You are on page 1of 27

GRADE 1 TO 12 PAARALAN BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL PANGKAT/SEKSYON III

DAILY LESSON LOG


GURO LIONELL G. DE SAGUN ARALIN ESP
WEEK 1 PETSA AT ORAS NG AGOSTO 13-17,2018/ 8:20 -9:00 MARKAHAN IKALAWANG
PAGTUTURURO MARKAHAN

LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES

I. LAYUNIN
A. Pamantayang Pangnilalaman Naipamamalas ang pag-unawa sa kahalagahan ng pakikipagkapwa -tao
B. Pamantayan sa Pagganap Naisasabuhay nang palagian ang mga makabuluhang gawain tungo sa kabutihan ng lahat.

C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto . Nakapagpapadama ng malasakit sa kapwa na may karamdaman sa pamamagitan ng mga simpleng gawain.
Isulat ang code ng bawat kasanayan. - pagtulong at pag-aalaga
ESP3P –Iia -14
II. NILALAMAN Mga May Karamdaman: Tulungan at Alagaan!
Pagdama at pag-unawa sa damdamin ng iba (empathy)
III.
KAGAMITANG PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng Guro 33-36, CG ph.19 ng 76
2. Mga pahina sa Kagamitang Pang-mag- Ph.62-70 Edukasyon sa Pagpapakatao KM
aaral
3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan mula sa portal ng
Learning Resource
5. Internet Info Sites

B. Iba pang Kagamitang Panturo Slayds, larawan , aktibiti,grapik organayser


IV. PAMAMARAAN
A. Balik-Aral sa nakaraang aralin at/o pagsisimula Ipasabi kung anu-anong katangian Ano ang iyong gagawin kung Paano ninyo tinutulungan at Paano nga natin natin
ng bagong aralin. ng pamilya ang natalakay nila sa nalaman mong maysakit ang iyong inaalagaan ang mga may naipapakita
mga nakaraang aralin kaibigan o kamag-aral o sino man karamdaman?
sa iyong kakilala? ang ating malasakit sa kapwa.

B. Paghahabi sa layunin ng aralin Itanong: Ano ang iyong gagawin Gusto mo bang magkasakit? Ano ano ang dapat gawin upang Ano ang gagawin mo kung
kung nalaman mong maysakit ang Bakit? tulungan at alagaan ang mga may nabalitaan mon a maysakit ang
iyong kaibigan o kamag-aral o sino karamdaman? kaibigan mo o kamag-anak
man sa iyong kakilala? mo?

C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong Ipasuri ang mga larawan Ipagawa ang Gawain I sa KM Ipagawa ang ISAPUSO NATIN Ipakita ang larawan ng isang
aralin. tungkol sa mga bagay na sa KM (pangkatang gawain) taong maysakit na nakahiga sa
maaaring gawin bilang pagtulong kama.
at pag-aalaga sa may
karamdaman sa Gawain 1.

D. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad Magkaroon ng talakayan tungkol Magkaroon ng talakayan tungkol Pagpoproseso ng ginawang liham Sa paanong paraan ipinakita
ng bagong kasanayan #1 sa kanilang mga kasagutan. sa kanilang mga kasagutan. ng bawat pangkat. ang pagmamalasakit sa
kapwa?

E. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad


ng bagong kasanayan #2
F. Paglinang sa Kabihasaan
(Tungo sa Formative Assessment)
G. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw na Tulungan ang mga magaaral na Ano ang dapat mong gawin upang Gumawa ng mga pangako kung Hatiin ang klase sa tatlo:
buhay gamitin ang kanilang imahinasyon tulungan, alagaan, o damayan ang ano ang pwedeng gawin kung
upang isipin ang iba pang mga taong may karamdaman? sakaling may magkasakit. Pangkat I –Gumawa ng tula sa
paraan kung paano sila isang pasyente maysakit para
tumutulong at nag-aalaga sa may gumaling ito.
karamdaman. Ipasulat ang mga ito
Pangkat II –Gumawa ng awit
sa graphic organizer.
Pangkat III –Isadula kkung
paano mo maipakikita ang
pagmamalasakit sa taong
maysakit.

H. Paglalahat ng Aralin Ano ang iyong natutunan sa Ano ang iyong natutunan sa Ipabasa ang Tandaan. Ano ang iyong natutunan sa
aralin? aralin? aralin?

I. Pagtataya ng Aralin Ipasuri ang Gawain 2 graphic Ipagawa ang Gawain 2 Bigyan ng marka ang Rubriks
organizer tungkol sa mga paraan (pangkatang Gawain) bigyan ng ginawang liham gamitin ang
ng pagtulong at pag-aalaga sa marka ang bawat pangkat sa rubrics sa pagsulat.
mga batang may karamdaman. pamamagitan ng rubrics sa
pagtataya ng palabas (tingnan sa
KM)

J. Karagdagang Gawain para sa takdang-aralin at Itala ang kahalagahan ng wastong Sumulat ng mga pangungusap Kasunduan: Ipadarama sa mga Gumupit ng mga larawan na
remediation paraan ng pangangalaga sa may tungkol sa iyong mga pagkukulang taong may karamdaman ang tunay nagpapakita ng pagpapadama
karamdaman. sa pag-aalaga ng maysakit. na pagmamalasakit sa ng pangangalaga sa maysakit
pamamagitan ng wastong pag- o sa may karamdaman..
aalaga at pagtulong sa kanilang
mga pangangailangan.

