You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Sains, Sosial dan Alam Sekitar

Hari : Selasa

Tarikh : 22 Januari 2018

Kelas : Gemilang

Masa : 10.40 pagi – 11.10 pagi (30 minit)

Bilangan Murid : 5 orang

BIL NAMA MURID UMUR KATEGORI


1 RIFQAH IZAR BINTI NOR HESYAM 10 AUTISME
2 ALYA MAISARA BINTI MOKHTAR 9 SLOW LEARNER
3 MUHAMMAD SYAFIQ SYAFWAN BIN ROSLI 11 AUTISME
4 IZZAT NUR BIN IZAMIL 11 ADHD
5 MUHAMMAD HAKIM BIN MD POUZI 9 PELBAGAI

Tema : Anggota deria

Tajuk : Manusia (Tahun 4)

Standard kandungan : 2.1 mengetahui fungsi deria manusia


Standard Pembelajaran : 2.1.1 menamakan anggota deria manusia

i. mata
ii. telinga
iii. hidung
iv. lidah
v. kulit

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. menyebut semua anggota deria dengan betul.


2. menunjukkan anggota deria yang disebut guru dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah ditunjukkan kad gambar anggota deria.

Nilai Murni : Keberanian, bertanggungjawab dan disiplin

Unsur Terapi : Terapi pertuturan, fisioterapi, terapi bermain, terapi muzik, terapi pertuturan dan terapi cara kerja

Bahan Bantu Mengajar : Kad imbasan anggota badan, klip video dan lembaran kerja.

Strategi : pembelajaran berpusat murid dan pembelajaran berpusatkan bahan

EMK : Kemahiran berfikir, Sains dan Teknologi


LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
MASA
SET INDUKSI Tayangan Video (Didi and 1. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap tayangan BBM
(3 minit) Friends) klip muzik Didi and Friends yang berkaitan dengan tajuk • Video
pelajaran.
2. Murid diminta menyanyi bersama-sama dengan iringan klip STRATEGI
muzik tersebut.  pembelajaran
3. Murid ditanya beberapa soalan yang berkaitan dengan klip berpusatkan murid
muzik yang ditayangkan.  pendekatan inkuiri
4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari
ini. UNSUR TERAPI
 terapi muzik
 terapi pertuturan

KAEDAH
 soal jawab

EMK
 Kemahiran berfikir

NILAI MURNI
 keberanian
 disiplin
LANGKAH 1 Kad Gambar Anggota Deria 1. Murid ditunjukkan kad gambar anggota deria manusia. BBM
(8 minit) Manusia: 2. Murid menyebut nama anggota deria yang ditunjukkan  Kad gambar anggota
i. mata mengikut kad yang disebut oleh guru. deria manusia
ii. telinga 3. Murid diminta mengulangi sebutan nama anggota deria yang STRATEGI
iii. hidung diajar guru.  pembelajaran kontekstual
iv. lidah 4. Murid disoal berkaitan huruf yang telah diajar dengan  berpusatkan murid
v. kulit menunjukkan kad secara rawak.  berpusatkan bahan
5. Murid menjawab pertanyaan guru dengan menyebut nama
anggota deria yang betul. KAEDAH
 demonstrasi

EMK
 Kemahiran berfikir
 sains dan teknologi

NILAI MURNI
 keberanian
 disiplin
LANGKAH 2 Aktiviti permainan 1. Murid diminta berdiri dan diperkenalkan dengan satu STRATEGI
(8 minit) “Cikgu Kata” permainan yang dinamakan “Cikgu Kata”  pembelajaran
2. Murid mendengar peraturan permainan yang diterangkan berpusatkan murid
oleh guru.
3. Murid memulakan permainan tersebut mengikut arahan guru. KAEDAH
4. Murid menyentuh anggota deria yang disebut guru dengan  belajar sambil bermain
permulaan ayat “cikgu kata”.
5. Murid yang salah dikehendaki duduk dan murid yang betul UNSUR TERAPI
meneruskan permainan.  terapi fisio

LANGKAH 3 Lembaran kerja 1. Murid diberi lembaran kerja oleh guru. BBM
(8 minit) 2. Murid diminta menyiapkan lembaran kerja dengan bimbingan • lembaran kerja
guru.
STRATEGI
• berpusatkan bahan

EMK
• Kemahiran berfikir
 sains dan teknologi

NILAI MURNI
 bertanggungjawab
 disiplin
PENUTUP Papan Puzzle 1. Murid ditunjukkan satu papan puzzle oleh guru di hadapan BBM
(3 MINIT) kelas. • papan puzzle
2. Murid diminta untuk melengkapkan kad puzzle di atas papan
yang disediakan. UNSUR TERAPI
• terapi bermain
3. Murid ditanyakan tentang gambar yang terdapat di papan EMK
puzzle dan mengaitkan gambar tersebut dengan pengajaran  Kemahiran berfikir
hari ini.
4. Guru mengucapkan tahniah kepada murid serta NILAI MURNI
menamatkan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari  keberanian
ini.  disiplin

You might also like