You are on page 1of 4

I

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN


HARI: KHAMIS
TARIKH: 01.03.2018
MATA
PELAJARAN,
TAJUK / OBJEKTIF / AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
TINGKATAN &
MASA

TAJUK: Sebatian Karbon KEHADIRAN


SUBTAJUK: Isomerisme =
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Mensintesiskan idea isomerisme
NILAI / KPS:
HASIL PEMBELAJARAN: Mengaplikasi
1. Membina pelbagai formula struktur bagi sesuatu alkana dan alkena,
2. Menerangkan maksud isomerisme, BBM:
3. Menggunakan sistem penamaan IUPAC untuk menamakan isomer, Laptop, projektor,
4. Melukis formula struktur isomer bagi propanol (C3H7OH) dan butanol buku teks, model
(C4H9OH), atom
5. Menamakan isomer bagi propanol dan butanol menggunakan sistem
penamaan IUPAC, ELEMEN PdP
6. Melukis formula struktur empat ahli pertama asid karboksilik dan ABAD 21:
menamakannya menggunakan sistem penamaan IUPAC. Peta Buih
KRITERIA KEJAYAAN:
1. Membina sekurang-kurangnya dua formula struktur bagi sesuatu alkana dan
alkena,
2. Menerangkan maksud isomerisme,
KIMIA 3. Menggunakan sistem penamaan IUPAC untuk menamakan 8 isomer yang
(5 SN) diberi,
8.00 – 9.10 4. Melukis 2 dan 3 formula struktur isomer bagi propanol (C3H7OH) dan butanol
(70 MIN) (C4H9OH) masing-masing,
5. Menamakan 2 dan 3 isomer bagi propanol dan butanol masing-masing
menggunakan sistem penamaan IUPAC,
6. Melukis formula struktur empat ahli pertama asid karboksilik dan
menamakannya menggunakan sistem penamaan IUPAC.

AKTIVITI PERMULAAN:
i. Guru memberikan model atom.
ii. Pelajar mengenal pasti atom karbon, hidrogen dan oksigen
AKTIVITI UTAMA:
i. Pelajar membina model atom bagi sebatian karbon dan isomernya.
ii. Pelajar membandingkan hasil kumpulan dengan kumpulan lain.
iii. Guru menjelaskan cara penamaan sebatian karbon dengan sistem IUPAC.
iv. Semua pelajar menyalin hasil dapatan kumpulan masing-masing.
AKTIVITI PENUTUP:
i. Guru membuat kesimpulan dan menyemak bilangan isomer yang betul.
ii. Pelajar membuat pembetulan bagi jawapan yang salah.

REFLEKSI:
I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
HARI: KHAMIS
TARIKH: 01.03.2018
MATA
MATEMATIK KELAS 1 ULTIMATE
PELAJARAN

TARIKH/HARI 1-Mar-18 KHAMIS MASA 9.10-9.45 am

BIDANG
NOMBOR DAN OPERASI
PEMBELAJARAN

TAJUK 4. NISBAH, KADAR DAN KADARAN

STANDARD
4.1 NISBAH
KANDUNGAN

PENGETAHUAN
Pecahan
SEDIA ADA

a) 4.1.1 Mewakilkan hubungan antara tiga kuantiti dalam bentuk a : b : c.


STANDARAD
b) 4.1.2 Mengenal pasti dan menentukan nisbah setara dalam konteks berangka, geometri atau situasi
PEMBELAJARAN
harian.

Di akhir pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF a) Mewakilkan hubungan antara tiga kuantiti dalam bentuk a : b : c.
PEMBELAJARAN b) Mengenal pasti dan menentukan nisbah setara dalam konteks berangka, geometri atau situasi
harian.

a) Mewakilkan sekurang-kurangnya 12 hubungan antara tiga kuantiti dalam bentuk a : b : c.


KRITERIA
b) Mengenal pasti dan menentukan sekurang-kurangnya 8 nisbah setara dalam konteks berangka,
KEJAYAAN
geometri atau situasi harian.

BAHAN BANTU Buku Teks Video/Gambar


MENGAJAR /
SUMBER P & P Kalkulator Choose an item.

EMK a) Kreativiti dan Inovasi b) Nilai Murni

PENGENALAN / (i) Guru menunjukkan gambar bahan-bahan yang diperlukan untuk membuat kek.
SET INDUKSI (ii) Pelajar mengenalpasti bilangan minimum setiap bahan yang diperlukan.

AKTIVITI UTAMA:
(i) Seorang pelajar diminta untuk membentangkan cara jawapan diperoleh.
(ii) Guru menyatakan maksud nisbah dan simbolnya.
PERKEMBANGAN (iii) Pelajar menjalankan aktiviti bagi mengenal pasti nisbah setara dalam konteks geometri.
/ AKTIVITI (iv) Pelajar membuat latihan bagi menentukan nisbah setara berpandukan contoh guru.
UTAMA
AKTIVITI PENUTUP:
(i) Guru membuat kesimpulan daripada dapatan aktiviti.
(ii) Pelajar membuat latihan pengukuhan.