IV. MGA TALA


V. PAGNINILAY
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya.
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain para sa remediation.
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-
aaral na nakaunawa sa aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na magpapatuloy sa
remediation.
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo nakatulong
ng lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na
solusyunan sa tulong ng aking punungguro at
superbisor?
G. Anong kagamitang panturo ang aking nadibuho
na nais kong ibahagi sa mga kapwa ko guro?
GRADE 1 to 12 School BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL Grade Level THREE ( 3 )
DAILY LESSON LOG Teacher LIONELL G. DE SAGUN Learning Area MOTHER – TONGUE BASED
Teaching Dates and Time AUGUST 13 -17,2018 / 7:00 – 7:30 Quarter SECOND

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURDAY FRIDAY


OBJECTIVES

A. Content Standard
B. Performance Standard Grammar Awareness Fluency / Listening Comprehensions Get information from published
announcements Composing
C. Learning Competency/Objectives Identify interrogative pronouns. - Reads aloud grade level text with an Get information from published Observes the conventions of
Write the LC code for each. accuracy of 95 -100%. announcements. writing in composing a 2-
- Identifies the important elements of the MT3SS – Iia –c.4.4 paragraph narrative that
story. includes the elements of the
MT3G – Iia –b.2.2.3 MT3F-IIa-c-a.4-6.22, MT3RC-IIa- story.
MT3C –Iia –b.2.2.3
b-4.5
I. CONTENT .
Identifying Interrogative Pronouns Identifying important Elements of the Getting Information From the Composing a 2 –Paragraph Weekly Test
Story Published Announcements Narrative
II. LEARNING RESOURCES
C. References
6. Teacher’s Guide pages CG pp.139 of 145
7. Learner’s Materials pages Ph.113 -121 KM
8. Textbook pages
9. Additional Materials from Learning
Resource (LR)portal
10. Integration Math,AP. Sining
D. Other Learning Resource Tsart ng dayalogo, dyaryo, huwaran ng talata, kopya ng mga kuwento
III. PROCEDURES
A. Reviewing previous lesson or
presenting the new lesson
B. Establishing a purpose for the lesson Ipabasa ang dayalogo sa kagamitan Pag-aralan ang mga panghalip na Ano ano ang madalas Ipakita ang mga larawan
ng mag-aaral at pag-usapan ito. pananong makita natin na nakakapit sa tungkol sa kaarawan ,
Ako si Lisa Santos
dingding ,poste ,atb. pagpasok sa paaralan at
oras ng bakasyon. Ano
Saan ka nakatira?
ang napapansin nyo sa
Ano ang panglan mo?
mga larawan?
Nnakatira ako sa 76 Carlos City ,Pangasinan.
C. Presenting examples/Instances of the Ilahad ang Gawain 1. Pag-usapan at Ipabasa ang kwentong “Ang Pangko ni Ipaskil ang isang uri ng Ipaskil ang mga pamagat
new lesson talakayin ang paggamit ng panghalip Mila” sa Basahin at Alamin at pasagutan anunsiyo. Ipasuri ito. ng kuwento sa pisara.
na pananong. ang mga tanong pagkatapos nito
Hayaan ang mga bata na
(tingnan sa KM)
( Gumawa ng tannong na na magbanggit tungkol
nagsisismula sa sino,saan at kailan dito.
gamit ang ss.na pangungusap. - Ang Kaarawan Ko
- Ang Aking Masayang
1. Ang kuwento ay nangyari sa Bakasyon
bahay.
- Ang Aking Alaga
D. Discussing new concepts and practicing Ano ang panghalip pananong? Talakayin at pag-usapan ang Ano ang ipinahihiwatig ng Paano tayo nakagagawa
new skills # 1 mahahalagang elemento ng kwento isang anunsiyo? ng isang maikling
Mahalaga ba ito? Bakit? kuwento? Ano ang
nakapaloob dito?
E. Discussing new concepts and practicing
new skills # 2
F. Developing mastery
(leads to Formative Assessment 3)
G. Finding practical application of concepts Gamitin ang mga panghalip na Ipagawa ang Gawain 2 bilang Pangkatin ang mga bata sa tatlo. Magpakita ng mga larawan sa
and skills in daily living pananong sa pangungusap. pagsasanay. Gumawa njg anunsiyo powerpoint. Hayaan silang
I - Sino sa : makagawa ng sarili nilang
II -Ano I – Anunsiyo sa TV maikling kuwento tungkol sa
III -Kailan at Saan II –Anunsiyo sa Radyo nakita nila base sa kanilang
III – Anunsiyo sa Dyaryo karanasan.
H. Making generalizations and abstractions Anu-ano ang mga panghalip na Ano ang mahahalagang elemento ng Ano ang kahaagahan ng Ano ang dapat tandaan sa
about the lesson pananong? kwento? Ipabasa ang Tandaan anunsiyo? paggawa ng talata o
Ano ang gamit ng panghaip kuwento?
pananong sa pangungusap?
I. Evaluating learning Basahin ang kwentong “Ang Pangako Ipabasa ang maikling kwento sa Gawain Gunawa ng isang anunsiyo tungkol Sumulat ng dalawa o tatlong
ni Mila” Sagutin ang mga tanong. 3 at pasagutan ang mga tanong tungkol sa pagkakaroon ng walang pasok pangungusap mula sa
Isulat ang sagot sa papel. dito. sa paaralan. larawan at buuin ito para
1.Sino ang mga tauhan sa kuwento? makagawa ng isang kuwento.
2.Kailan nagyari ang kuwento? 1. Ano ang paksa ng maikling salaysay?
3.Anong aralin ang tinalakay ng guro 2. Sino ang nakabasag ng baso?
ng araw na iyon? 3. Saan nagyari ang kuwento?
4.Kailan niya nalaman ang kanyang 4. Kailan tumulong si Gerald at Jane?
pagkakamali? 5. Ano ang naramdaman ng kanilang
5.Bakit niya pinitas ang gumamela magulang nang makita ang kanilang
kahit nakita na niya ang babala? ginawa?Bakit?
J. Additional activities for application or Gumawa ng 5 pangungusap na Magbasa ng maikling talata at gumawa Gumupit ng isang anunsiyo sa Kasunduan: Maging mapanuri
remediation ginagamitan ng mga panghalip na ng 5 tanong gamit ang mga panghalip na pahayagan. sa paggawa ng kuwento.
pananong. pananong.
GRADE 1 TO 12 PAARALAN BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL PANGKAT/SEKSYON III
DAILY LESSON LOG
IV. REMARKS
WEEK 1
V. REFLECTION
A. No. of learners who earned 80% in the
evaluation
B. No. of learners who require additional
activities for remediation who scored
below 80%
C. Did the remedial lessons work? No. of
learners who have caught up with the
lesson
D. No. of learners who continue to require
remediation
E. Which of my teaching strategies worked
well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal or supervisor can help me
solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to share
with other teachers?
GURO LIONELL G. DE SAGUN ARALIN AP
PETSA AT ORAS NG AGOSTO 13-17,2018/ 7:30 -8:20 MARKAHAN IKALAWANG
PAGTUTURURO MARKAHAN

LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES

I. LAYUNIN
A. Pamantayang Pangnilalaman Naipapamalas ang pag-unawa at pagpapahalaga ng iba’t ibang kwento ng mga sagisag na naglalarawan ng sariling lalawigan at mga karatig –
lalawigan sa kinabibilangang rehiyon.
B. Pamantayan sa Pagganap Nakapagpapamalas ang mga mag-aaral ng pagmamalaki sa iba’t ibang kwento at sagisag na naglalarawan ng sariling lalawigan sa
kinabibilangang rehiyon.
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto Nakikilala ang mga katutubong - Nauunawaan ang kasaysayan ng - Nauunawaan ang kasaysayan ng Nauunawaan ang kasaysayan Lingguhang
Isulat ang code ng bawat kasanayan. kultura at sining ng mga Pilipino kinabibilangang rehiyon. kinabibilangang rehiyon. ng kinabibilangang rehiyon. Pagtataya
- Naisasalaysay ang pinagmulan - Naisasalaysay ang pinagmulan - Naisasalaysay ang
AP3KLR –Iia –b-1 ng sariling lalawigan at mga ng sariling lalawigan at mga karatig pinagmulan ng sariling
karatig lalawigan sa pamamagitan lalawigan sa pamamagitan ng lalawigan at mga karatig
ng malikhaing pagpapahayag at malikhaing pagpapahayag at iba lalawigan sa pamamagitan ng
iba pang likhang sining. pang likhang sining. malikhaing pagpapahayag at
( Kasaysayan ng Cavite, Laguna ( MIMAROPA ) iba pang likhang sining.
at Batangas ) AP3KLR –Iia –b-1 ( PALAWAN )
AP3KLR –Iia –b-1 AP3KLR –Iia –b-1
II. NILALAMAN Konsepto ng Kultura
III.
KAGAMITANG PANTURO
D. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng Guro CG ph. 32 ng 120
2. Mga pahina sa Kagamitang Pang-mag- Ph.143 -148
aaral
3. Mga pahina sa Teksbuk
4. Karagdagang Kagamitan mula sa portal ng
Learning Resource
5. Internet Info Sites

E. Iba pang Kagamitang Panturo Larawan, aktibiti, manila Larawan, aktibiti, manila Larawan, aktibiti, manila Larawan, aktibiti, manila
paper,cartolina,tape, paper,cartolina,tape, paper,cartolina,tape, paper,cartolina,tape,
laptop,LED TV laptop,LED TV laptop,LED TV laptop,LED TV
IV. PAMAMARAAN
A. Balik-Aral sa nakaraang aralin at/o pagsisimula Ano ang kasaysayan?
ng bagong aralin.
B. Paghahabi sa layunin ng aralin Magpakita ng larawan ng mga Paano mo bibigyang –daan ang Idikit sa pisara ang mga larawan. Magpakita ng mga
komunidad. Magkaroon ng mga nangyari sa inyong lugar? Tumawagt ng bata upang kumuha larawan na lalawigan ng
maikling talakayan tungkol dito. ng larawan .Ipatukoy ang pangalan
Palawan.
ng bawat isa.

C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong Ipakita ang salitang ”kasaysayan “ Ipanood ang bidyo sa kasaysayan Ipakita uli sa mga bata ang mga Ipakita ang bidyo tungkol
aralin. ng lalawigan ng CALABARZON – larawan. At talakayin ang salitang sa lalawigan ng “
ang Batangas. “PINAGMULAN”.
Palawan “.
Ibigay ang isang fact sheet ng
kasaysayan ng Rehiyon ng
“MIMAROPA “

D. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad ng Ano ano ang mahalagang Ano ang natutuhan mo sa Anong lalawigan nag Saan nagmula ang
bagong kasanayan #1 pangyayari naganap sa ating lalawigan natin? binubuo ng rehiyong “ salitang “ Palawan “ bago
rehiyon?
MIMAROPA “. ito maging isang
lalawigan.

D. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad Talakayin ang sagot ng mga bata.


ng bagong kasanayan #2
E. Paglinang sa Kabihasaan 3. Magkakaroon ng pag-uulat
(Tungo sa Formative Assessment) ang bawat pangkat tungkol sa
kanilang larawan.
Pangkat 1 – Mga alpabeto
Pangkat 2 – Mga larawang
nagpapahiwatig ng musika
Pangkat 3 – larawan ng mga
kasuotang Pilipino
Pangkat 4 – larawang ng mga
panahanang Pilipino
Pangkat 5- Mga Pilipinong Laro

F. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw na Ipabigay sa mga bata ang Pangkatin ang mga mag-aaral sa Ipagawa sa mga bata ang “ Magpatugtog ng isang
buhay pagkaka-kilanlang kultural na tatlo. Gawain B “ sa KM. masiglang awitin habang
ipinahiwatig ng bawat
I – iguhit ang kasaysayan ng binabasa ng mga bata
larawan.
ang nakasulat sa
lalawigan ng Batangas papel.Sasabihin ng mga
bata kung ito ba ay
II – Gumawa ng dula-dulaan ng
kasaysayan ng Batangas tumutukoy sa lalawigan
ng Palawan o Hindi.
III – Gumawa ng awit sa
kasaysayan ng Batangas.

G. Paglalahat ng Aralin . Ipabuo sa mga bata ang ideya Ano ang pinagmulan ng lalawigan Ano ang pinagmulan ng Ano ang pinagmulan ng
tugkol sa mga pagkakakilanlang ng Batangas? rehiyong “ MIMAROPA “. lalawigan ng “ Palawan “.
kultural.
Ano –anong bagay ang
Itanong: Anu- ano ang mga
pagkakakilanlang kultura ng
sumisimbolo sa
inyong komunidad? pagkakilanlan ng rehiyon.

H. Pagtataya ng Aralin Sabihin kung ito’y tama o mali. Pasagutan ang “ Natutuhan Gumawa ng isang maikling Saliksikin ang mga taong
Magbigay ng maikling paliwanag. Ko “ sa KM. kuwento tungkol sa namuno sa lalawigan ng
1. Ang Pilipinas ay mayaman sa lalawigan ng rehiyong “ Palawan at isulat ang
1. Ano ang nakikita sa MIMAROPA “. kanilang nagawa sa
kultura.
kasalukuyan na bahagi pa ikagaganda ng lalawigan
2. Ang mga unang Pilipino ay may ng kasaysayan ng iyong nito.
sariling wika. lalawigan?
3. Natuto ang mga unang Pilipino 2. Ano naman ang
sa pagsulat mula sa Espanyol.
nakikitang pagbabago sa
4. Ang basketbol ay isa sa sariling lalawigan?
Katutubong laro ng mga Pilipino.
( Maglahad ng rubriks
5. Bahay kubo ang natural na tungkol dito )
panahanan ng mga tao sa
Bulusan.

