You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tingkatan : Tingkatan 1

Bilangan Pelajar : 25 Orang

Tarikh : 10 Oktober 2017

Masa : 11.30 pagi

Tema : Membetulkan Kesalahan Ejaan dan Tatabahasa

Standard Kandungan : 1.2 Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata,


istilah, ungkapan dan ayat dalam pelbagai ujaran.

Standard Pembelajaran : 1.2.1 Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata,


istilah dan ungkapan dalam pelbagai ujaran dengan betul dan
tepat mengikut konteks.

: 1.2.2 Membaca untuk memahami maklumat daripada arahan


dalam pelbagai bahan dengan memberikan respons yang betul
dan tepat.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat

1) Menyebut dan mengeja pelbagai ujaran dengan betul dan


tepat menggunakan bahasa baku mengikut konteks.
2) Melengkapkan ejaan dengan betul.
3) Mengesan dan membetulkan kesalahan ejaan /tatabahasa

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar boleh membaca dan menulis

Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

Kemahiran : Kemahiran mendengar dan kemahiran bertutur

Bahan Bantu Mengajar : Laptop, LCD, telefon bimbit, kad gambar dan kad perkataan

Nilai : Kerjasama dalam kumpulan, menghargai masa dan jujur.


Langkah Isi Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan
pelajaran
Set Induksi Tayangan 1. Guru memberi salam 1. Pelajar menjawab
(5 minit) video dan bertanyakan salam guru
keadaan pelajar. 2. Pelajar melihat
2. Guru menayangkan tayangan video
video untuk menarik sambil mengesan
perhatian pelajar. kesalahan tatabahasa
3. Guru akan meminta 3. Pelajar secara
pelajar mengesan sukarela
perkara yang terdapat memberitahu guru
dalam video kesalahan ejaan dan
4. Guru perkenalkan tajuk membetulkan
kembali ejaan yang
salah
Langkah 1 Mari 1. Guru memanggil 5 1. Pelajar memilih
(7 minit) mengeja orang pelajar untuk ejaan yang betul
dengan memilih sampul dengan gambar.
betul 2. Guru minta pelajar 2. Pelajar mengeja dan
memilih dan menyebut dengan
menyebut ejaan dengan betul.
betul.
3. Guru meminta pelajar
lain mengeja dan
menyebut dengan betul
Langkah 2 Aplikasi 1. Guru meminta pelajar 1. Pelajar cuba bermain
(8 minit) “PENSEL” membuka aplikasi dengan bimbingan
“PENSIL” “PENSEL” “PENSIL” guru.
di telefon bimbit 2. Pelajar bertanya
masing-masing. sekiranya tidak
2. Guru minta pelajar faham.
menjawab soalan yang
disediakan dalam
aplikasi tersebut
3. Guru membimbing
pelajar untuk bermain
dengan aplikasi
tersebut.
Langkah 3 Aktiviti 1. Guru membahagikan 1. Pelajar akan bermain
(5 minit) Kumpulan pelajar kepada 8 dalam kumpulan
kumpulan dengan menjawab
2. Guru akan soalan mengikut
menggunakan 8 buah giliran masing-
telefon bimbit sahaja masing.
untuk pelajar berentap 2. Pelajar Disleksia
dalam kumpulan. akan dibimbing oleh
3. Guru akan menjadi rakan lain.
fasilitator semasa 3. Pelajar yang
pelajar bermain dengan memperoleh markah
aplikasi “PENSEL” tertinggi akan diberi
“PENSIL” ganjaran.
4. Pelajar Disleksia akan
diberi peluang untuk
memilih sendiri rakan
dalam setiap kumpulan
sebagai pasangan.
Penutup Lembaran 1. Guru merumuskan 1. Pelajar akan
(3 minit) Kerja. tentang tajuk yang merumuskan tajuk
dipelajari 2. Pelajar beri pendapat
2. Guru minta pelajar beri untuk
rumusan. penambahbaikan
3. Guru memberi 3. Pelajar siapkan
lembaran kerja lembaran kerja.

You might also like