You are on page 1of 21

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 4 IBNU BATUTTA

MINGGU TARIKH HARI MASA

28 15/10/2023 Ahad 10.50-12.10


PENEROKAAN UNSUR
TEMA TAJUK 8.0 UNSUR DAN BAHAN
DALAM ALAM
8.3.2 Menentukan bilangan
STANDARD STANDARD
8.3 Isotop proton, bilangan neutron dan
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
nombor nukleon dalam isotop
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Menentukan bilangan proton, bilangan neutron dan nombor nukleon dalam isotop
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menguasai dan mengaplikasi pengetahuan berkaitan Isotop
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk Isotop

2. Guru telah mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk
yang bakal dipelajari hari ini.

3.Guru menunjukcara kaedah menentukan bilangan proton, bilangan neutron dan


AKTIVITI
nombor nukleon dalam isotop

4.Seterusnya murid melakukan aktiviti secara berpasangan, Murid berkongsi maklumat


dengan Murid lain dalam masa yang telah ditetapkan

5.Kemudian aktiviti membincangkan jawapan bersama guru dan rakan. Guru


melaksanakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti
pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing

6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

Kinestatik Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Kelestarian Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
Mahir Berkomunikasi
ABAD KE-21
KBAT: Menganalisis Slide power point
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan


20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
1 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1 CEKAL


MINGGU TARIKH HARI MASA
28 15/10/2023 Ahad 13.30-14.10
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 6. Jadual Berkala
Alam
STANDARD STANDARD 6.3.5 membezakan perubahan
6.3 Sebatian
KANDUNGAN PEMBELAJARAN kimia dan perubahan fizik
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.membezakan perubahan kimia dan perubahan fizik
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menguasai pengetahuan berkaitan Sebatian
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu mengaitkan dengan hobi/kegemaran murid

1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk

2.Guru menggunakan pengaplikasian teknologi untuk meningkatkan lagi minat dan


komitmen murid dalam aktiviti berikutnya.

AKTIVITI 3.Murid membaca dan membuat rujukan buku teks . Murid membezakan perubahan
kimia dan perubahan fizik

4.Seterusnya murid melakukan aktiviti menjawab soalan dalam kumpulan. Setiap ahli
kumpulan bekerjasama menjawab soalan.

5. Guru dan murid berbincang tentang jawapan bagi solan yang telah diberikan kepada
murid.

6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

Naturalis Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
Bermaklumat
ABAD KE-21
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan
26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
4 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 3 CEKAL


MINGGU TARIKH HARI MASA
28 16/10/2023 Isnin 7.40-9.00
TEMA Tenaga dan Kelestarian Hidup TAJUK 7. Tenaga dan Kuasa
7.1.1 Mendefinisikan kerja dan
STANDARD STANDARD
7.1 Kerja, Tenaga dan Kuasa menyelesaikan masalah berkaitan
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
tenaga dalam kehidupan seharian
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
1.Menyatakan maksud Kerja, Tenaga dan Kuasa
PEMBELAJARAN

2.Mengira Kerja, Tenaga dan Kuasa menggunakan rumus di dalam buku teks.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menguasai pengetahuan berkaitan Kerja, kuasa dan tenaga
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu mengaitkan dengan hobi/kegemaran murid

1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk

2.Guru menggunakan pengaplikasian teknologi untuk meningkatkan lagi minat dan


komitmen murid dalam aktiviti berikutnya.

AKTIVITI 3.Murid membaca dan membuat rujukan buku teks . Murid mengira nilai Kerja, Kuasa
dan Tenaga bagi situasi di dalam bulu teks.

4.Seterusnya murid melakukan aktiviti menjawab soalan dalam kumpulan. Setiap ahli
kumpulan bekerjasama menjawab soalan.

5. Guru dan murid berbincang tentang jawapan bagi solan yang telah diberikan kepada
murid.

6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

Naturalis Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Bermaklumat Slide power point
ABAD KE-21
KBAT: Mengaplikasi LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan


26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
4 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 3 AMANAH


MINGGU TARIKH HARI MASA

28 16/10/2023 Isnin 7.40-9.00


TEMA Tenaga dan Kelestarian Hidup TAJUK 7. Tenaga dan Kuasa
7.1.1 Mendefinisikan kerja dan
STANDARD STANDARD
7.1 Kerja, Tenaga dan Kuasa menyelesaikan masalah berkaitan
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
tenaga dalam kehidupan seharian
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
1.Menyatakan maksud Kerja, Tenaga dan Kuasa
PEMBELAJARAN

2.Mengira Kerja, Tenaga dan Kuasa menggunakan rumus di dalam buku teks.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menguasai pengetahuan berkaitan Kerja, kuasa dan tenaga
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu mengaitkan dengan hobi/kegemaran murid

1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk

2.Guru menggunakan pengaplikasian teknologi untuk meningkatkan lagi minat dan


komitmen murid dalam aktiviti berikutnya.

AKTIVITI 3.Murid membaca dan membuat rujukan buku teks . Murid mengira nilai Kerja, Kuasa
dan Tenaga bagi situasi di dalam bulu teks.