I. Karagdagang Gawain para sa takdang-aralin at Magtala ng mga kultura sa iyong Isulat ang mahalagang pangyayari Magsaliksik sa internet o mga libro Gumupit o gumawa ng album
remediation komunidad batay sa mga na naganap sa inyong lalawigan? kung anong tiyak na batas ang ng mga kulturang
sumusunod: bumuo sa mga lalawigang sa ipinagmamalaki ng rehiyon.
sariling rehiyon.
wika musika laro panahanan

VI. MGA TALA


VII. PAGNINILAY
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya.
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain para sa remediation.
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-
aaral na nakaunawa sa aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na magpapatuloy sa
remediation.
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo nakatulong
ng lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na
solusyunan sa tulong ng aking punungguro at
superbisor?
G. Anong kagamitang panturo ang aking nadibuho
na nais kong ibahagi sa mga kapwa ko guro?
GRADE 1 TO 12 PAARALAN BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL PANGKAT/SEKSYON III
DAILY LESSON LOG
GURO LIONELL G. DE SAGUN ARALIN FILIPINO
WEEK 1 PETSA AT ORAS NG AGOSTO 14-18,2017/ 9:20 -10:10 MARKAHAN IKALAWANG
PAGTUTURURO MARKAHAN

LUNES MARTES MIYERKULES HUWEBES BIYERNES

I. LAYUNIN
A. Pamantayang Pangnilalaman Pakikinig Pag-unawa sa Binasa Pag-unawa sa Binasa Gramatika Pag-unlad ng Talasalitaan
Gramatika Pag-
unlad ng Talasalitaan
B. Pamantayan sa Pagganap TATAS TATAS TATAS TATAS
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto Nagagamit ang naunang kaalaman Nasasagot ang mga tanong batay Nagagamit ang pangngalan sa Nakakagamit ng pahiwatig Lingguhang
Isulat ang code ng bawat kasanayan. o karanasan sap ag-unawa ng sa tekstong nabasa. pagsasalaysay tungkol sa mga tao upang malaman ang Pagtataya
napakinggang teksto. - Naiuugnay ang bnasa sa sariling ,lugar ,bagay at pangyayari sa kahulugan ng mga salita tulad
F3PN – Iia -2 karanasan. paligid. ( pantangi , pamabalana ) ng paggamit ng mga
F3PB – Iia -1 F3WG – Iia – c -2. palatandaang nagbibigay ng
kahulugan ( kasalungat )
F3PT –IIC-1.5
II. NILALAMAN Pagsagot sa mga Tanong Tungkol Pag-uugnay ng Sariling Karanasan Ang Pangngalan sa Magkakasalungat na mga
sa Napakinggang Kuwento sa Binasang Teksto Pagsasalaysay Salita
III.
KAGAMITANG PANTURO
D. Sanggunian
6. Mga pahina sa Gabay ng Guro Ph. 81-82 Ph.83-84 85-86 87-89
7. Mga pahina sa Kagamitang Pang-mag- Ph.46 Ph.46 47 48
aaral
8. Mga pahina sa Teksbuk
9. Karagdagang Kagamitan mula sa portal ng
Learning Resource
10. Internet Info Sites
E. Iba pang Kagamitang Panturo Kopya ng kuwento Graphic organizer larawan kartolina
IV. PAMAMARAAN
A. Balik-Aral sa nakaraang aralin at/o pagsisimula
ng bagong aralin.
B. Paghahabi sa layunin ng aralin Kukunin ng mga bata ang papel, Sino – sino ang katulong ninyo sa Bigyan ang mga bata ng card na Ipagawa ang kabaligtaran ng
pangkulay at lapis. Iguguhit nila pamayanan? may pangngalang pantangi at sumusunod. Gawin ang kilos
ang nais nilang tirhan. Ipakilos sa mga bata ang kanilang pambalana.Hahanapin nila ang nang pabilis ng pabilis.
sagot at pahulaan sa ibang kapareha nila. - Umupo
kaklase. - Ipikit ang mga mata
Balikan ang kuwnetong “ - Tumawa
Magkaibang Mundo “. - Itunghay ang ulo.
- Humarap sa kanan.
Nakasunod k aba? Bakit?Bakit
hindi?
C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong Pagpapal;awak ng Talasalitaan Itanong : Ano ang nararamdaman Ipakita ang larawan ng iba’t ibang Ipabasa muli ang kuwento sa
aralin. Linangin ang salitang “ baryo.” mo kung baguhan ka o dayo sa lugar sa pamayanan. Tutukuyin ng Alamin Natin p.48.
Pagbasa nang malakas ng isang lugar? Katulad din kaya sa mga bata ang mga katulong sa Pagpangkat-pangkatin ang
kuwento na “ Magkaibang ating kuwento? Ipabasa ang pamayanan na makikita rito. klase.
Mundo”. kuwnetong “ Maling Akala” sa Ipabasa nang malakas sa mga
Alamin Natin p.46. bata ang kuwneto sa Alamin Natin
p.46
D. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad ng Sino ang dalawang bata sa Ano ang damdamin na ipinakita sa Sino-sino ang binanggit na Batay sa binasang kuwneto
bagong kasanayan #1 kuwento? unang bahagi ng kuwneto? Sa katulong ng pmayanan dito? ,ano ang katangian ng bawat
Saan sila nakatira? huling bahagi? Katu Tiya Pangungusap katulong sa pamayanan na
Ganito rin baa ng nararamdaman long k na binanggit?
mo kung ikaw ang isa sa mga sa Ngal Dapat ba silang tularan?
tauhan sa ating kuwento? Pam an Ipagawa ang character map
ayan _ Paano ka magiging mabuting
an katulong sa pamayanan?

Ipabasa ang ngalan na inilista.


D. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad
ng bagong kasanayan #2
E. Paglinang sa Kabihasaan
(Tungo sa Formative Assessment)
F. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw na Basahin nang malakas ang isang Paano mo pasasalamatan ang Pasagutan ang Linangin Natin Ipagawa ang Linangin Natin
buhay maikling kuwento sa mga bata. ( mga taong nakatutulong sa ating p.47. p.48.Tutukuyin nila ang
Gumamit ng isang story book sa pamayanan? Ipagawa ang gawain magkasalungat na mga salita
slid –aklatan o salitang pag-aari.) sa Linangin Natin. Sa unang hanay,isulat ang mga sa pangungusap.
Magpagawa ng card ng katulong sa pamayanan na
( Maglalahad sila ng karanasan pasasalamat para sa isang taong binanggit sa kuwento.Sa ikalawang Balikan mo ang karanasan mo
sa kanilang bakasyon ). nakatulong ng Malaki sa inyong hanay, mag-isip at sumulat ng nang nagdaang
pamayanan. isang pangngalang pantangi para bakasyon.Isipin ang mga
sa pangngalan sa unang hanay. nakilala mong katulong sa
Sa ikatlong hanay, sumulat ng pamayanan. Sumulat ng
dalawang hanay. dalawang salitang
magkasalungat na maaring
gamitin sa kanila.
( Rubriks ).
G. Paglalahat ng Aralin Ano ang natutuhan mo sa aralin? Ano ang natutuhan mo sa aralin? Ano ang ngalang Kailan nagiging magkasalungat
pambalana?pangngalan pantangi? ang mga salita?
H. Pagtataya ng Aralin Hayaang humanap ng kapareha Ipagawa ang “ Pagyamanin Natin “ Ipagawa ang Pagyamanin Natin Ipagawa ang Pagyamanin
ang bawat bata. p.47. p.48. Natin p.49.
Magkukuwento ang bawat isa ng Ipaguhit sa kanila ang sarili Pakinggan ang kuwento nina
sariling karanasan. sampung taon mula ngayon bilang Makipanayam sa isang katulong Nerry at Trinng na babasahin
isa na rin katulong sa pamayanan. sa paaralan. Sumulat ng dalawang ng iyong guro.Iguhit ang
pangungusap tungkol sa gawain magkaiba nilang mundo.
niya araw-araw sa paaralan. ( Rubriks sa pagsasagawa nito
).
I. Karagdagang Gawain para sa takdang-aralin at Bumasa ng isang kuwento. Gumawa ng isang kuwento batay Gumupit ng isang larawan ng Gumawa ng talahanayan ng
remediation Ikumpara ang sariling karanasan sa napag-aralan ng mga bata lugar.Isulat ang nakikitang mga magkakasalungat na
mo para dito. ngayong araw. pangngalan. Gawin ito sa salita.
pangungusap.
V. MGA TALA
VI. PAGNINILAY
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya.
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain para sa remediation.
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-
aaral na nakaunawa sa aralin.
D. Bilang ng mga mag-aaral na magpapatuloy sa
remediation.
E. Alin sa mga istratehiyang pagtuturo nakatulong
ng lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na
solusyunan sa tulong ng aking punungguro at
superbisor?
G. Anong kagamitang panturo ang aking nadibuho
na nais kong ibahagi sa mga kapwa ko guro?
GRADE 1 to 12 School BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL Grade Level THREE ( 3 )
DAILY LESSON LOG Teacher LIONELL G. DE SAGUN Learning Area ENGLISH
Teaching Dates and Time AUGUST 14 -18,2017 / 10:10 –11:00 Quarter SECOND

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURDAY FRIDAY


I. OBJECTIVES

A. Content Standard Listening Comprehension SpellingSpelling Oral Language


Oral Language Grammar Grammar
B. Performance Standard Continuation of Beginning Literacy
C. Learning Competency/Objectives Activate prior knowledge based on  Decode words with digraph /ch/ Ask simple questions ( Using Do / Identifying Verbs
Write the LC code for each. the stories to be read. (initial) as in chin (1st half) Does EN3G –Iia-c- 3
EN3LC – Iia –j-2 EN3S-IIa-b-4 EN3S-IIa-b-4
II. CONTENT .
Chocolate Milk for Danny Digraph Ch Asking Simple Questions using do Verbs Weekly Test
/does
III. LEARNING RESOURCES
D. References
1. Teacher’s Guide pages CG p.40 of 170
2. Learner’s Materials pages
3. Textbook pages
4. Additional Materials from Learning
Resource (LR)portal
E. Other Learning Resource Powerpoint, charts, Powerpoint, pictures Activity cards(do-does ) powerpoint
IV. PROCEDURES
A. Reviewing previous lesson or 1. Review:
presenting the new lesson Lights! Camera! Action!
B. Establishing a purpose for the lesson Unlocking of key words in the story Remember the story we read yesterday? Complete the sentences with Do or
using pictures and context What did Almira buy for Danny in the Does. Motivation
Motivation Question market? The first one is done for you.
What do you want to buy from a 1. Does the carabao eat grass? 1. Drill
market? Begin here.
2.___ Arman come to school Reciting a poem with gestures
early? (A drill on action words)
3. ___your friends live near your
home? TWO COZY HOMES
4. ___the sun give us heat and (adapted)
light?
5. ____they eat vegetables? Two cozy homes
6. ___he sing well? (put fists on table)
Stand upon a hill
(lift left hand over
right hand)
Here lives Jack
Here lives Jill

When they had breakfast


(extended two
fingers, forefingers and middle
finger)
They go out to play (move
forward extending fingers
rapidly)
They run
They jump
(lift both
left and right arms)
And they swing all day
(swing arms back
and forth)
When the sun goes down
They go in to stay
(bring fingers within
fist)
Here rests Jack
(cover left fist with
right palm)

