You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :4 (21/01-25/01)


SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS HARI :Ahad
BENDA HIDUP TARIKH :21/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5AP2
KEPELBAGAIAN BENDA 1.5 Menganalisa cara-cara mencegah jangkitan MASA : 8.05 – 9.15
HIDUP penyakit yang disebabkan mikroorganisma
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Menganalisis Bekerjasama, Perpaduan, Menghargai
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Pembelajaran Buku teks, Buku aktiviti SPS,
Koperatif, 1 saty 4 stray
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualizer 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja
4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyenaraikan langkah-langkah untuk mencegah 1. Menyenaraikan 3 langkah untuk mencegah jangkitan,
jangkitan, 2. Menyatakan kawalan vector dengan tabiat dan kitar hidup
2. Menghubungkaitkan kawalan vektor dengan tabiat dan vector,
kitaran hidup vektor, 3. Menyatakan 3 kaedah pensterilan,
3. Menerangkan dengan contoh pelbagai kaedah
pensterilan,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas.
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Guru membahagikan tajuk kepada setiap kumpulan. PAK 21: Pembelajaran Koperatif
2. Murid diminta membincangkan dalam kumpulan tentang tajuk yang telah ditetapkan
berkaitan dengan cara-cara mencegah jangkitan iaitu; Pembelajaran berasaskan inkuiri.
(a) Kawalan vector
(b) Kaedah pensterilan,
3. Hasil perbincangan dipamerkan di kertas sebak dan dibentangkan.
4. Guru menjalankan aktiviti 1 stay 4 stray. 1 stay 4 stray

AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini. Mengaplikasi
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN Kerja rumah : Latihan dlm buku
MURID SPS m/s
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :4 (21/01-25/01)
SAINS BAB 2: KOORDINASI BADAN HARI :Ahad
TARIKH :21/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
PENYELENGGARAAN DAN 2.2 Memahami sistem saraf manusia KELAS : 4AAP1
KESINAMBUNGAN HIDUP MASA : 9.15 – 9.50
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mensintesis, Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan
PEMBELAJARAN: - Pengurusan grafik Masalah, Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Pembelajaran Koperatif , Rally Buku teks, Buku aktiviti SPS
Robin
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualiser 1. Lembaran kerja 2. Lisan
3. Hasil kerja (A3) 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Mengenal pasti bahagian dan fungsi neuron, 1. Menyatakan bahagian dan fungsi setiap bahagian neuron,
2. Mengenal pasti perbezaan jenis neuron, 2. Menyatakan 3 jenis neuron dan fungsinya,
3. Menyatakan fungsi setiap jenis neuron, 3. Melukis rajah berlabel neuron deria, neuron motor dan neuron
perantaraan.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru bersoal jawab tentang pelajaran yang lepas iaitu berkaitan dengan Rally Robin (Sumbangsaran)
koordinasi badan.
2. Guru mengaitkannya dengan topic PdPc pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Tayangan power point berkaitan dengan neuron sambil murid menjawab
soalan yang terdapat di dalam Lembaran Tugasan 1.
2. Secara berkumpulan, murid diminta mengenal pasti jenis neuron berdasarkan PAK21: Pembelajaran Koperatif
gambarajah neuron yang diberikan.
3. Murid berbincang tentang fungsi dan perbandingan setiap jenis neuron. Gallery Walk
4. Hasil perbincangan dipamerkan di kertas A3.

AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan Exit Tickets untuk membuat rumusan PdPc
hari ini.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN Kerja rumah: Buku SPS m/s
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :4 (21/01-25/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS BENDA HARI :Ahad
HIDUP TARIKH :21/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5PTS1
KEPELBAGAIAN 1.5 Menganalisa cara-cara mencegah jangkitan MASA : 11.55 – 12.30
BENDA HIDUP penyakit yang disebabkan mikroorganisma
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Menganalisis Bekerjasama, Perpaduan, Menghargai
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Pembelajaran Koperatif, Buku teks, Buku aktiviti SPS,
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualizer 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja
4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyenaraikan langkah-langkah untuk mencegah 1. Menyenaraikan 3 langkah untuk mencegah jangkitan,
jangkitan, 2. Menyebutkan vector yang menyebarkan jangkitan,
2. Menghubungkaitkan kawalan vektor dengan tabiat dan 3. Menyatakan kawalan vector dengan tabiat dan kitar hidup
kitaran hidup vektor, vector,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas.
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Membincangkan secara berkumpulan, langkah-langkah pencegahan jangkitan Pembelajaran Koperatif
dengan kaedah pengawalan vector.
2. Menjalankan aktiviti-aktiviti seperti berikut:
(a) melukis kitaran hidup vektor seperti nyamuk dan lalat,
(b) memerihalkan tabiat vektor,
(c) menghubungkaitkan kitaran hidup dan tabiat vektor dengan pengawalan dan
pencegahan jangkitan penyakit.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN Kerja rumah : Latihan dlm buku
MURID SPS m/s