4.Seterusnya murid melakukan aktiviti menjawab soalan dalam kumpulan. Setiap ahli
kumpulan bekerjasama menjawab soalan.

5. Guru dan murid berbincang tentang jawapan bagi solan yang telah diberikan kepada
murid.

6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

Naturalis Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
Bermaklumat
ABAD KE-21
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan
26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
4 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 4 IBNU BATUTTA


MINGGU TARIKH HARI MASA

28 16/10/2023 Isnin 12.10-12.50


PENEROKAAN UNSUR
TEMA TAJUK 8.0 UNSUR DAN BAHAN
DALAM ALAM
STANDARD 8.3 Isotop STANDARD 8.3.2 Menentukan bilangan
proton, bilangan neutron dan
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
nombor nukleon dalam isotop
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Menentukan bilangan proton, bilangan neutron dan nombor nukleon dalam isotop
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menguasai dan mengaplikasi pengetahuan berkaitan Isotop
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk Isotop

2.Guru menggunakan pembelajaran secara flipped classroom, iaitu guru telah


mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk yang bakal
dipelajari hari ini.

AKTIVITI 3.Guru menunjukcara kaedah menentukan bilangan proton, bilangan neutron dan
nombor nukleon dalam isotop

4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Timed Pair Share: Secara berpasangan, Murid 1
berkongsi maklumat dengan Murid 2 dalam masa yang telah ditetapkan

5.Kemudian aktiviti membincangkan jawapan bersama guru dan rakan. Guru


melaksanakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti
pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing

6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

Kinestatik Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Kelestarian Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
Mahir Berkomunikasi
ABAD KE-21
KBAT: Menganalisis Slide power point
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR


20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
2 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 3 AMANAH


MINGGU TARIKH HARI MASA

28 17/10/2023 Selasa 9.00-10.20


TENAGA & KELESTARIAN
TEMA TAJUK 7.0 TENAGA DAN KUASA
ALAM
7.2.1 Menerangkan dengan
STANDARD 7.2 Tenaga Keupayaan & STANDARD contoh tenaga keupayaan gravity
KANDUNGAN Tenaga Kinetik PEMBELAJARAN dan menyelesaikan masalah
dalam kehidupan seharian
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
1.Menerangkan maksud Tenaga Keupayaan dan Tenaga Kinetik
PEMBELAJARAN

2. Mengira Tenaga Keupayaan Graviti menggunakan rumus TKG: mgh


Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menguasai dan mengaplikasi rumus Tenaga Keupayaan Graviti (mgh)
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk Tenaga
Keupayaan dan Tenaga Kinetik

2.Guru menggunakan pembelajaran secara flipped classroom, iaitu guru telah


mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk yang bakal
dipelajari hari ini.
AKTIVITI

3.Guru menunjukcara kaedah mengira Tenaga Keupayaan Graviti:mgh

4.Seterusnya murid melakukan menjawab soalan pada buku teks.

5.Kemudian aktiviti membincangkan jawapan bersama guru dan rakan. Guru


melaksanakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti
pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing

6.Akhir sekali, Menjawab soalan pada modul pembelajaran kendiri

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

Kinestatik Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Kelestarian Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
Mahir Berkomunikasi
ABAD KE-21
KBAT: Menganalisis Slide power point
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR


24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
2 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 3 CEKAL


MINGGU TARIKH HARI MASA

28 17/10/2023 Selasa 10.50-11.30


TENAGA & KELESTARIAN
TEMA TAJUK 7.0 TENAGA DAN KUASA
ALAM
7.2.1 Menerangkan dengan
STANDARD 7.2 Tenaga Keupayaan & STANDARD contoh tenaga keupayaan gravity
KANDUNGAN Tenaga Kinetik PEMBELAJARAN dan menyelesaikan masalah
dalam kehidupan seharian
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat;
PEMBELAJARAN
1.Menerangkan maksud Tenaga Keupayaan dan Tenaga Kinetik

2. Mengira Tenaga Keupayaan Graviti menggunakan rumus TKG: mgh


Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menguasai dan mengaplikasi rumus Tenaga Keupayaan Graviti (mgh)
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk Tenaga
Keupayaan dan Tenaga Kinetik

2.Guru menggunakan pembelajaran secara flipped classroom, iaitu guru telah


mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk yang bakal
dipelajari hari ini.
AKTIVITI

3.Guru menunjukcara kaedah mengira Tenaga Keupayaan Graviti:mgh

4.Seterusnya murid melakukan menjawab soalan pada buku teks.

