You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1

MINGGU TARIKH HARI MASA


Choose an item. 26/4/2022 Isnin

TEMA MATEMATIK DISKRET TAJUK BAB 11 PENGENALAN SET


STANDARD STANDARD
KANDUNGAN
11.1 Set PEMBELAJARAN
11.1.1 Menerangkan maksud s
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Menerangkan maksud set.

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Set melalui aktiviti yang dijalankan
KEJAYAAN
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar

1.Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mempraktikkan pembelajaran secara flipped classroom, iaitu guru te
mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk yang ba
dipelajari hari ini.
AKTIVITI 3.Guru memberi tunjuk ajar dan murid merujuk buku teks untuk menerangkan maksud
set.
4.Kemudian murid melakukan aktiviti Hot Seat: Aktiviti susulan selepas murid memb
bacaan dan kajian/rujukan secara individu atau berkumpulan. Seorang murid akan men
‘pakar’ atau ‘watak’ utama sumber rujukan dan menjawab soalan latihan
5.Akhir sekali, pemantapan teknik menjawab soalan mengikut format PT3
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Murid lemah menguasai Tahap
Mempamerkan pengetahuan asas tentang set. Murid pandai menguasai Tahap 3;
Mengaplikasikan kefahaman tentang set.
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 26/4/2022 Isnin

TEMA MATEMATIK DISKRET TAJUK BAB 11 PENGENALAN SET


11.1.2 Menghuraikan suatu set
STANDARD STANDARD dengan menggunakan:
11.1 Set
KANDUNGAN PEMBELAJARAN (i)perihalan (ii)penyenaraian
(iii)tatatanda pembina set
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Menghuraikan suatu set dengan menggunakan: (i)perihalan (ii)penyenaraian
(iii)tatatanda pembina set
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Set melalui aktiviti yang dijalankan
KEJAYAAN
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video

1.Guru minta pendapat murid berkaitan tajuk Kemudian murid membuat perkaitan ant
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mempraktikkan pengaplikasian teknologi untuk meningkatkan lagi minat
komitmen murid dalam aktiviti berikutnya.
AKTIVITI 3.Guru memberi tunjuk ajar dan menonton slide powerpoint sambil mendengar
penerangan guru. Guru menghuraikan suatu set dengan menggunakan: (i)perihala
(ii)penyenaraian (iii)tatatanda pembina set
4.Kemudian murid melakukan aktiviti rujukan buku teks dan menjawab soalan latihan
5.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Murid lemah menguasai Tahap
Mempamerkan pengetahuan asas tentang set. Murid pandai menguasai Tahap 3;
Mengaplikasikan kefahaman tentang set.
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 26/4/2022 Isnin

TEMA MATEMATIK DISKRET TAJUK BAB 11 PENGENALAN SET


11.1.3 Mengenal pasti sama ad
STANDARD STANDARD suatu objek adalah unsur kepa
11.1 Set
KANDUNGAN PEMBELAJARAN suatu set dan mewakilkan
hubungan tersebut dengan sim
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Mengenal pasti sama ada suatu objek adalah unsur kepada suatu set dan mewakilk
hubungan tersebut dengan simbol
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Set melalui aktiviti yang dijalankan
KEJAYAAN
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan bercerita

1.Murid menggariskan point penting daripada petikan. Kemudian murid membuat


perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mempraktikkan Pembelajaran berasaskan masalah. Murid digalakkan un
belajar tentang tajuk melalui penyelesaian masalah
AKTIVITI 3.Guru memberi tunjuk ajar dan membantu murid mengenal pasti sama ada suatu obj
adalah unsur kepada suatu set dan mewakilkan hubungan tersebut dengan simbol
4.Kemudian murid melakukan aktiviti sumbang saran dan menjawab soalan latihan
5.Akhir sekali, pemantapan teknik menjawab soalan mengikut format PT3
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Murid lemah menguasai Tahap
Mempamerkan pengetahuan asas tentang set. Murid pandai menguasai Tahap 3;
Mengaplikasikan kefahaman tentang set.
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 26/4/2022 Isnin

TEMA MATEMATIK DISKRET TAJUK BAB 11 PENGENALAN SET


11.1.4 Menentukan bilangan
STANDARD STANDARD unsur bagi suatu set dan
11.1 Set
KANDUNGAN PEMBELAJARAN mewakilkan bilangan unsur
dengan simbol
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Menentukan bilangan unsur bagi suatu set dan mewakilkan bilangan unsur dengan
simbol
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Set melalui aktiviti yang dijalankan
KEJAYAAN
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

1.Murid menonton video berkaitan tajuk. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mempraktikkan pembelajaran Inkuiri. Melalui pendekatan ini guru mementing
pembelajaran melalui pengalaman murid.
AKTIVITI
3.Guru memberi tunjuk ajar dan penerangan terperinci
4.Kemudian, murid menentukan bilangan unsur bagi suatu set dan mewakilkan bilan
unsur dengan simbol
5.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Murid lemah menguasai Tahap
Mempamerkan pengetahuan asas tentang set. Murid pandai menguasai Tahap 3;
Mengaplikasikan kefahaman tentang set.
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 26/4/2022 Isnin

TEMA MATEMATIK DISKRET TAJUK BAB 11 PENGENALAN SET


11.1.5 Membanding beza dan
menerangkan sama ada dua a
STANDARD STANDARD
KANDUNGAN
11.1 Set PEMBELAJARAN
lebih set adalah sama dan
seterusnya membuat generalis
tentang kesamaan set.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.Membanding beza dan menerangkan sama ada dua atau lebih set adalah sama da
seterusnya membuat generalisasi tentang kesamaan set.
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai kemahiran matematik berkaitan tajuk Set melalui aktiviti yang dijalankan
KEJAYAAN
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid membuat perkaitan


antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mempraktikkan strategi pengajaran dan pembelajaran secara kontruktivis
Melalui pendekatan ini, murid membina pemahaman mereka sendiri mengenai taju
AKTIVITI 3.Guru memberi tunjuk ajar.
4.Kemudian murid melakukan aktiviti rujukan buku teks dan murid membanding beza
menerangkan sama ada dua atau lebih set adalah sama dan seterusnya membuat general
tentang kesamaan set semasa menjawab soalan latihan
5.Akhir sekali, pemantapan teknik menjawab soalan mengikut format PT3
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Murid lemah menguasai Tahap
Mempamerkan pengetahuan asas tentang set. Murid pandai menguasai Tahap 3;
Mengaplikasikan kefahaman tentang set.
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Calculator


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

You might also like