas Penilaian P&P :
yang diberi mengikut Senarai Semak
warna dengan betul.
Fasa :

Fasa Perkembangan
Pensel warna asas Kumpulan Bestari
1. Guru mengeluarkan dua
batang pensel warna
asas.

2. Guru mengajar ciri-ciri


pensel warna tersebut.

3. Murid diminta pegang


pensel warna dengan cara
Kertas A4
yang betul.

4. Murid diberi peluang untuk


menconteng dengan
pensel warna dalam
kertas A4.

5. Guru membimbing murid


yang tidak dapat
memegang pensel warna
dengan cara yang betul
Langkah 3
Kumpulan Cekal
(10 minit) Lembaran kerja 1. Guru mengedarkan BBM / BBB : batang
lembaran kerja kepada ais krim, pinggan
murid. kertas, pensel warna

2. Murid perlu hasilkan Penilaian P&P :


bentuk dengan Senarai Semak
menyambungkan titik-titik
dengan pensel warna. Nilai : Kerjasama

3. Guru memastikan murid KB : Membanding


memegang pensel warna Beza
dengan betul ketika
melukis. Terapi : terapi motor
halus
4. Murid dibimbing untuk
menyiapkan lembaran Fasa :
kerja yang diberi.
Fasa Tindakan

Kumpulan Bestari
Batang aiskrim
yang berwarna- 1. Murid diminta duduk
secara berkumpulan.
warni
2. Guru mengedarkan
beberapa batang ais krim
dan tiga helai pinggan
kertas kepada murid.

3. Murid perlu mengasingkan


batang-batang yang
berwarna warni kepada
Pinggan kertas
dua warna asas yang
berlainan.

4. Murid perlu
mengumpulkan batang
yang berwarna asas
dalam pinggan kertas
yang diberi mengikut
warna dengan betul.

tayangan video 1. Guru menunjukkan


Penutup
sebuah video melalui
(5 minit) komputer riba kepada
murid-murid.

2. Murid melihat cara


melukis dan mewarna
gambar mudah.
3. Guru menanyakan
beberapa soalan kepada
murid.
4. Guru merumuskan
pelajaran hari ini dengan
jawapan murid.

Ulasan Pensyarah Pembimbing / Guru Pembimbing :

You might also like