Professional Documents
Culture Documents
ANALYSIS
Engineering Economy
Monday, April 16, 18
Course outline
l ROR Analysis
l Incremental ROR Analysis
1 784.53
2 547.51
Unpaid loan balance
3 286.79 is now “0” at the
end of the life of the
4 0 loan
Unrecovered Investment Balance
u The UIBt = 4 is exactly 0 at a 10% rate
0 $1,000
1 784.53
2 547.51
3 286.79
4 0
Reconsider the Following
u Assume you invest $1,000 over 4 years
u The investment generates $315.47/year
u Draw the cash-flow diagram
A = +315.47
0 1 2 3 4
P=$-1,000
Investment Problem
u What interest rate equates the future
positive cash flows to the initial
investment?
u We can state:
§ -$1,000= 315.47(P/A, i*,4)
§ Where i* is the unknown interest rate
that makes the PW(+) = PW(-)
Investment Problem
4 +315.47 -286.79(1.10)+315.47= 0
UIB’s for the Example
t C.F(t) UIBt
• The 10% rate is the
0 -1,000 -1,000 only interest rate that
will cause the UIB at
1 +315.47 -784.53 the end of the
project’s life to equal
2 +315.47 -547.51 exactly “0”
3 +315.47 -286.79
4 +315.47 0
UIB’s for the Example
t C.F(t) UIBt
• Note, all of UIB’s are
0 -1,000 -1,000 negative at the 10%
rate.
1 +315.47 -784.53
• This means that the
2 +315.47 -547.51 investment is
unrecovered
3 +315.47 -286.79 throughout the life.
4 +315.47 0
Pure Investment
u The basic definition of ROR is the
interest rate that will cause the investment
balance at the end of the project to exactly
equal “0”.
u The interest rate paid on the unpaid
balance of a loan such that the payment
schedule makes the unpaid loan balance
equal to zero when the final payment is made
ROR – Explained
+$1,500
+$500
0 1 2 3 4 5
-$1,000
• Assume you invest $1,000 at t = 0: Receive $500 @ t=3 and
$1,500 at t = 5. What is the ROR of this project?
ROR using Present Worth
Write a present worth expression, set equal to “0”
and solve for the interest rate that satisfies the
formulation.
1,000 = 500(P/F, i*,3) +1,500(P/F, i*,5)
PW of benefits - PW of costs = 0
PW of benefits
PW of cost = 1
Net Present Worth = 0
PW of costs = PW of benefits
Calculating Rate of Return
l Example:
An $8200 investment returned $2000 per year over a 5-year
useful life. What was the ROR on the investment?
PW of benefits 2000(P/A,i,5)
=1 =1
PW of cost 8200
8200
(P/A,i,5) = = 4.1 i (P/A,i,5)
2000
6% 4.212
i = 7% 7% 4.100
8% 3.993
Cautions when using the ROR Method
Computational Difficulties
A
Better
B Better
C Best of 4
Alternatives
D
Multiple Alternative Problems
l Example:
Consider the 3 mutually alternatives below
A B C
Initial cost $2000 $4000 $5000
Uniform annual benefit 410 639 700
Annual Benefits:
- A = $ 410
- B = $ 639
- C = $ 700
0 20
Initial cost:
- A = $2,000
- B = $4,000
- C = $5,000
Incremental ROR Analysis
Alternative A:
2000 = 410 (P/A,i,20)
(P/A,i,20) = 2000 / 410 = 4.878
i = 20%
Alternative B:
4000 = 639 (P/A,i,20)
(P/A,i,20) = 4000 / 639 = 6.259
i = 15%
Incremental ROR Analysis
Alternative C:
5000 = 700 (P/A,i,20)
(P/A,i,20) = 5000 / 700 = 7.143
i = is between 12% and 15%
i = 12% + [(7.469-7.143) / (7.469 - 6.259)]
i = 12.8%
Increment B-A
Incremental cost $4000 - $2000 = $2000
Incremental Uniform annual benefit 639 – 410 = 229
Incremental ROR Analysis
l Incremental ROR for B-A:
2000 = 229 (P/A,i,20)
(P/A,i,20) = 2000 / 229 = 8.734
ΔROR = 9.6%
Increment C-B
Incremental cost $5000 - $4000 = $1000
Incremental Uniform annual benefit 700 – 639 = 61
Incremental ROR Analysis
l Incremental ROR for C-B:
1000 = 61 (P/A,i,20)
(P/A,i,20) = 1000 / 61 = 16.393
ΔROR = 2.0%
PW of benefits
Benefit-cost ratio (BCR) = >1
PW of cost
9.2 Notes Regarding Signs
• By convention:
• Revenues are assigned (+) signs
• Costs are assigned (+) signs
• Salvage values are subtracted from costs
• Disbenefits are treated more than one way
Benefits - disbenefits B − D
B/C = =
Costs C
PW of cost = $10
PW of benefit = $15(P/F,6%,1) = 15(0.9434) = $14.15
PW of benefits
BCR = = 1.415
PW of cost
Alternative 2:
PW of cost = $20
PW of benefit = $28(P/F,6%,1) = 28(0.9434) = $ 26.42
PW of benefits
BCR = PW of cost = 1.321
Benefit-Cost Ratio Analysis
Incremental BCR
Year Alternative 1 Alternative 2 Alt. 2 – Alt. 1
0 -$10 -$20 -$20 – (-$10 ) = -$10
1 +15 +28 +$28 – (+$15) = $13