You are on page 1of 3

I

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN


HARI: RABU
TARIKH: 04.04.2018
MATA
PELAJARAN,
TAJUK / OBJEKTIF / AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
TINGKATAN &
MASA

TAJUK: Sebatian Karbon KEHADIRAN


SUBTAJUK: Ester =
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Menganalisis ester
NILAI / KPS:
HASIL PEMBELAJARAN: Mengaplikasi
1. Menyatakan formula am ester,
2. Mengenalpasti kumpulan berfungsi ester, BBM:
3. Menyenaraikan nama dan formula molekul ester ringkas, Laptop, projektor,
4. Melukis formula struktur ester ringkas dan menamakannya menggunakan buku teks
sistem penamaan IUPAC,
5. Menyatakan sumber semulajadi ester, ELEMEN PdP
6. Menyatakan kegunaan ester dalam kehidupan seharian. ABAD 21:
KRITERIA KEJAYAAN: Peta Buih
1. Menyatakan formula am ester,
2. Mengenalpasti kumpulan berfungsi ester,
3. Menyenaraikan nama dan formula molekul begi 5 ester ringkas,
4. Melukis formula struktur 5 ester ringkas dan menamakannya menggunakan
KIMIA sistem penamaan IUPAC,
(5 SN) 5. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 sumber semulajadi ester,
11.50 – 1.00 6. Menyatakan sekurang-kurangnya 6 kegunaan ester dalam kehidupan seharian.
(70 MIN)
AKTIVITI PERMULAAN:
i. Program 3K.
ii. Guru menunjukkan gambar dua kumpulan bahan.
iii. Guru meminta pelajar menyatakan sifat-sifat bahan tersebut.
AKTIVITI UTAMA:
i. Pelajar menjalankan aktiviti menggunakan model atom untuk
merumuskan formula am ester.
ii. Guru menyatakan kumpulan berfungsi bagi ester.
iii. Pelajar membina jadual menunjukkan nama dan formula molekul ester
ringkas.
iv. Pelajar membina peta bulatan bagi menyenaraikan sumber-sumber ester
dan peta buih bagi kegunaan ester.
AKTIVITI PENUTUP:
i. Pelajar membuat latihan pengukuhan.
ii. Perbincangan jawapan dan penutup oleh guru.

REFLEKSI:
I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
HARI: RABU
TARIKH: 04.04.2018
MATA
MATEMATIK KELAS 1 ULTIMATE
PELAJARAN

TARIKH/HARI 4-Apr-18 RABU MASA 8.35-9.45 am

BIDANG
NOMBOR DAN OPERASI
PEMBELAJARAN

TAJUK 4. NISBAH, KADAR DAN KADARAN

STANDARD
4.1 NISBAH
KANDUNGAN

PENGETAHUAN
Pecahan
SEDIA ADA

a) 4.1.1 Mewakilkan hubungan antara tiga kuantiti dalam bentuk a : b : c.


STANDARAD
b) 4.1.2 Mengenal pasti dan menentukan nisbah setara dalam konteks berangka, geometri atau situasi
PEMBELAJARAN
harian.

Di akhir pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF a) Mewakilkan hubungan antara tiga kuantiti dalam bentuk a : b : c.
PEMBELAJARAN b) Mengenal pasti dan menentukan nisbah setara dalam konteks berangka, geometri atau situasi
harian.

a) Mewakilkan sekurang-kurangnya 12 hubungan antara tiga kuantiti dalam bentuk a : b : c.


KRITERIA b) Mengenal pasti dan menentukan nisbah setara dalam konteks berangka, geometri atau situasi
KEJAYAAN harian.

BAHAN BANTU Buku Teks Lembaran Kerja


MENGAJAR /
SUMBER P & P Kalkulator Choose an item.

EMK a) Kelestarian Global b) Nilai Murni

PENGENALAN / (i) Program 3K.


SET INDUKSI (ii) Guru menyoal pelajar dengan memberi situasi cara membuat kek.

AKTIVITI UTAMA:
(i) Guru menyoal pelajar kuantiti bahan jika hendak membuat bilangan kek yang tertentu.
(ii) Pelajar mewakilkan jawapan dalam bentuk a : b : c
(iii) Guru memperkenalkan istilah nisbah
PERKEMBANGAN
(iv) Pelajar mengenal pasti dan menentukan nisbah setara dalam konteks berangka, geometri atau
/ AKTIVITI
situasi harian.
UTAMA
AKTIVITI PENUTUP:
(i) Guru menyoal pelajar tentang perkara yang telah mereka pelajari semasa perbincangan jawapan.
(ii) Pelajar membuat pembetulan bagi jawapan yang salah.

AKTIVITI
a) Latihan dalam buku teks AKTIVITI
PENGAYAAN DAN Latih tubi
b) Perbincangan dengan guru PEMULIHAN
PENGUKUHAN

PENERAPAN a) Cekap
a) Mengekstrak maklumat
AKTIVITI / UNSUR NILAI b) Menghargai keindahan dan
b) Menaakul
KBAT kepentingan Matematik

PETA I-THINK Peta Alir

PENTAKSIRAN TAHAP PENGUASAAN 1 PENTAKSIRAN FORMATIF Pemerhatian

REFLEKSI
I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
HARI: RABU
TARIKH: 04.04.2018
MATA
PELAJARAN,
TAJUK / OBJEKTIF / AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
TINGKATAN &
MASA

TAJUK: Penaakulan Matematik KEHADIRAN


SUBTAJUK: Hujah =
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Memahami konsep hujah
NILAI MURNI:
HASIL PEMBELAJARAN: Menaakul
1. Menentukan sama ada sesuatu kesimpulan yang dibuat adalah berdasarkan:
a) penaakulan secara deduksi, BBM:
b) penaakulan secara aruhan. Buku teks, lembaran
2. Membuat kesimpulan mengenai kes khusus secara deduksi berdasarkan kerja
pernyataan umum yang diberi.
3. Membuat kesimpulan umum secara aruhan bagi sesuatu senarai nombor ELEMEN PdP
berpola. ABAD 21:
4. Menggunakan deduksi dan aruhan dalam penyelesaian masalah. Carta alir
KRITERIA KEJAYAAN:
1. Menentukan sama ada 10 kesimpulan yang dibuat adalah berdasarkan:
a) penaakulan secara deduksi,
b) penaakulan secara aruhan.
2. Membuat kesimpulan mengenai kes khusus secara deduksi berdasarkan 12
MATEMATIK pernyataan umum yang diberi.
(4 TK) 3. Membuat kesimpulan umum secara aruhan bagi 12 senarai nombor berpola.
13.00 – 13.35 4. Menggunakan deduksi dan aruhan dalam penyelesaian bagi sekurang-
(35 MIN) kurangnya 5 masalah.

AKTIVITI PERMULAAN:
i. Program 3K.
ii. Guru membacakan contoh hujah dan pelajar mewakilkan hujah tersebut
dalam bentuk gambar rajah Venn.
AKTIVITI UTAMA:
i. Guru menyenaraikan 3 contoh hujah dalam bentuk ynag berbeza.
ii. Pelajar mengenal pasti ciri-ciri yang membezakan hujah-hujah tersebut.
iii. Guru menerangkan cara membuat kesimpulan daripada pernyataan.
iv. Berpandukan contoh, pelajar membuat kesimpulan secara deduksi dan
aruhan.
v. Pelajar diberi soalan penyelesaian masalah dan dibincangkan secara
berpasangan.
AKTIVITI PENUTUP:
i. Guru membuat kesimpulan dan penutup.
ii. Pelajar membuat latihan pengukuhan.

REFLEKSI:

You might also like