C. Presenting examples/Instances of the Read-aloud of the story with some Word drill and exercises on words with Present this: Let us read the selection
new lesson prediction questions at certain points. digraph /ch/ (initial) as in chin (1st half), Miss Reyes teaches English. about basketball.
Does Miss Reyes teach English?
This boy studies his lessons.
Does this boy study his lessons?
Ana and Alma read their books.
Do Ana and Alma read their
books?
The pupils listen well.
Do the pupils listen well?
D. Discussing new concepts and practicing Discussion of the story, Where does the word begins or ends? 1. Who teaches English? What sports is talked about in
new skills # 1 highlighting Almira’s truthfulness 2. Who studies his lessons? the selection?
to her mother at the end of 3. Who read their books? How is it played?
discussion 4. Who listen well? How many players are there
5. Why do you think it is good to in a team?
listen well to your teachers? What are the duties of a
coach?
What does a player do?
E. Discussing new concepts and practicing Read the questions again.
new skills # 2 1. Does Miss Reyes teach
English?
2. Does this boy study his lessons?
3. Do Ana and Alma read their
books?
4. Do the pupils listen well?
F. Developing mastery
(leads to Formative Assessment 3)
G. Finding practical application of concepts Individual Activity Group the pupils into three: Fill in the blanks with Do or Does. Choose and encircle the
and skills in daily living I –List down with digraph ch Look at the examples. correct form of the verb in the
Draw the characters , settings and II- Draw things that can digraph ch. Does your sister know our national parentheses.
plot of the story. III –Make a story about digrah ch. hero?
Do you like to become a hero? 1.Kathy’s father (work, works)
1. Filipinos honor their heroes? in a bakery.
2. everyone want to be a hero? 2.Every Saturday, Father (let,
3. we have living heroes? lets) Kathy choose from the
4. everybody have a chance to different baking products.
become a hero? 3.This time, Katie (choose,
5. every Filipino know who Rizal chooses) a muffin.
is? 4.Aldo and Kevin, Katie’s
brothers, (enjoy, enjoys)
eating ensaymada and
brownies every afternoon.
5.Mang Anong, the janitor,
(start, starts) working early in
the library every morning.

H. Making generalizations and abstractions What lesson did you learned from the - What digraph did you learned today? How do we ask simple questions? What is verbs?
about the lesson story? What do we use?
I. Evaluating learning Draw the favorite part of the Write Does or Do on the blank to Choose the correct form of
story.Use rubrics. complete each question. the verb inside the
1. you study your lessons every parentheses. Write your
day? answer on your paper.
2. she pray before going to bed? 1.I (carry, carries) my books in
3. the pupils listen to their teacher? a knapsack.
4. he go to school early? 2.Mr. De Leon (wish, wishes)
5. Rey obey his parents? to speak to you.
3.The nurse (treat, treats) our
injuries very gently.
4.They (answer, answers)
their test carefully.
5. Fr. Peter (celebrate,
celebrates) mass at 6:00
every morning.
J. Additional activities for application or Cut pictures that l is aike in the story. Draw things or pictures with ch. B. Underline the correct answer.
remediation The first one is done for you. Write a 4-to 5-sentence
1. (Do, Does) the moon give us
paragraph that tells how
light?
Begin here: your family members
2. (Do, Does) Jose play every help each other at home
afternoon? every day. Remember to
3. (Do, Does) doctors treat the use the correct form of
sick? the verb.
4. (Do, Does) Rina and Liza sing in
the church?
5. (Do, Does) you help mother at
home?
6. (Do, Does) she clean the yard
every morning?
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. of learners who earned 80% in the
evaluation
B. No. of learners who require additional
activities for remediation who scored
below 80%
C. Did the remedial lessons work? No. of
learners who have caught up with the
lesson
D. No. of learners who continue to require
remediation
E. Which of my teaching strategies worked
well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal or supervisor can help me
solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to share
with other teachers?
GRADE 1 to 12 School BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL Grade Level THREE ( 3 )
DAILY LESSON LOG Teacher LIONELL G. DE SAGUN Learning Area SCIENCE
Teaching Dates and Time AUGUST 14 -18,2017 / 1:00 – 1:50 Quarter SECOND

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURDAY FRIDAY


I. OBJECTIVES

A. Content Standard Demonstrates understanding of parts, function of sense organs of the human body.
B. Performance Standard Practice healthful habits in taking care of the sense organs
C. Learning Competency/Objectives Describe the parts and functions of the sense organs of the human body.
Write the LC code for each. S3LT –IIa –b-1
II. CONTENT .
Parts of the Eyes Parts of the ears Parts of the Nose Parts of the Tongue Uses and
Functions of the
Skin
III. LEARNING RESOURCES
D. References
1. Teacher’s Guide pages CG p.18 of 64.
2. Learner’s Materials pages
3. Textbook pages K-12 CG in Science3, Real-Life Science 3
4. Additional Materials from Learning Parts of the eyes, pdf,
Resource (LR)portal
E. Other Learning Resource Powerpoint, pictures,activity cards
IV. PROCEDURES
A. Reviewing previous lesson or What did you use to see things What are do’s and donts about taking What would you feel if you cannot What should we avoid to keep What should we
presenting the new lesson around you? care of he eyes? longer hear your favorite music? our nose healthy? avoid to keep our
tongue healthy?
B. Establishing a purpose for the lesson Find of your partner.Prepare pencil What sense organs di you use to see the Prepare different foods like Blindfold them.Taste How can you tell
and paper.Draw the eyes of your parts of the ears? vinegar, soy sauce, banana, challenge. whether an object
partner. Compare your drawings to Show pictures of man listening to a pepper,calamansi and other food is hot or cold?
your partner.: What do you want to music, man playing piano,boy shouting. with different color. Ask the Post on the board the
know about your eyes? - Which of these do you do? students to close ther eyes.Did you illustration of the nose. Show powerpoint.
C. Presenting examples/Instances of the . Use a mirror to observe your Show powerpoint about the eyes and identify the correct food?
new lesson eyes.Show powerpoint about the information about it.
eyes and information about it.
D. Discussing new concepts and practicing What is the shape of the eyes? How does the outer ear wall look like? - Which parts of the nose protects Which part of the tongue can Does your skin
new skills # 1 our lungs from the dust? tell the taste of feel itchy and at
sugar?salt?vinegar?bitter? times become
swollen when it is
bitten by an
insect?
E. Discussing new concepts and practicing
new skills # 2
F. Developing mastery Play a Game:
(leads to Formative Assessment 3) Prepare a big box
and different
objects to be put
inside the
box.Call pupils to
identify it.
G. Finding practical application of concepts Distribute the worksheet to each Distribute the worksheet to each group. Divide the class into three. Each Each group will be given Distribute the
and skills in daily living group. Draw the diagram of the eye Draw the diagram of the eye and label its group will draw the external and manila paper and pentel pen worksheets to be
and label its part. part. internal part of the ear. to provide by the teacher. perform by the
Make a four column table on pupils in a class.
the manila paper.
Swe Salt Sou Bitte
et y r r

