You are on page 1of 4

Proiect didactic

Profesor:Olga Ostaş
Clasa:a XII-a
Obiectul:Limba şi Literatura Română
Subiectul:Pămîntul,apa şi virgulelede I.Druţă. Interpretare de text.Problematica abordată
Tipul lecţie:mixtă
Durata: 45 min.
Local:Sala de clasă

Motivaţia:Conturarea unui univers afectiv şi atitudinal manifestat prin operafilozofică a lui Blaga
Conţinutul lecţiei: organizat în baza cadrului ERRE cu tehnicile LSDGC
Lecţia va viza:observarea, cercetarea,analiza şi interpretarea datelor decătre elevi.
Perspectiva interdisciplinară: literatură – religie, literatură – filozofie, cunoştinţele generale ale elevilor.
Pentru a dezvolta capacităţile cognitive, afective, creative, interpretative ale elevilor vor fi utilizate diverse metode şi tehnici de lucru cu textul
literar:conversaţia introductivă, reacţia cititorului ,baza de date, recital bandă video, Argumentul ,valiza,harta textului literar,variaţii poetice
dezbateri,3-2-1 ,eseu de 7 rînduri,pixuri în pahar etc.
Forme de lucru: frontal,individual, în perechi.

Activitatea se axează pe dezvoltarea următoarelor subcompetențe:


2.1. Aplicarea autonomă a tehnicilor de muncă intelectuală in abordarea textului literar şi nonliterar.
4.3. Elaborarea textelor in parametrii indicaţi, in limita standardelor de conţinut.
13.1.Producerea textelor de sinteză despre literatura română în diacronie.

Obiective:
O1 – să identifice, în procesul interpretării textului literar tema,ideea,caracterul dialogic;
O2 – să argumenteze apartenenţa operei la gen, specie, stil al scriitorului;
O3 – să-şi exprime argumentat atitudinea faţă de problematica şi mesajul operei druţiene;
O4 – să manifeste interes pentru opera scriitorului pe parcursul studierii ei.
Concepte operaţionale:
 Eseu
 Simbol
 Trăsături ale eseului druţian

 Material didactic:opera scriitorului,baza de date, banda video , DEX-ul, Dicţionar de simboluri.


Parcursul didactic
Cadrul Activitatea didactică Strategii Timp
Evocare Crearea climatului psihoafectiv desfăşurării orei
Implică-te!
Orice operă literară este o grădină,iar odată pătruns în această grădină,cititorul este invitat ,,să se Reacţia
înfrupte”,în funcţie de structura lui interioară. ascultătorului
-Imaginaţi-vă că aţi intrat în Grădina personajelor lui I.Druţă.Înscrieţi 3 trăsături semnificative ale
personajelor druţiene pe care le veţi aduna într-un frumos buchet,trăsături care ar putea să-l ajute să se Valiza
realizeze. Motivaţi alegerea. 4 min

-Anunţarea subiectului orei Baza de date


,,Pămîntul,apa şi virgulele” de Ion Druţă.Problematica textului.

Relizarea sensului Recitarea textului de către profesor Recital 3 min

Informează-te! Autorul rosteşte în eseul său nişte adevăruri dureroase despre noi şi pămîntul în care trăim,despre existenţa Reacţia
Procesează! noastră. cititorului
Care sunt aceste adevăruri? Baza de date 4 min
Ce părere aveţi voi despre ele? Studiu de caz

Pentru a descifra mesajul textului,vă propun să realizăm o călătorie de cunoaştere cu o navă spaţială la
interpretarea textului ,şi pentru aceasta avem nevoie de însoţitori şi jurnal de bord.
-repartizarea recuzitei
Fiind împărţiţi în perechi veţi lucra la realizarea următoarelor sarcini: Harta textului
literar 4+4
Gr.1.Geneză;Titlul,semnificaţia lui min
Lucrul cu
Gr.2.Tema textului, dicţionarul

Gr.3.Ideea textului Lucrul cu


manualul.
Gr.4. motive literare
Gr.5.gen,specie,curent literar

Gr.6 .structură şi compoziţie

Gr.7.figuri de stil

Gr.8. importanţa textului în literatura română

-prezentarea răspunsurilor,completarea în comun a jurnalului de bord al navei.

Una dintre tradiţiile milenare ale oricărei nave spaţiale este că atunci cînd aterizează cu succes să se
bucure toţi prin aplauze. Aterizînd cu succes, şi noi să nu încălcăm această tradiţie.

Ce stări trăieşte autorul vizavi de problemele abordate? Comentariul 4+3


Comentaţi în această ordine de idei următorul enunţ:,,Scriu aceste rînduri şi mă trec fiorii”. În 7 rînduri
Reflecţie Pornind de la mesajul druţian şi de la cel video,reflectaţi ,într-un mixt poetic , ,,Dar sunt şi virgulă...” Variaţii poetice
Comunică şi decide! 4+3min
Apreciază!
Iată-ne la Cartea zilei.Vom încerca să desluşim misterele lumii din eseul ,,Pămîntul,apa şi virgulele” a lui
I.Druţă.
Doritorii de a răspunde la întrebări plasează pixurile în pahar. Pixuri în pahar 4min
-cînd a apărut eseul?
-care este tema eseului,ideea,starea autorului vizavi de problemele abordate?
-ce semnificaţie are titlul?
-cum este structurat eseul,referă-te şi la limbajul lui.
-care sunt,după Druţă?,motivele dezastrului ecologic,sufletesc şi natural?Argumentează pe baza textului.
-ce ştii despre Ion Druţă?
-de ce trebuie citit eseul?

Construiţi argumente pro şi contra valabile pentru aplicarea ideii lui M.Eminescu din ,,Scrisoarea I” la dezbateri 5min
Extindere textul ,,Pămîntul ,apa şi virgulele”de I.Druţă:O lume se stinge,alta se va naşte,un timp apune,altul va
Acţionează! răsări.

Feedback-ul Identificaţi 3 momente ce v-au impresionat la oră,2 lucruri noi descoperite în cadrul orei,1 moment
neclar,nesigur. 3-2-1 2min

Evaluarea orei Analiza obiectivelor.

Notarea Se notează elevii care s-au evidenţiat în cadrul grupelor de lucru. 1min

Transferul Interpretează subtextul a 2 probleme abordate de scriitor în lucrare ,introducînd datele într-un tabel:
Probleme revelatorii Sugestii identificate
 

You might also like