TANDATANGAN GURU : ……………….. TANDATANGAN PENGETUA : ………………


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SIVIK HARI : Isnin
UNIT: BAB 2: PERIKEMANUSIAAN KE ARAH TARIKH : 22/01/2018
TEMA: Pencapaian KESEJAHTERAAN NEGARA
Kendiri 2B: Menghargai Nyawa Demi Kemanusiaan KELAS : 5AP2
MASA : 8.40-9.15
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi, Menganalisis Menghargai, Berkerjasama, Berkomunikasi,
PEMBELAJARAN: Berperikemanusiaan
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Round Table Buku teks, Buku rujukan, Lembaran kerja,
PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
1. Pembentangan 2. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menjelaskan kepentingan nilai-nilai perikemanusiaan 1. Menyatakan 3 kepentingan nilai-nilai perikemanusiaan
menghargai nyawa kepada masyarakat menghargai nyawa kepada masyarakat,
2. Mengamalkan cara hidup berperikemanusiaan 2. Menyatakan 3 contoh nilai-nilai perikemanusiaan
menghargai nyawa,
3. Menyatakan dengan contoh bagi mengamalkan cara hidup
berperikemanusiaan,

RANGKA PENGAJARAN CATATAN


AKTIVITI:
1. Melakonkan situasi empati berdasarkan kad-kad situasi seperti mangsa kebakaran,
banjir dan gempa bumi.
2. Perbincangan dan penerangan mengenai
(a) kepentingan nilai-nilai perikemanusiaan menghargai nyawa kepada masyarakat
(b) cara mengamalkan cara hidup berperikemanusiaan
3. Bersoal jawab
4. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.

IMPAK/
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS BENDA HARI : Isnin
HIDUP TARIKH : 22/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5PTS1
KEPELBAGAIAN 1.5 Menganalisa cara-cara mencegah jangkitan MASA : 9.15 – 10.25
BENDA HIDUP penyakit yang disebabkan mikroorganisma
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Peta buih berganda, Menganalisis Bekerjasama, Perpaduan, Menghargai
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Pembelajaran Koperatif, Buku teks, Buku aktiviti SPS,
1Stay 2 Stray,
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualizer 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja
4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menerangkan dengan contoh pelbagai kaedah 1. Menyatakan 3 kaedah pensterilan berserta contoh,
pensterilan, 2. Menyatakan maksud keimunan,
2. Menyatakan maksud keimunan, 3. Menyatakan 2 contoh jenis keimunan,
3. Menyatakan contoh jenis keimunan, 4. Membuat perbandingan antara 2 jenis keimunan dalam
4. Membandingkan dan membezakan pelbagai jenis bentuk peta I Think (Peta Buih Berganda),
keimunan, 5. Menyatakan kepentingan imuniti.
5. Menyatakan kepentingan imuniti.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas.
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Guru membahagikan tajuk kepada setiap kumpulan. Pembelajaran Koperatif
2. Murid diminta membincangkan dalam kumpulan tentang tajuk yang telah ditetapkan
berkaitan dengan cara-cara mencegah jangkitan iaitu;
(a) Kaedah pensterilan,
(b) Keimunan
3. Hasil perbincangan dipamerkan di kertas sebak dan dibentangkan. PAK 21: 1 Stay 4 Stray
4. Guru menjalankan aktiviti 1 stay 4 stray.

AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN Kerja rumah : Latihan dlm buku
MURID SPS m/s
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SAINS BAB 2: KOORDINASI BADAN HARI : Isnin
TARIKH : 22/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
PENYELENGGARAAN DAN 2.2 Memahami sistem saraf manusia KELAS : 4AAP1
KESINAMBUNGAN HIDUP MASA : 11.55 – 1.05
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mensintesis, Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan
PEMBELAJARAN: - Pengurusan grafik Masalah, Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Pembelajaran Koperatif , Rally Buku teks, Buku aktiviti SPS
Robin,
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualiser 1. Lembaran kerja 2. Lisan
3. Hasil kerja (A3) 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Mengenal pasti perbezaan jenis neuron, 1. Menyebut 3 jenis neuron,
2. Menyatakan fungsi setiap jenis neuron, 2. Menyatakan fungsi setiap jenis neuron,
3. Membandingkan dan membezakan jenis-jenis neuron 3. Membina satu model neuron menggunakan tanah liat dan
melabelkan setiap bahagian neuron,
4. Menyatakan perbandingan antara 3 jenis neuron,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas. Rally Robbin
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Setiap kumpulan diminta membina satu model neuron dengan menggunakan PAK21: Pembelajaran Koperatif
tanah liat mengikut tajuk yang telah ditetapkan.
2. Model neuron dipamerkan di ‘mounting board’ dan dilabelkan setiap bahagian Pembelajaran berasaskan projek
neuron. Gallary Walk
3. Setiap kumpulan membuat perbandingan antara ketiga-tiga jenis neuron
menggunakan lembaran tugasan yang diberi.

AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN Kerja rumah: Buku SPS m/s
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS BENDA HARI : Selasa
HIDUP TARIKH :23/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5AP2
KEPELBAGAIAN 1.5 Menganalisa cara-cara mencegah jangkitan MASA : 8.40 – 9.50
BENDA HIDUP penyakit yang disebabkan mikroorganisma
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Peta Pokok Bekerjasama, Perpaduan, Menghargai
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Koperatif, 1 Buku teks, Buku aktiviti SPS,
Stay 4 Stray
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualizer 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyatakan maksud keimunan, 1. Menyatakan maksud keimunan,
2. Menyatakan contoh jenis keimunan, 2. Menyatakan 2 contoh jenis keimunan,
3. Membandingkan dan membezakan pelbagai jenis 3. Membuat perbandingan antara 2 jenis keimunan dalam
keimunan, bentuk peta I Think (Peta Buih Berganda),
4. Menyatakan kepentingan imuniti. 4. Menyatakan kepentingan imuniti.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas. Rally Robbin
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Guru membahagikan tajuk kepada setiap kumpulan. Pembelajaran Koperatif
2. Murid diminta membincangkan dalam kumpulan tentang tajuk yang telah ditetapkan
berkaitan dengan cara-cara mencegah jangkitan iaitu keimunan
3. Hasil perbincangan dipamerkan di kertas sebak dan dibentangkan. PAK 21: 1 Stay 4 Stray
4. Guru menjalankan aktiviti 1 stay 4 stray.

AKTIVITI PENUTUP:
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini. Menganalisis
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN Kerja rumah : Latihan dlm buku
MURID SPS m/s
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
KIMIA BAB 2: STRUKTUR ATOM HARI : Selasa
TARIKH : 23/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
JISIM SEKELILING KITA 2.1 Menganalisis jirim KELAS : 4SN2
MASA : 12.30 – 2.20
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MORAL:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi, Menganalisis data Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan
PEMBELAJARAN: Masalah, Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Rally Robbin, Buku teks, Modul Kimia,
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD 1. Lembaran kerja 2. Hasil kerja(A3)
- Visualizer 3. Pembentangan 4. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Mendefinisikan atom, molekul dan ion, 1. Menyatakan definisi atom, molekul dan ion,
2. Menghubungkaitkan perubahan keadaan jirim dengan 2. Mengelaskan contoh bahan yang diberi mengikut jenis
perubahan haba, zarahnya,
3. Menghubungkaitkan perubahan haba dengan perubahan 3. Menyatakan hubungkait perubahan haba dengan
tenaga kinetik zarah, perubahan tenaga kinetic zarah,
4. Menerangkan perubahan keadaan jirim berdasarkan 4. Menyatakan 5 proses perubahan keadaan jirim
teori kinetik jirim. berdasarkan teori kinetic jirim,

