You are on page 1of 2

Наставни предмет Свет око нас

Разред I

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 6


Наставна тема ЈА И ДРУГИ
Наставна јединица СУСЕДИ И ВРШЊАЦИ
Тип часа Обрада
Циљ часа  упознати себе, своје друштвено окружење
 знати правила лепог понашања у згради, школи, насељу.
Образовни задаци  Уочавање, разумевање и употреба појмова суседи, суграђани и
Функционални задаци вршњаци.
Васпитни задаци  Развијање добрих међусуседских и другарских односа.
Кључни појмови Окружење, породица, родбина, суграђани, суседи, вршњаци
Облици рада Фронтални, индивидуални, рад у пару
Наставне методе Илустративна, вербална, игровне активности
Наставна средства Уџбеник, радна свеска, траке папира и др. материјал за прављење
стрипа
Корелација Музичка култура, Ликовна култура
Рад на остваривању 1ПД.1.5.1. зна које друштвене групе постоје и ко су њихови чланови
стандарда постигнућа 1 ПД.1.5.2.зна основна правила понашања у породици, школи и насељу

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Час започети слушањем песме „Добро вече, суседице“ и разговом о њој.
(5 минута) Какве утиске побуђује песма?

Објаснити појам сусед или комшија/комшиница.


Главни део часа Ученици посматрају приказ у Уџбенику, стр. 20 и 21 и разговарају о њему.
(30 минута) Представљају импровизацијом сусрет комшија (више парова ученика); може
им се задати неколико ситуација:
 треба старијем комшији купити нешто у продавници,
 дете се вратило из школе и наишло на закључана врата,
 неко је уочио да треба очистити околину зграде и позива комшије да
то ураде заједно,
 неко треба да промени гуму на возилу, а нема потребан алат,
- Тражити од ученика да се сете неких правила које треба да поштују као
суседи како би сви били задовољни и како би свима биле задовољене
потребе.
- Наставник уводи појам суграђанин тражећи од ученика да га објасне
својим речима. Ученици уочавају сличности и разлике између суграђана;
једна од карактеристика је узраст.
- Наставник објашњава да се они који су сличног узраста називају
вршњаци. Ученици наводе разлике у понашању према вршњацима и
старијим особама (како се једни другима обраћају, како разговарају, ко
треба кога прво да поздрави и сл.).

Радити неке од задатака у Радној свесци, стр. 20–23.


Завршни део Ученици у пару праве стрип на за то припремљеним тракама папира; главни
часа актери су комшије и вршњаци.
(10 минута) Представљају своје радове. На крају се на паноу прави изложба стрипова;
могуће је све фотографисати, па одштампати књижицу стрипова белим
круговима.
ЗАПАЖАЊЕ

ПРИЛОЗИ Додатни задаци

Одговори на следећа питања заокруживањем одговарајућег Чича Глише, који својим телом
открива како се осећаш.

Шта тебе чини радосним?


Како то показујеш?

Када си ти тужан?
Како то показујеш?

Када си ти бесан?
Које је осећање слично бесу?
По чему се разликује?

Црвеном бојом прикажи како показујеш бес, а плавом како показујеш страх.

You might also like