H. Making generalizations and abstractions What are the main parts of the eyes? What are the main parts of the ears? What are the main parts of the How does the tongue know What are the
about the lesson Give their functions? nose? that the food taste parts of the skin?
sweet,sour,salty,and bitter?
I. Evaluating learning Match the parts of the eyes and its Write the parts of the ear that is being .Identify the parts of the nose. .Label the taste indicated by Write True if the
functions. described? 1. The two opening of the nose each area on the tongue. statement is
1. serves as a protective coating of 1. It helps determine our vertical position where the air enters as one correct and false
the eyes. and balance. inhales. if it is not.
2. contains two kinds of cells that are 2. It catches sound waves. 2-5.etc. 1. The dremis is
sensitive tolight. 3. It vibrates and it strucks by the sound the outer layer of
3-5.etc. waves and therby makes three small the skin.
a. pupil bones move. 2. Below dermis
b. iris 4-5.etc. is the layer of the
c. sclera skin called the
4. retina 5. cornea epidermis.
3-5.etc.
J. Additional activities for application or Draw the parts of the eye and label it. Draw the parts of the ear. Colot the outer Draw the external and internal Draw the tongue and label its Name animals
remediation ear-orange,middle ear-yellow,and inner parts of the nose. taste indicated in each area. found in the
ear-red. community.
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. of learners who earned 80% in the
evaluation
B. No. of learners who require additional
activities for remediation who scored
below 80%
C. Did the remedial lessons work? No. of
learners who have caught up with the
lesson
D. No. of learners who continue to require
remediation
E. Which of my teaching strategies worked
well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal or supervisor can help me
solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to share
with other teachers?
GRADE 1 to 12 School BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL Grade Level THREE ( 3 )
DAILY LESSON LOG Teacher LIONELL G. DE SAGUN Learning Area MATHEMATICS
Teaching Dates and Time AUGUST 14 -18,2017 / 1:50 – 2:40 Quarter SECOND

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURDAY FRIDAY


I. OBJECTIVES

A. Content Standard Demonstrates understanding of multiplication and division of whole numbers including money.
B. Performance Standard Able to apply multiplication and division of whole numbers including money in mathematical problems in real –life situations.
.
C. Learning Competency/Objectives Visualize the multiplication of the  Visualize the multiplication of the State multiplication facts for  Apply the commutative Weekly Test
Write the LC code for each. numbers 6 and 7 numbers 8 and 9 numbers 1 through 10 property of multiplication
M3NS –Iia -41.2 Shows the value of sharing M3NS –Iia -41.2 Shows accuracy in
M3NS –Iia -41.2 computation.
M3NS- IIa -41.3
II. CONTENT Visualizing Multiplication of the Visualizing Multiplication of the Numbers Stating Multiplication Facts for Applying the Commutative
Numbers 6 and 7 8 and 9 Numbers 1 to 10. Property of Multiplication

III. LEARNING RESOURCES


D. References
1. Teacher’s Guide pages
2. Learner’s Materials pages P.120-125
3. Textbook pages
4. Additional Materials from Learning
Resource (LR)portal
E. Other Learning Resource Localized module, powerpoint,activity sheets, cartolina,manila paper,tape ,LED TV ,laptop, speaker
IV. PROCEDURES
A. Reviewing previous lesson or Have the pupils complete some Visualizing multiples of 6 and 7 Give the multiplication sentence for Have some pupils recite the
presenting the new lesson multiplication sentences on the board. the given number phrase. multiplication table from 1 to
1. 3 rows of 2 10
2. 2 rows of 6
B. Establishing a purpose for the lesson What are the things that you need What are the things that you like to Is 4 rows of 2 the same as 4 sets Show the illustration to the
during art activities? share? of 2? class.
After you finished your art activities,
what do with your materials? Why do
you have to this?
C. Presenting examples/Instances of the 1. Have the pupils read the story 1. Have the pupils read the story Show multiplication facts using Tell pupils to answer the basic
new lesson problem in LM. problem below (also found in the LM). window cards or worksheets. facts in
Guide the pupils in analyzing the multiplication using window
problem. cards or worksheet or written
on a Manila paper.
D. Discussing new concepts and practicing What did your group do in visualizing What did you do in visualizing What is the process of stating the What is the commutative
new skills # 1 multiplication of the numbers 6 and multiplication of the numbers 8 and 9? multiplication facts? property of
7? How is repeated addition related to What is multiplication? multiplication?
multiplication sentence? How do we apply the
commutative property
of multiplication?
E. Discussing new concepts and practicing
new skills # 2
F. Developing mastery Divide the class into 4 groups. Let eachLet the complete
group pupils answer
the Activity
Let 2thein pupils
LM in answer
CallActivity
pupils to
2 ingive
LMthe product of
in pairs. Lead
Callthe pupils
pupils to in answering
give the product of the number sentence
(leads to Formative Assessment 3) activity given to pairs. the number sentence in Activity 2 Activity 1 in2 the
Activity in LM.
them. in LM. LM in groups.
Let the pupils answer Activity 1 and 2 in LM in pairs. Lead pupils to complete multiplication sentences with Lead pupils in answering Activity 3 in LM.
the correct product in Activity 3 in the LM.
What is multiplication? What is multiplication? What is multiplication?
How do we get the product in multiplication?
How do we get the product in multiplication?
What is a multiplier? multiplicand?
What is a multiplier? multiplicand?
Answer Activity 4 in the LM Answer Activity 4 in the LM Do Activity 4 in LM.
Do Activity 5 in the LM. Do Activity 5 in the LM. Let pupils do Activity 5 in the LM.
G. Finding practical application of concepts Let the pupils answer Activity 1 and 2 Lead pupils to complete multiplication Lead pupils in answering Activity 3 Tell the pupils to apply
and skills in daily living in LM in pairs. sentences with the correct product in in LM. commutative property of
Activity 3 in the LM. multiplication by doing Activity
3 in the LM.
H. Making generalizations and abstractions What is multiplication? What is multiplication? What is multiplication? What is the commutative
about the lesson How do we get the product in How do we get the product in property of multiplication?
multiplication? multiplication?
What is a multiplier? multiplicand? What is a multiplier? multiplicand?
I. Evaluating learning Answer Activity 4 in the LM Answer Activity 4 in the LM Do Activity 4 in LM. Lead pupils to do Activity 4 in
A. Ibigay ang tamang sagot o Piliin ang tiitk ng tamang sagot. Isulat Ibigay ang sagot sa ss. Na the LM individually.
product.Isulat sa sagutang papel ang ang tamang sagot sa sagutang papel. pamilang na pangungusap ( Piliin ang titik ng tamang
tamang sagot. 1. 8x3 = a. 34 b.24 c.21 d.14 multiplication sentence ). sagot sa loob ng kahon.Isulat
1. 7x3=___ 2. 6x6 =___ 3. 6x8= ___ 2. 8x7= a. 26 b.36 c.46 d.56 1. 6x2= ang inyong sagot sa inyong
4-5.atbp. 3. 9x5= a. 15 b.35 c.55 d.45 2. 2.7x8= papel.
4.5 atbp. 3. 10x6 = 4-5.atbp. 1. 2x4 =__
2. 5x9 =___
3. 6x7=____
4. 8x6=___
5.atbp.
J. Additional activities for application or Do Activity 5 in the LM. Do Activity 5 in the LM. Let pupils do Activity 5 in the LM. Do Activity 5 in the LM.
remediation
V. REMARKS
VI. REFLECTION
A. No. of learners who earned 80% in the
evaluation
B. No. of learners who require additional
activities for remediation who scored
below 80%
C. Did the remedial lessons work? No. of
learners who have caught up with the
lesson
D. No. of learners who continue to require
remediation
E. Which of my teaching strategies worked
well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal or supervisor can help me
solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to share
with other teachers?
GRADE 1 to 12 School BERNARDO ONDO MEMORIAL ELEMENTARY SCHOOL Grade Level THREE ( 3 )
DAILY LESSON LOG Teacher LIONELL G. DE SAGUN Learning Area Music and Arts
Teaching Dates and Time AUGUST 14 -18,2017 / 2:40 – 3:20 Quarter SECOND