RANGKA PENGAJARAN Catatan


SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas.
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif)
1. Tayangan video berkaitan dengan teori kinetic jirim.
2. Perbincangan perkara berikut:
(a) teori kinetik jirim
(b) maksud atom, molekul dan ion.
3. Murid menjawab soalan di dalam Modul Kimia. Menganalisis
4. Perbentangan jawapan bagi setiap soalan. Murid boleh bertanya kepada
rakan mereka semasa pembentangan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini. Pengukuhan: Tiket Keluar
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
Latihan dalam buku modul kimia
SUSULAN
m/s 16-19.
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SAINS BAB 2: KOORDINASI BADAN HARI : Rabu
TARIKH : 24/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
PENYELENGGARAAN DAN 2.3 Menganalisa koordinasi saraf KELAS : 4AAP1
KESINAMBUNGAN HIDUP MASA : 9.15 – 10.25
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mensintesis, Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan
PEMBELAJARAN: Masalah, Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Pembelajaran Koperatif , Rally Buku teks, Buku aktiviti SPS
Robin, Exit Ticket
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualiser 1. Lembaran kerja 2. Lisan
3. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyatakan maksud reseptor dan efektor, 1. Menyatakan maksud reseptor dan efektor,
2. Menyatakan fungsi reseptor dan efektor, 2. Menyatakan fungsi reseptor dan efektor,
3. Menerangkan dengan contoh tindakan refleks, 3. Menyatakan 3 contoh tindakan refleks,
4. Memerihalkan tindakan refleks, 4. Menerangkan apakah tindakan refleks,
5. Mengilustrasikan pengaliran impuls dalam arka 5. Menerangkan pengaliran impuls dalam arka refleks,
refleks. 6. Melukis rajah untuk menunjukkan pengaliran impuls dalam
arka refleks.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas. Rally Robin (Sumbangsaran)
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Membincangkan perkara-perkara berikut:
(a) maksud reseptor dan efektor PAK21: Pembelajaran Koperatif
(b) fungsi reseptor dan efektor
2. Perbincangan dalam kumpulan tentang tindakan refleks seperti sentakan lutut
dan tindakan menyentuh objek panas dan tajam.
3. Melihat carta yang menunjukkan pengaliran impuls dalam arka refleks. Membuat pemerhatian
4. Murid melukis rajah untuk menunjukkan pengaliran impuls dalam arka Kemahiran Visual
refleks.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan Exit Tickets untuk membuat rumusan PdPc PAK 21: Exit Tickets
hari ini.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
KIMIA BAB 2: STRUKTUR ATOM HARI : Rabu
TARIKH : 24/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
JISIM SEKELILING KITA 2.2 Mensintesiskan struktur atom KELAS : 4SN2
MASA : 10.45-11.55
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MORAL:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi, Menganalisis Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan
PEMBELAJARAN: - Pengurusan grafik (membanding Masalah, Komunikasi
beza)
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Rally Robbin, Enter Buku teks, Modul Kimia, Kertas Graf
Ticket
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD 1. Lembaran kerja 2. Pembentangan
- Visualizer 3. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Memerihalkan perkembangan model atom, 1. Menerangkan perkembangan model atom,
2. Menyatakan zarah-zarah utama subatom, 2. Menyebut dan menyenaraikan 3 zarah-zarah utama
3. Membanding dan membezakan jisim relatif dan cas subatom,
relatif bagi proton, elektron dan neutron, 3. Melukiskan gambarajah struktur atom moden,
4. Membanding dan membezakan jisim relatif dan cas relatif
bagi proton, elektron dan neutron,
RANGKA PENGAJARAN Catatan
SET INDUKSI:
1. Guru bersoal jawab tentang pelajaran yang lepas. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
2. Guru mengedarkan Enter Ticket yang mengandungi soalan yang berkaitan : Enter Ticket
dengan PdPc pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan
1. Perbincangan mengenai;
(a) Sejarah perkembangan struktur atom.
(b) Zarah subatom: proton dan neutron dalam nukleus dan susunan elektron
dalam petala
2. Melukis dan melabelkan struktur atom.
3. Bersoal jawab.
4. Setiap kumpulan, berbincang untuk menghasilkan pengurusan grafik tentang Pembelajaran Koperatif
membanding beza 3 jenis zarah subatom.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
Latihan dalam buku modul kimia
SUSULAN
m/s 20 - 23
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SIVIK HARI : Khamis
UNIT: BAB 2: PERIKEMANUSIAAN KE ARAH TARIKH : 25/01/2018
TEMA: Pencapaian KESEJAHTERAAN NEGARA
Kendiri 2C: Menjaga Maruah Demi Kemanusiaan KELAS : 5AP2
MASA : 8.40-09.15
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MORAL:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi, menganalisis Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan
PEMBELAJARAN: Masalah, Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Round Table Buku teks, Lembaran Kerja Fotostat
PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
1. Pembentangan 2. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menjelaskan kepentingan nilai-nilai perikemanusiaan 1. Menyatakan 3 kepentingan nilai-nilai perikemanusiaan
menjaga maruah kepada masyarakat menjaga maruah kepada masyarakat,
2. Mengamalkan cara hidup berperikemanusiaan 2. Menyatakan 3 contoh nilai-nilai perikemanusiaan menjaga
maruah,
3. Menyatakan dengan contoh bagi mengamalkan cara hidup
berperikemanusiaan,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
AKTIVITI:
1. Perbincangan dan penerangan mengenai Rally Robin (Sumbangsaran)
(a) kepentingan nilai-nilai perikemanusiaan menjaga maruah kepada
masyarakat
(b) cara mengamalkan cara hidup berperikemanusiaan
2. Bersoal jawab
3. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.

