You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: MINGGU :1


SAINS HARI : Ahad
ORIENTASI
TARIKH : 31 Dis 2017
TEMA: -
TINGKATAN 1 DAN PENGAWAS
KELAS : -
MASA : -
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / Tiada Tiada
PEMBELAJARAN:
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
Tiada Tiada

TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:


Tiada Tiada
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
Tiada Tiada
RANGKA PENGAJARAN CATATAN

Tiada

IMPAK/ PdPc belum bermula bagi sesi 2018. Pihak sekolah mengadakan Program Orientasi Tingkatan 1 dan
REFLEKSI Pengawas.

TANDATANGAN GURU : ……………….. TANDATANGAN PENGETUA : ………………


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SIVIK HARI : Isnin
UNIT: 1: Pendidikan sepanjang hayat untuk pembangunan TARIKH : 1/01/2018
TEMA: Pencapaian negara
Kendiri KELAS : 5AP2
MASA : 08.40-09.15
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi Menghargai, Berkerjasama
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Round Table Buku teks,
PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
1. Pembentangan 2. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menerangkan konsep pendidikan sepanjang hayat untuk 1. Menyatakan ciri konsep pendidikan sepanjang hayat.
pembangunan negara
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Murid diminta menuliskan tujuan mereka datang ke sekolah. PAK21: Sumbangsaran (Rally Robin)
2. Guru mengaitkannya dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif)
1. Dalam kumpulan, murid diminta mencari fakta dalam buku teks apakah yang Koperatif
dimaksudkan dengan pembelajaran sepanjang hayat. Lembaran kerja
2. Hasil perbincangkan dibentangkan bagi kumpulan yang dipilih.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SAINS BAB 1: MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS HARI : Isnin
BENDA HIDUP TARIKH : 1/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5PTS1
KEPELBAGAIAN 1.1 Memahami pengelasan mikroorganisma MASA : 9.15 – 10.25
BENDA HIDUP
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Peta Bulat Bekerjasama, Perpaduan
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Koperatif Buku teks, Buku aktiviti SPS
- Jig Saw Puzzle
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja
- Visualizer 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Mengelaskan pelbagai kumpulan mikroorganisma kepada 1. Menamakan dan menyenaraikan 5 jenis mikroorganisma,
bakteria, fungi, protozoa, virus dan alga. 2. Mengelaskan dengan contoh yang betul mengikut 5 jenis
mikroorganisma yang diberi,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Setiap murid diminta memberikan satu idea berkaitan dengan mikroorganisma. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
2. Guru meminta seorang murid membuat rumusan daripada idea yang
disumbangkan oleh setiap murid.
3. Guru mengaitkannya dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Setiap kumpulan akan diberikan lembaran yang perlu dilengkapkan mengikut jenis Lembaran Tugasan 1
mikroorganisma.
2. Murid diminta mencari maklumat daripada buku teks tentang mikroorganisma.
3. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap pelajar dan meminta
melengkapkannya dalam masa 5 minit.
4. Secara rawak pelajar dipilih untuk menerangkan jawapan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/ REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN Kerja rumah: Lembaran Tuagasan
SUSULAN 1
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SAINS PENYIASATAN SAINTIFIK HARI : Isnin
TARIKH : 1/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
PENGENALAN 1.1 Menganalisa kaedah penyiasatan saintifik. KELAS : 4AAP1
KEPADA SAINS MASA : 11.55 – 1.05
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mensintesis Bekerjasama, Perpaduan
PEMBELAJARAN:
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Rally Robin Buku teks, Buku aktiviti SPS, Buku Nota
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualiser 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja 4. Tugasan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:


