You are on page 1of 7

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tarikh : 11 Ogos 2017 / Jumaat

3. Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi (1 Jam)

4. Kelas : Neptune (Tahun 3)

5. Bilangan Murid : 7 (4L3P)

Bil Nama Murid Kategori Kumpulan Kehadiran

1 Surya Sindrom down Bestari

2 Akram Kepelbagaian Bestari

3 Fakkururazi Disleksia Bestari

4 Lukman Slow learner Cekal

5 Aina Slow learner Cekal

6 Fahana Sindrom Down Cekal

7 Aliah Kurang upaya Cekal


(intelektual)

6. Tema / Tajuk : Alam Semula Jadi

7. Standard Kandungan : 3.2 Membaca perkataan


4.2 Menulis perkataan

8. Standard Pembelajaran : 3.2.3 Membaca perkataan KVK+KVK


4.2.3 Menulis perkataan KVK+KVK

9. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

Kumpulan Cekal
i. Mengeja dan menyebut perkataan KVK+KVK sekurang-
kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.
ii. Menulis perkataan KVK+KVK 3 daripada 5 dengan betul
berdasarkan gambar pada lembaran kerja.
Kumpulan Bestari
i. Mengeja dan menyebut perkataan KVK+KVK sekurang-
kurangnya 2 daripada 5 dengan betul.
ii. Mencari perkataan KVK+KVK tersembunyi sekurang-
kurangnya 2 daripada 5 dengan betul.

10. Pengetahuan Sedia Ada : Kumpulan Cekal


i. Murid boleh membunyi suku kata KVK
: Kumpulan Bestari
ii. Murid boleh membunyi suku kata KV

11. EMK : a. Kemahiran Berfikir:

i. Menjana Idea

ii.Membanding Beza

b. Nilai-Nilai Murni:

i. Kasih Sayang

ii.Kerjasama

12 Pendekatan P&P : berpusatkan murid

13. BBM (ABM) / BBB : a. BBM (ABM) : Pembentangan powerpoint


Kad perkataan

b. BBB : Kad gambar


belon berair
sampul surat

14. Pengabungjalinan : kemahiran pertuturan, pendidikan jasmani, kemahiran mendengar,


kemahiran menulis, kemahiran TMK

15. Instrumen Penilaian P&P : Lembaran kerja

16. Unsur Terapi : pertuturan, motor kasar, motor halus, alat artikulasi, air
Masa / Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Langkah

Set Induksi  Sampul surat 1. Guru menunjukkan beberapa KB : Menjana idea


(5 minit) sampul surat yang
mengandungi kad gambar BBB: sampul surat,
kepada murid. Kad gambar
2. Setiap murid diminta memilih
sehelai sampul surat dan Fasa : Fasa
 Kad gambar
membuat aksi seperti yang persediaan
terdapat dalam kad gambar.
3. Murid-murid lain perlu
meneka aksi yang dibuat
oleh rakan mereka.
4. Guru membimbing murid
untuk membuat aksi dengan
betul
5. Guru mengaitkan aksi tersebut
dengan isi pelajaran hari ini.

Langkah 1 Pengajaran KB : Membuat


 Pembentangan
(20 minit) “powerpoint” 1. Guru membuat gambaran
pembentangan “powerpoint”
mengenai gambar, suku kata Pengabungjalinan:
dan perkataan KVK+KVK. Kemahiran TMK
2. Murid melihat gambar,
mengeja suku kata dan Terapi : pertuturan,
meyebut perkataan dengan alat artikulasi
bimbingan guru.
3. Guru menanyakan beberapa BBM:
soalan mengenai Pembentangan
pembentangan ini kepada “powerpoint”
setiap murid.
4. Murid dikehendaki menjawab Fasa : Fasa
soalan guru. imaginasi
Langkah 2  Permainan Permainan Nilai : tekun dan teliti
(15 minit) meletup belon 1. Guru menyediakan beberapa
bergambar
belon yang diisi dengan air. Terapi : motor kasar,
2. Sebuah kad gambar telah air
dilekatkan di atas setiap belon
tersebut. BBB : - belon berair
3. Guru meminta murid untuk - gambar
mengambil sebuah belon dan
menyebut serta mengeja Fasa : Fasa
perkataan yang sesuai bagi perkembangan
kad gambar yang terdapat
dalam belon diambil. Penggabungjalinan:
4. Murid juga dikehendaki pendidikan jasmani
membuat aksi dan hanya
boleh memecahkan belon
tersebut sekiranya jawapan
mereka betul.
5. Guru membimbing murid
sekiranya mereka mengalami
kesukaran dalam bermain
permainan ini.

Langkah 3 Lembaran kerja Nilai : tekun dan teliti


(15 minit) Kumpulan Cekal
1. Guru mengedarkan lembaran Terapi : motor halus,
kerja kepada murid. pertuturan
2. Murid perlu mengisi tempat
kosong perkataan KVK+KVK Penilaian :
dengan betul berdasarkan lembaran kerja
gambar
3. Guru mengenal pasti dan Fasa : Fasa
menyemak perkataan yang tindakan
boleh disebut dan dieja oleh
murid.
4. Guru membimbing murid
sekiranya mereka mengalami
kesukaran dalam menyiapkan
lembaran kerja

Kumpulan Bestari
1. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.
2. Murid perlu mencari perkataan
KVK+KVK tersembunyi
berdasarkan gambar.
3. Guru mengenal pasti dan
menyemak perkataan yang
boleh disebut dan dieja oleh
murid.
4. Guru membimbing murid
sekiranya mereka mengalami
kesukaran dalam menyiapkan
lembaran kerja

Penutup  Kad perkataan 1. Murid diminta berdiri dan BBM : Kad


( 5 minit) mengambil ruang yang perkataan
secukupnya.
lompat 2. Guru menunjukkan kad Terapi : motor kasar
perkataan kepada murid.
3. Murid perlu membuat aksi Nilai : tekun dan
tumbuk mengikut kad perkataan teliti.
tersebut.
4. Guru memberi peluang

lempar sebanyak dua kali kepada


murid.
5. Murid tidak boleh melibatkan
diri dalam aktiviti ini sekiranya
mereka membuat aksi yang
salah lebih daripada dua kali.
6. Guru merumuskan pelajaran
hari ini.
lompat

lempar

lontar
tumbuk

panjat

You might also like