AKTIVITI
a) Pembentangan AKTIVITI
PENGAYAAN DAN Latih tubi
b) Perbincangan dengan guru PEMULIHAN
PENGUKUHAN

PENERAPAN a) Cekap
a) Mengekstrak maklumat
AKTIVITI / UNSUR NILAI b) Sanggup belajar daripada
b) Menggambarkan
KBAT kesilapan

PETA I-THINK Peta Dakap

PENTAKSIRAN TAHAP PENGUASAAN 1 PENTAKSIRAN FORMATIF Pembentangan

REFLEKSI
I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
HARI: KHAMIS
TARIKH: 01.03.2018
MATA
PELAJARAN,
TAJUK / OBJEKTIF / AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
TINGKATAN &
MASA

TAJUK: Set KEHADIRAN


SUBTAJUK: Operasi ke Atas Set =
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Melaksanakan operasi ke atas set
NILAI MURNI:
HASIL PEMBELAJARAN: Menyelesaikan
1. Menentukan persilangan/kesatuan bagi masalah
a) dua set,
b) tiga set, BBM:
dan menggunakan simbol untuk melambangkan hubungan tersebut. Buku teks, lembaran
2. Mewakilkan persilangan/kesatuan set dengan menggunakan gambarajah kerja
Venn.
3. Menyatakan hubungan antara ELEMEN PdP
a) A B dengan A / A B dengan A ABAD 21:
b) A B dengan B / A B dengan B KBAT
4. Menentukan pelengkap bagi persilangan/kesatuan set.
5. Menyelesaikan masalah yang melibatkan persilangan/kesatuan set.
KRITERIA KEJAYAAN:
1. Menentukan persilangan/kesatuan bagi
a) dua set,
b) tiga set,
dan menggunakan simbol untuk melambangkan hubungan tersebut.
2. Mewakilkan persilangan/kesatuan set dengan menggunakan gambarajah
MATEMATIK Venn.
(4 UM)
3. Menyatakan hubungan antara
9.45 – 10.20
a) A B dengan A / A B dengan A
(70 MIN)
b) A B dengan B / A B dengan B
4. Menentukan pelengkap bagi persilangan/kesatuan set.
5. Menyelesaikan sekurang-kurangnya 16 masalah yang melibatkan
persilangan/kesatuan set.

AKTIVITI PERMULAAN:
i. Program 3K.
ii. Guru meminta pelajar mencari perbezaan dan persamaan antara 2 set yang
ditunjukkan.
AKTIVITI UTAMA:
i. Pelajar mengenal pasti unsur-unsur dan mewakilkan subset menggunakan
gambar rajah Venn.
ii. Guru menyatakan maksud pelengkap.
iii. Pelajar mengenal pasti hubungan antara dua set dan tiga set yang diberi.
iv. Guru mengimbas kembali maksud pelengkap.
v. Pelajar mengenal pasti pelengkap bagi set yang dinyatakan.
vi. Pelajar membuat latihan penyelesaian masalah.
AKTIVITI PENUTUP:
i. Guru membuat kesimpulan.
ii. Pelajar membuat latihan pengukuhan.

REFLEKSI:
I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
HARI: KHAMIS
TARIKH: 01.03.2018
MATA
PELAJARAN,
TAJUK / OBJEKTIF / AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
TINGKATAN &
MASA

TAJUK: Penaakulan Matematik KEHADIRAN


SUBTAJUK: Pernyataan =
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Memahami konsep pernyataan
NILAI MURNI:
HASIL PEMBELAJARAN: Bersungguh-
1. Menentukan sama ada sesuatu ayat itu pernyataan atau bukan pernyataan. bersungguh
2. Menentukan sama ada sesuatu pernyataan yang diberi itu benar atau palsu.
3. Membina pernyataan benar atau palsu menggunakan angka dan simbol BBM:
matematik yang diberi. Buku teks, lembaran
KRITERIA KEJAYAAN: kerja
1. Menentukan sama ada 16 ayat yang diberi pernyataan atau bukan pernyataan.
2. Menentukan sama ada 16 pernyataan yang diberi itu benar atau palsu. ELEMEN PdP
3. Membina sekurang-kurangnya 6 pernyataan benar atau palsu menggunakan ABAD 21:
MATEMATIK Peta Titi
angka dan simbol matematik yang diberi.
(4 T)
11.15 – 12.25
(70 MIN) AKTIVITI PERMULAAN:
i. Program 3K.
ii. Guru meminta pelajar membacakan ayat yang diberi dan menyatakan
kebenaran pernyataan tersebut.
AKTIVITI UTAMA:
i. Guru menyatakan cara menentukan pernyataan.
ii. Pelajar mengenalpasti kebenaran pernyataan tersebut.
iii. Pelajar membuat latihan membina pernyataan benar atau palsu
menggunakan angka dan simbol matematik yang diberi.
AKTIVITI PENUTUP:
i. Guru membuat kesimpulan.
ii. Pelajar membuat latihan pengukuhan.

REFLEKSI:

You might also like