Murid dapat; Murid dapat;
1. Menerangkan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik, 1. Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik,
2. Menjalankan penyiasatan saintifik, 2. Membuat graf (Graf bar, Histogram dan Graf Garis)
berdasarkan data yang diberi.
3. Merekod bacaan dari beberapa alatan makmal.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Guru memberikan satu situasi untuk mengkaji kesan suhu terhadap
keterlarutan gula dalam air.
2. Secara berkumpulan, murid diminta merancang bagaimana untuk membuat
eksperimen ini.
3. Hasil dapatan kumpulan dibentangkan.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Secara berkumpulan, murid diberikan lembaran tugasan yang berkaitan
dengan penguasaan kemahiran proses sains.
2. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid dan meminta
menlengkapkannya dalam masa 5 minit.
3. Secara rawak pelajar dipilih untuk menerangkan jawapan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS BENDA HARI : Selasa
HIDUP TARIKH : 2/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5AP2
KEPELBAGAIAN 1.1 Memahami pengelasan mikroorganisma MASA : 8.40 – 9.50
BENDA HIDUP
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Peta Bulat Bekerjasama, Perpaduan
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Koperatif Buku teks, Buku aktiviti SPS,
- Jig Saw Puzzle
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja
- Visualizer 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Mengelaskan pelbagai kumpulan mikroorganisma 1. Menamakan dan menyenaraikan 5 jenis mikroorganisma,
kepada bakteria, fungi, protozoa, virus dan alga. 2. Mengelaskan dengan contoh yang betul mengikut 5 jenis
mikroorganisma yang diberi,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Setiap murid diminta memberikan satu idea berkaitan dengan mikroorganisma. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
2. Guru meminta seorang murid membuat rumusan daripada idea yang
disumbangkan oleh setiap murid.
3. Guru mengaitkannya dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Setiap kumpulan akan diberikan lembaran yang perlu dilengkapkan mengikut jenis Lembaran Tugasan 1
mikroorganisma.
2. Murid diminta mencari maklumat daripada buku teks tentang mikroorganisma.
3. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid dan meminta
melengkapkannya dalam masa 5 minit.
4. Secara rawak pelajar dipilih untuk menerangkan jawapan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
Kerja rumah: Lembaran Tugasan
SUSULAN
1
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
KIMIA BAB 1: PENGENALAN KEPADA KIMIA HARI : Selasa
TARIKH : 02/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
MEMPERKENALKAN 1.1 Memahami kimia dan kepentingannya KELAS : 4SN2
KIMIA MASA : 12.30 – 2.20
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MORAL:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan Masalah,
PEMBELAJARAN: Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Rally Robbin Buku teks, Modul Kimia
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD 1. Lembaran kerja 4. Laporan amali/ eksperimen
- Visualizer 2. Hasil kerja 5. Pembentangan
3. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menerangkan maksud kimia, 1. Menyatakan maksud kimia,
2. Menyenaraikan beberapa bahan kimia yang lazim 2. Menyebutkan 5 bahan kimia dan kegunaannya yang lazim
digunakan dalam kehidupan seharian, digunakan dalam kehidupan harian,
3. Menyatakan kegunaan bahan kimia yang lazim 3. Menyenaraikan 5 contoh kerjaya yang memerlukan
digunakan dalam kehidupan seharian, pengetahuan kimia,
4. Menyenaraikan contoh kerjaya yang memerlukan
pengetahuan kimia,
RANGKA PENGAJARAN Catatan
SET INDUKSI:
1. Murid menonton video atau perisian computer tentang:
(a) Kerjaya yang memerlukan ilmu kimia.
(b) Industri kimia di Malaysia dan sumbangannya terhadap pembangunan TMK: LCD
negara
2. Murid diminta menyenaraikan bahan kimia dan kerjaya yang berkaitan
dengan video yang ditayangkan.
3. Guru mengaitkannya video dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif)
1. Perbincangan tentang penggunaan ilmu kimia dalam kehidupan harian
termasuklah; PAK21: Koperatif
(a) Bahan kimia dan kegunaannya dalam kehidupan harian.
(b) Kerjaya yang memerlukan pengetahuan kimia.
2. Membentangkan hasil dapatan kumpulan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SAINS PENYIASATAN SAINTIFIK HARI : Rabu
TARIKH : 3/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
PENGENALAN 1.1 Menganalisa kaedah penyiasatan saintifik. KELAS : 4AAP1
KEPADA SAINS MASA : 9.15 – 10.25
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mensintesis, Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan Masalah,
PEMBELAJARAN: - Pengurusan grafik Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Rally Robin Buku teks, Buku aktiviti SPS
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualiser 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menjalankan penyiasatan saintifik, 1. Mengenalpasti pembolehubah, membina hipotesis, membuat
2. Menulis laporan penyiasatan saintifik, pemerhatian,
2. Membuat inferens berdasarkan pemerhatian yang dibuat,
3. Menulis satu laporan eksperimen.
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Tayangan video https://www.youtube.com/watch?v=jueUi8zbQjM
2. Murid memerhatikan satu situasi dan mengenalpasti semua pemboleh ubah.
3. Cadangkan pernyataan masalah yang bersesuaian untuk penyiasatan saintifik Rally Robin (Sumbangsaran)
4. Murid diberi Lembaran Kerja yang berkaitan dengan kemahiran proses sains.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif Learning)
1. Setiap kumpulan diberikan satu masalah yang perlu diselesaikan dengan PAK21: Koperatif
menjalankam eksperimen.
2. Secara berkumpulan, murid diminta merancang bagaimana untuk membuat
eksperimen ini dan membentangkan dalam bentuk laporan eksperimen.
3. Hasil dapatan kumpulan dibentangkan.

AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
KIMIA BAB 1: PENGENALAN KEPADA KIMIA HARI : Rabu
TARIKH : 3/01/2018
TEMA: OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
MEMPERKENALKAN 1.2 Mensintesiskan kaedah saintifik KELAS : 4SN2
KIMIA MASA : 10.45-11.55
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi, Inkuiri Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan Masalah,
PEMBELAJARAN: Penemuan, Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif Buku teks, Modul Kimia
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD 1. Lembaran kerja 4. Laporan amali/ eksperimen
- Visualizer 2. Hasil kerja 5. Pembentangan
3. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Mengenalpasti pemboleh ubah dalam situasi yang 1. Menyebut dan mengenalpasti 3 jenis pemboleh ubah,
diberikan, 2. Membina hipotesis dengan menghubungkaitnya dengan
2. Mengenalpasti perhubungan diantara dua pemboleh ubah,
pembolehubah untuk membentuk hipotesis, 3. Menyatakan langkah-langkah penyiasatan saintifik yang
3. Mereka bentuk eksperimen mudah untuk menguji perlu ada dalam menjalankan eksperimen,
hipotesis, 4. Mereka bentuk eksperimen mudah untuk menguji hipotesis,
RANGKA PENGAJARAN Catatan
SET INDUKSI:
1. Tayangan video https://www.youtube.com/watch?v=jueUi8zbQjM PAK21: Rally Robin
2. Murid memerhatikan satu situasi dan mengenalpasti semua pemboleh ubah.
3. Cadangkan pernyataan masalah yang bersesuaian untuk penyiasatan
saintifik
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperatif)
1. Secara berkumpulan, murid menjalankan aktiviti untuk: Koperatif
(a) Memerhatikan satu situasi, (b) Mengenalpasti semua pembolehubah, Inkuri Penemuan
(c) Mencadangkan pernyataan masalah soalan, (d) Membentuk hipotesis,
(e) Memilih alat radas bersesuaian, (f) Menyenaraikan langkah kerja.
2. Membentangkan hasil dapatan kumpulan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini.
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah.

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN
SUSULAN
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SIVIK HARI : Khamis
UNIT: 1: Pendidikan sepanjang hayat untuk pembangunan TARIKH :4/01/2018
TEMA: Pencapaian negara
Kendiri - Kepentingan pendidikan sepanjang hayat KELAS : 5AP2
MASA : 8.40-09.15
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MORAL:
KANDUNGAN / - Mengaplikasi Berkerjasama, Berfikiran Kritikal & Menyelesaikan Masalah,
PEMBELAJARAN: Komunikasi
PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Koperatif , Round Table Buku teks,
PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
1. Pembentangan 2. Latihan bertulis
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menghuraikan kepentingan pendidikan sepanjang hayat 1. Menyatakan 3 kepentingan pendidikan sepanjang
untuk pembangunan negara hayat untuk pembangunan Negara,
2. Memanfaatkan ilmu untuk pembangunan negara 2. Menyatakan manfaat ilmu untuk pembangunan negara
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
AKTIVITI:
1. Penerangan
2. Perbincangan mengenai kepentingan pendidikan sepanjang hayat.
3. Bersoal jawab

