You are on page 1of 5

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Islam Tahun 4

1.Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Aqidah)

2. Kelas 4 Melur

3. Tarikh/Hari 4 Jamadilawal 1436H /23 Februari 2015/ Isnin

4. Masa (11.20-12.20 pagi) 60 minit

5. Bilangan Murid 30 orang (Lelaki: 16, Perempuan: 14)

6. Tajuk As-Salam (Allah Maha Sejahtera)

7. Pengetahuan Sedia Murid-murid telah mempelajari pengertian dan dalil As-Salam


Ada

8. Standard Kandungan 3.4 Memahami dan meyakini nama Allah As-Salam

9. Standard Pembelajaran 3.4.4 Menerangkan kesan meyakini nama Allah As-Salam


3.4.5 Menerangkan akibat tidak meyakini nama Allah As-Salam
3.4.6 Meyakini setiap ciptaan Allah mempunyai hikmahnya

10. Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan 4 daripada 5 kesan meyakini nama Allah
As-Salam dengan betul selepas penerangan guru.
2. Menerangkan 4 akibat tidak meyakini nama Allah As-
Salam dengan jelas selepas permainan telefon buruk.
3. Menyenaraikan 4 nikmat dalam kehidupan dan
perkaitan nama Allah As-Salam dengan betul selepas
aktiviti berkumpulan.

11. Kemahiran Berfikir Membanding beza ciptaan Allah dengan ciptaan manusia

12. Gabungjalin Akhlak : Adab sesama makhluk ciptaan-Nya

13. Penyerapan Pendidikan seni (warna)


Sains

14. Penerapan Nilai Teliti, kerjasama dan berani

15. E.M.K 1. Keusahawanan: murid bekerjasama dan mempunyai


daya saing untuk aktiviti berkumpulan.
2. Kreativiti: membuat gambaran mengenai ciptaan Allah
dengan ciptaan manusia.
3. Teknologi maklumat dan komunikasi: video dan objek
pembelajaran

16. Penilaian PdP 1. Lisan : soal jawab


2. Bertulis: lembaran kerja

17. Bahan Bantu 1. Paparan objek pembelajaran (LO) dari eXe yang dimuat
Mengajar turun di laman web Weebly.
2. Video (hidupan laut)
3. Power Point

Langkah Isi Kandungan Akitiviti Catatan

Mukadimah Bacaan doa dan bacaan 1.Seorang murid diminta oleh Penerapan nilai:
(3 minit)
syahadah: guru mengetuai bacaan doa. - Khusyuk
2. Murid-murid lain diminta - Tawakal
mengikut bacaan - Adab berdoa
doa bersama-sama/
mengaminkan bacaan doa.
, - 3. semua murid melafaz

. kalimah syahadah bersama-


sama.
Set induksi Benda maujud (2 helai 1. Murid diminta untuk Kaedah:
(5 minit)
baju yang warnanya memerhati dan menganalisis Soal jawab
berlainan dan dikaitan perbandingan antara kedua-
dengan di persekitaran ) duanya. Bahan Bantu
Soalan: 2. Murid bersoal jawab tentang Mengajar:
1.Bagaimana, jika alam ini benda maujud yang dilihat. Benda maujud
hanya ada dua warna? 3. Murid dipanggil secara rawak (baju dan alam
2.Jika diberi pilihan, untuk menjawab soalan kedua. persekitaran)
warna apa yang dipilih 4. Murid mendengar rumusan
dan sebabnya? guru. Penerapan nilai:
3. Siapakah yang Yakin dengan
mencipta baju dan alam? kesempurnaan
Allah
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Catatan
Langkah 1 Paparan objek E.M.K.:
(7 minit) pembelajaran - Murid diminta untuk melihat TMK
(Kuasa ciptaan Allah) objek pembelajaran yang
Kaedah:
dipaparkan oleh guru di laman
Soal jawab/
web Weebly.
penerangan
- Murid menganalisis gambar
yang dipaparkan. BBM:
- Murid dipanggil ke hadapan Objek
secara rawak oleh guru untuk pembelajaran

menampal gambar ciptaan


Penerapan nilai:
Allah beserta kelebihannya.
Mensyukuri
- Murid membetulkan jawapan
nikmat
rakan bersama bimbingan guru.

Langkah 2 Kesan meyakini nama


- Murid ditayangkan video
(13 minit) Allah As-Salam (Maha
Bahan:
kehidupan laut yang berkaitan
Sejahtera)
Video
dengan sifat Allah as-salam.
Kad
- Murid membincangkan
perkaitan ciptaan Allah dalam
Kaedah:
video dengan nama Allah As-
Soal jawab
salam.
- Murid dipilih secara rawak ke
Nilai:
hadapan untuk memilih kad
Keyakinan
kesan meyakini nama Allah as-
salam.
- Murid membaca kad yang
dipilih sebanyak dua kali,
kemudian dibaca secara ramai.
Langkah Aktiviti Catatan
Isi Kandungan

Langkah 3 Akibat tidak meyakini - Murid dibahagikan kepada 4 Bahan :


(12 minit)
nama Allah As-Salam kumpulan untuk. Kertas A4
(Maha Sejahtera) - Setiap kumpulan diminta Kaedah:
kehadapan mengikut giliran. Permainan
- Ketua kumpulan menghafal telefon buruk
jawapan yang diberikan oleh Nilai:
guru. Kerjasama
- Murid dikehendaki
menyampaikan pesanan antara
rakan dimulai dengan ketua
kumpulan.
- Murid yang terakhir mencatat
jawapan didalam kertas.
- Setiap kumpulan datang ke
hadapan untuk
membentangkan hasil masing-
masing
- Murid mendengar rumusan
daripada guru

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Catatan

Langkah 4 Hikmah setiap ciptaan - Murid dikehendaki duduk E.M.K.:


(15 minit) Allah mengikut kumpulan. Keusahawanan:
- Murid mendengar arahan Murid
bekerjasama
daripada guru.
- Murid berbincang dalam Kaedah:
kumpulan dan menjawab Perbincangan

soalan kuiz yang diberi oleh


BBM:
guru.
Lembaran kerja
- Murid bersoal jawab dengan
guru. Penerapan nilai:
Bekerjasama
- Murid mendengar jawapan
dan peneguhan daripada guru.
Penutup Penutup kognitif - Soal jawab antara guru
(7 minit) dengan murid.
- Murid diminta mengingat
kembali isi pelajaran.
-Murid diminta merumuskan isi
pelajaran yang telah dipelajari.

Penutup sosial - Murid diingatkan supaya Gabungjalin:


sentiasa bersyukur di atas Akhlak: Adab
segala nikmat dan pemberian sesama
daripada Allah. makhluk ciptaan
- Murid juga dinasihati supaya Allah
tidak sombong apabila berjaya
dalam pelajaran.

REFLEKSI:

....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................

You might also like