5.Kemudian aktiviti membincangkan jawapan bersama guru dan rakan. Guru


melaksanakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti
pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing

6.Akhir sekali, Menjawab soalan pada modul pembelajaran kendiri

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

Kinestatik Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Kelestarian Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
Mahir Berkomunikasi
ABAD KE-21
KBAT: Menganalisis Slide power point
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR


20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
3 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1 CEKAL


MINGGU TARIKH HARI MASA

28 18/10/2023 Rabu 7.40-9.00


Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 6. Jadual Berkala
Alam
STANDARD STANDARD 6.3.6 membezakan antara
6.3 Sebatian
KANDUNGAN PEMBELAJARAN campuran dan sebatian
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.membezakan antara campuran dan sebatian
KRITERIA Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menguasai pengetahuan berkaitan Sebatian
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar dan mengisi kad KWL

1.Guru memberi penerangan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif


pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk

2.Guru menggunakan Pembelajaran menggunakan powerpoint. Murid digalakkan untuk


AKTIVITI memberi sumbang saran

3.Murid membaca dan membuat rujukan buku teks . Murid membezakan antara
campuran dan sebatian

4.Kemudian murid menjawab soalan dalam buku teks.

5..Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru

6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

Naturalis Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
Bermaklumat
ABAD KE-21
KBAT: Mengaplikasi LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan


26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
4 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 4 IBNU BATUTTA
MINGGU TARIKH HARI MASA

28 18/10/2023 Rabu 10.50-12.10


PENEROKAAN UNSUR
TEMA TAJUK 8.0 UNSUR DAN BAHAN
DALAM ALAM
8.3.3 Berkomunikasi mengenai
STANDARD STANDARD
8.3 Isotop kegunaan isotop dalam pelbagai
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
bidang.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Berkomunikasi mengenai kegunaan isotop dalam pelbagai bidang.
KRITERIA Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KEJAYAAN
1. Menguasai dan mengaplikasi pengetahuan berkaitan Isotop

2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Guru memberi penerangan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif


pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk Isotop

2.Guru menggunakan powerpoint untuk meningkatkan lagi minat dan komitmen murid
dalam aktiviti berikutnya.

3.Guru dan murid berkomunikasi mengenai kegunaan isotop dalam pelbagai bidang.
AKTIVITI

4.Seterusnya murid melakukan aktiviti berpasangan 2 orang murid dalam kumpulan


mencari persamaan dan perbezaan dalam dua gambar yang ada pada setiap orang
daripada mereka. kemudian membandingkan jawapan mereka

5.Kemudian aktiviti persembahan jawapan di hadapan kelas. Guru melaksanakan


pendekatan terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan
yang berbeza mengikut tahap murid

6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

Kinestatik Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Kelestarian Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
Mahir Berkomunikasi
ABAD KE-21
KBAT: Menganalisis Slide power point
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan


18 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
2 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 3 AMANAH


MINGGU TARIKH HARI MASA

28 19/10/2023 Khamis 8.20-9.40


TENAGA & KELESTARIAN 7.0 TENAGA, KERJA DAN
TEMA TAJUK
ALAM KUASA
STANDARD 7.3 PRINSIP KEABADIAN STANDARD Menerangkan dengan contoh
KANDUNGAN TENAGA PEMBELAJARAN Prinsip Keabadian Tenaga
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Berkomunikasi tentang Prinsip Keabadian Tenaga menggunakan ayunan bandul
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menghuraikan tentang Prinsip Keabadian Tenaga menggunakan ayunan bandul
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan


Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Guru memberi penerangan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif


pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk Prinsip Keabadian Tenaga

2.Guru menggunakan powerpoint untuk meningkatkan lagi minat dan komitmen murid
dalam aktiviti berikutnya.
AKTIVITI

3.Guru dan murid berkomunikasi mengenai Prinsip Keabadian Tenaga

4.Seterusnya murid menjawab soalan Ujian Formatif dalam buku teks

5.Kemudian murid dan guru berbincang tentang jawapan bagi soalan tersebut

6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

Kinestatik Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Kelestarian Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
Mahir Berkomunikasi
ABAD KE-21
KBAT: Menganalisis Slide power point
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan


26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
3 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 3 CEKAL
MINGGU TARIKH HARI MASA

28 19/10/2023 Khamis 10.50-12.10


TENAGA & KELESTARIAN 7.0 TENAGA, KERJA DAN
TEMA TAJUK
ALAM KUASA
STANDARD 7.3 PRINSIP KEABADIAN STANDARD Menerangkan dengan contoh
KANDUNGAN TENAGA PEMBELAJARAN Prinsip Keabadian Tenaga
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Berkomunikasi tentang Prinsip Keabadian Tenaga menggunakan ayunan bandul
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA
1. Menghuraikan tentang Prinsip Keabadian Tenaga menggunakan ayunan bandul
KEJAYAAN

2. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan


AKTIVITI Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Guru memberi penerangan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif


pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk Prinsip Keabadian Tenaga

2.Guru menggunakan powerpoint untuk meningkatkan lagi minat dan komitmen murid
dalam aktiviti berikutnya.

3.Guru dan murid berkomunikasi mengenai Prinsip Keabadian Tenaga

4.Seterusnya murid menjawab soalan Ujian Formatif dalam buku teks

5.Kemudian murid dan guru berbincang tentang jawapan bagi soalan tersebut

6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

Kinestatik Buku teks


KECERDASAN
PELBAGAI

ELEMEN Laptop
MERENTASI Kelestarian Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN LCD projector
Mahir Berkomunikasi
ABAD KE-21
KBAT: Menganalisis Slide power point
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan


26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
3 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

You might also like