IMPAK/
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS HARI : Khamis
BENDA HIDUP TARIKH : 25/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5PTS1
KEPELBAGAIAN BENDA 1.6 Memahami cara merawat penyakit yang MASA : 9.15-10.45
HIDUP disebabkan oleh mikroorganisma
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Menganalisis Bekerjasama, Perpaduan, Jujur dalam merekod,
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Pembelajaran Buku teks, Buku aktiviti SPS,
Koperatif , 1 Stay 4 Stray
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Laporan amali
- Visualizer 4. Eksperimen
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyatakan langkah-langkah untuk merawat penyakit 1. Menyatakan 2 cara merawat penyakit yang disebabkan oleh
yang disebabkan oleh mikroorganisma, mikroorganisma,
2. Memerihalkan bahaya penggunaan ubat-ubatan tanpa 2. Menyatakan contoh-contoh cara rawatan tradisional dan
pengawasan dan preskripsi doktor. moden,
3. Menyatakan 5 bahaya penggunaan ubat-ubatan tanpa
pengawasan dan preskripsi doctor.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru bersoal jawab tentang pelajaran yang lepas. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
2. Guru mengedarkan Enter Ticket yang mengandungi soalan yang berkaitan dengan
PdPc pada hari ini.
3. Guru mengaitkannya dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
1. Perbincangan mengenai 2 cara rawatan penyakit yang disebabkan oleh
mikroorganisma.
2. Secara berkumpulan, murid diminta membincangkan Pembelajaran Koperatif
(a) 2 contoh cara rawatan secara tradisional dan moden.
(b) bahaya penggunaan ubat-ubatan tanpa pengawasan dan preskripsi doctor
3. Hasil perbincangan dipamerkan di atas kertas sebak dan aktiviti 1 Stay 4 Stray
dijalankan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PEMULIHAN


TINDAKAN
Melengkapkan latihan.
SUSULAN
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU : 4 (21/01-25/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS BENDA HARI : Khamis
HIDUP TARIKH : 25/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5AP2
KEPELBAGAIAN 1.5 Menganalisa cara-cara mencegah jangkitan MASA : 10.45 – 11.20
BENDA HIDUP penyakit yang disebabkan mikroorganisma
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Peta Pokok Bekerjasama, Perpaduan, Menghargai
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Koperatif, 1 Buku teks, Buku aktiviti SPS,
Stay 4 Stray
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualizer 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyatakan maksud keimunan, 1. Menyatakan maksud keimunan,
2. Menyatakan contoh jenis keimunan, 2. Menyatakan 2 contoh jenis keimunan,
3. Membandingkan dan membezakan pelbagai jenis 3. Membuat perbandingan antara 2 jenis keimunan dalam
keimunan, bentuk peta I Think (Peta Buih Berganda),
4. Menyatakan kepentingan imuniti. 4. Menyatakan kepentingan imuniti.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru membuat ulangkaji tentang PdPc yang lepas. Rally Robbin
2. Sesi soal jawab tentang pembelajaran yang lepas.
AKTIVITI UTAMA
1. Guru membahagikan tajuk kepada setiap kumpulan.
2. Murid diminta membincangkan dalam kumpulan tentang tajuk yang telah ditetapkan Pembelajaran Koperatif
berkaitan dengan cara-cara mencegah jangkitan iaitu keimunan
3. Hasil perbincangan dipamerkan di kertas sebak dan dibentangkan.
4. Guru menjalankan aktiviti 1 stay 4 stray. PAK 21: 1 Stay 4 Stray

AKTIVITI PENUTUP:
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini. Menganalisis
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN
MURID
Tarikh Aktiviti Kokurikulum/Kursus/Seminar/Taklimat Catatan Pentadbiran

22/01/2018 Latihan Rumah Sukan Biru


Masa: 3.00 – 5.00 pm
Tempat: Padang SMKSPP

23/01/2018 Program Peningkatan Akademik: Sergah Minda T5


Masa: 7.30 – 9.50am
Tempat: Mussollah SMKSPP

24/01/2018 Acara Sukantara


Masa: 7.30 – 10.45 am
Tempat: Padang SMKSPP

TANDATANGAN GURU : ……………….. TANDATANGAN PENGETUA : ………………

You might also like