IMPAK/
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS BENDA HARI : Khamis
HIDUP TARIKH :4/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5PTS1
KEPELBAGAIAN 1.1 Memahami pengelasan mikroorganisma MASA : 9.15 – 10.45
BENDA HIDUP
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Peta Bulat Bekerjasama, Perpaduan
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Koperatif Buku teks, Buku aktiviti SPS,
- Jig Saw Puzzle
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualizer 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyenaraikan ciri-ciri pelbagai jenis mikroorganisma, 1. Menerangkan ciri-ciri 5 jenis mikroorganisma dari aspek
2. Memerihalkan ciri-ciri bagi setiap kumpulan habitat, cara pembiakan, nutrient, saiz dan bentuk.
mikroorganisma. 2. Mengelaskan dengan contoh yang betul mengikut 5 jenis
mikroorganisma yang diberi,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Setiap murid diminta memberikan satu idea berkaitan dengan mikroorganisma. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
2. Guru meminta seorang murid membuat rumusan daripada idea yang
disumbangkan oleh setiap murid.
3. Guru mengaitkannya dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperative Learning)
1. Setiap kumpulan akan diberikan lembaran yang perlu dilengkapkan mengikut jenis Lembaran Tugasan
mikroorganisma yang telah ditetapkan oleh guru. Koperatif
2. Murid diminta mencari maklumat daripada buku teks tentang mikroorganisma Jig Saw Puzzle
berkaitan.
3. Murid menunjukkan hasil kerja dengan menggunakan visualizer dan
membentangkannya.
4. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap pelajar dan meminta
melengkapkannya dalam masa 5 minit.
5. Secara rawak pelajar dipilih untuk menerangkan jawapan.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini. Guru memberikan latihan
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah. pengukuhan dalam Buku SPS m/s

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN Latihan pengukuhan dalam Buku
SUSULAN SPS m/s
MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: BIDANG PEMBELAJARAN: MINGGU :1 (01/01-04/01)
SAINS MIKROORGANISMA DAN KESANNYA KE ATAS BENDA HARI : Khamis
HIDUP TARIKH :4/01/2018
TEMA:
MANUSIA DAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KELAS : 5AP2
KEPELBAGAIAN 1.1 Memahami pengelasan mikroorganisma MASA : 10.45 -11.20
BENDA HIDUP
KOD STANDARD KBAT/ i THINK: NILAI MURNI:
KANDUNGAN / - Peta Bulat Bekerjasama, Perpaduan
PEMBELAJARAN: PAK21: BAHAN BANTU MENGAJAR:
- Rally Robin, Koperatif Buku teks, Buku aktiviti SPS,
- Jig Saw Puzzle
TMK: PENILAIAN / PENTAKSIRAN:
- LCD, Visualizer 1. Lembaran kerja 2. Lisan 3. Hasil kerja 4. Tugasan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Murid dapat; Murid dapat;
1. Menyenaraikan ciri-ciri pelbagai jenis mikroorganisma, 1. Menerangkan ciri-ciri 5 jenis mikroorganisma dari aspek
2. Memerihalkan ciri-ciri bagi setiap kumpulan habitat, cara pembiakan, nutrient, saiz dan bentuk.
mikroorganisma. 2. Mengelaskan dengan contoh yang betul mengikut 5 jenis
mikroorganisma yang diberi,
RANGKA PENGAJARAN CATATAN
SET INDUKSI:
1. Setiap murid diminta memberikan satu idea berkaitan dengan mikroorganisma. PAK 21: Rally Robin (Sumbangsaran)
2. Guru meminta seorang murid membuat rumusan daripada idea yang
disumbangkan oleh setiap murid.
3. Guru mengaitkannya dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti kumpulan (Koperative Learning)
1. Setiap kumpulan akan diberikan lembaran yang perlu dilengkapkan mengikut jenis Lembaran Tugasan
mikroorganisma yang telah ditetapkan oleh guru. Koperatif
2. Murid diminta mencari maklumat daripada buku teks tentang mikroorganisma Jig Saw Puzzle
berkaitan.
3. Murid menunjukkan hasil kerja dengan menggunakan visualizer dan
membentangkannya.
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta membuat rumusan PdPc hari ini. Guru memberikan latihan
2. Murid juga diminta melengkapkan tugasan lain sebagai kerja rumah. pengukuhan dalam Buku SPS m/s

IMPAK/
REFLEKSI

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN Latihan pengukuhan dalam Buku
SUSULAN SPS m/s
MURID
Tarikh Aktiviti Kokurikulum/Kursus/Seminar/Taklimat Catatan Pentadbiran

3/01/2018 Taklimat Disiplin SMKSPP

4/01/2018 Mesyuarat Lembaga Disipli, Pengawas Dan Guru Bimbingan & Kaunseling
Masa: 1.45pm
Tempat: Bilik Mesyuarat SMKSPP

TANDATANGAN GURU : ……………….. TANDATANGAN PENGETUA : ………………

You might also like