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURDAY FRIDAY


I. OBJECTIVES

A. Content Standard Demonstrates understanding of the basic concepts of melody Demonstrates understanding of lines ,textures ,shapes ,and balance
of size
B. Performance Standard . Sing the melody of a song with accurate pitch. Create an artwork of people in the province
.
C. Learning Competency/Objectives Identify the pitch of a tone: Match the correct pitch of the tones. Sees that there is harmony in Perceives how harmony is Weekly Test
Write the LC code for each. MU3ME – Iia -1 MU3ME – IIa -2 nature as sees in the color created in an artwork of
Of landscapes. complementary colors and
A3EL - IIa shapes.
A3EL- IIc
II. CONTENT Pitch Pitch Melodic Direction and Color , Harmony Complementary Colors
Contour

III. LEARNING RESOURCES


D. References
1. Teacher’s Guide pages CG p. 156-157 154-155
2. Learner’s Materials pages
3. Textbook pages
4. Additional Materials from Learning
Resource (LR)portal
E. Other Learning Resource Slides//powerpoint Pictures,chart powerpoint powerpoint
IV. PROCEDURES
A. Reviewing previous lesson or 1. Drill 1. Drill Share to the class your Ask the pupils to name
presenting the new lesson a. Tonal The techer will sing the so-fa syllables. experiences of using colors in your several complementary
b. Rhythmic - Sing “ See –Saw”. different artworks. colors.
Sing “ High and Low”.
B. Establishing a purpose for the lesson Teacher will use Kodaly hand signals Show pictures of mountains, forests Show sample pictures of the Go on nature walk. Let the
while the pupils sing the following ,seas ,and fields. landscape paintings of Felix pupils identify the different
exercises. What can be in these places? Hidalgo ,Fernando Amorsolo ,and complementary colors they
Jonathan Salvosa. see around the school
premises.
C. Presenting examples/Instances of the Present the musical score “ Go Tell Present the song “ Yaman ng Bayan”. Show sample pictures of the Show some pictures of a
new lesson Aunt Rhody”. landscape paintings of Felix house , roses and t-shirt with
Hidalgo ,Fernando Amorsolo ,and colors.
Jonathan Salvosa.
D. Discussing new concepts and practicing Song Analysis What can you say about the movement -What color combination have you What did you paint?
new skills # 1 -What is the song all about? of the notes? seen in the painting? What colors did you use?
- On which line can you find the Do you see any notes written on the -Which are bright colors?dark Is color harmony present in
lowest tone? same level? colors? Light colors? your artwork?
E. Discussing new concepts and practicing
new skills # 2
F. Developing mastery Using the song “ Go Tell Aunt Rhody” Art Activity Art Activity.
(leads to Formative Assessment 3) ,the teacher wil ask the pupils to
match the so-fa syllables on the meta
strips with the notation presented.
G. Finding practical application of concepts Ask the pupils to create body Divide the class into 4 groups. Let each If you are a painter ,how can you Do as “ TAKE THE
and skills in daily living movements that will match the group perform the contour of the melody help develop environment CHALLENGE” ask for.
ff.pitches of a tones: through body movements. awareness? Kilalanin ang
High –higher - Up and Down”. komplemnetaryong kulay sa
Moderately high -higher inyong ipininta.
Tingnan ang pangalawang
kulay sa color wheel.
H. Making generalizations and abstractions What is pitch? What is melody? How is harmony in nature depicted How did you show harmony
about the lesson What is melodic contour? in landscape painting? in your painting artwork?What
are the complementary
colors?
I. Evaluating learning Identify if the given tones is high – Using the musical score of “ Up and Rate the outputs of the pupils Do “ BE PROUD “ in LM.
higher ,or moderately high –higher. Down “ let the pupils draw the melodic based on the given rubrics. Markahan ang iyong ginawa
1. Leron –Leron Sinta contour. 3- very evident gmait ang pamanatayan sa
2. Ang mamatay nang dahil sayo. 2- evident ibaba.
1- not evident 3-Kitang -kita
2- Kita
1- Hindi kita
J. Additional activities for application or Study the song “ Twinkle ,Twinkle Choose one line of any foksong and Bring pictures of animals found in Bring to the class any kind of
remediation Little Star”. trace the melodic contou using colored province or region. fruit.
pen or crayons.
V. REMARKS

VI. REFLECTION
A. No. of learners who earned 80% in the
evaluation
B. No. of learners who require additional
activities for remediation who scored
below 80%
C. Did the remedial lessons work? No. of
learners who have caught up with the
lesson
D. No. of learners who continue to require
remediation
E. Which of my teaching strategies worked
well? Why did these work?
F. What difficulties did I encounter which
my principal or supervisor can help me
solve?
G. What innovation or localized materials
did I use/discover which I wish to share
with other teachers?

You might also like