You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS/ BIL. 3 ZAMRUD


MURID (2 ORANG)
TARIKH/ HARI/ MASA 3.55-4.55petang
MINGGU
(1 jam)
KUMPULAN KREATIF KUMPULAN INOVATIF
1. Nur Farahdina bt Mohd Nor 1. Muhammad Khairi Asyraf bin
Khairul Anuar
KEMAHIRAN K18 Operasi tolak dalam K19 Operasi darab
PEMULIHAN
lingkungan 100, dengan
mengumpul semula
KONSTRUK LINUS K7 Keupayaan mengendalikan K7 Keupayaan mengendalikan
operasi asas operasi asas
STANDARD 2.0 Operasi Asas 2.0 Operasi Asas
PEMBELAJARAN
2.4 Penyelesaian masalah. 2.3 Darab dalam lingkungan 1000.
2.4.2 Menyelesaikan masalah 2.3.1 Mendarab dalam lingkungan
tambah dan fakta asas.
tolak yang melibatkan situasi
harian.
K17 Operasi tolak dalam K17 Operasi tolak dalam
PENGETAHUAN
lingkungan 100, tanpa mengumpul lingkungan 100, tanpa mengumpul
SEDIA ADA
semula semula
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran ini, murid Pada akhir pembelajaran ini, murid
PEMBELAJARAN
dapat: dapat:
1. Menjawab dengan betul 1. Menjawab dengan betul
sekurang-kurangnya 3 daripada sekurang-kurangnya 3
5 melibatkan soalan dsripada 5 soalan sifir dengan
penyelesaian masalah operasi betul.
asas menolak dua nombor hasil 2. Memahami konsep sifir
tolak dalam lingkungan 100 dengan betul.
tanpa mengumpul semula.
2. Menulis nombor dalam nilai
tempat yang betul.
SET INDUKSI(5 MINIT)
1. Guru bertanyakan khabar murid.
2. Guru meminta murid untuk bangun dan menyanyikan lagu darab
Upin dan Ipin.
3. Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan topik hari ini.

LANGKAH 1 (15 MINIT) LANGKAH 1(15 MINIT)


INTERAKSI PDPC
AKTIVITI PENGUKUHAN
1. Guru menayangkan lagu
1. Guru memberikan lembaran darab Upin dan Ipin.
kerja kemahiran lepas kepada 2. Guru menerangkan konsep
murid. darab kepada murid.
2. Guru memberikan penerangan 3. Guru menggunakan bahan
mengenai penyelesaian soalan. maujud untuk menerangkan
3. Murid mendengar arahan dan konsep tambah berulang dan
AKTIVITI
PEMBELAJARAN menyiapkan tugasan yang kumpulan sama.
DAN diberikan.
PEMUDAHCARAAN
(PdPc) 4. Guru memberikan bimbingan
sekiranya diperlukan oleh murid.
5. Guru akan memberikan “cop
penghargaan” kepada murid
sekiranya dapat menjawab
dengan betul.

LANGKAH 2(15 MINIT) LANGKAH 2 (15 MINIT)


INTERAKSI PDPC AKTIVITI PENGUKUHAN
1. Guru akan bercerita kepada 1. Guru akan memberikan
murid. soalan darab kepada murid.
2. Guru menerangkan konsep 2. Murid perlu membahagikan
penyelesaian masalah tolak guli mengikut kumpulan
kepada murid. bulatan yang dilukiskan oleh
3. Guru akan menunjukkan contoh murid.
soalan penyelesaian masalah. 3. Guru mengaitkan aktiviti ini
4. Guru membimbing murid untuk dengan konsep penambahan
mencuba soalan penyelesaian berulang.
masalah.
LANGKAH 1(15 MINIT) LANGKAH 3 (15 minit)
AKTIVITI LEMBARAN KERJA AKTIVITI LEMBARAN KERJA
1. Guru meminta murid untuk bermain 1. Guru mengedarkan latihan
permainan roda putar. kepada murid dan
2. Guru meminta muid untuk menyelesaikan soalan
menyelesaikan soalan penyelesaian
operasi darab.
masalah yang diperolehi.
2. Murid membuat latihan
3. Murid menjawab soalan tersebut
tersebut.
dalam buku latihan.
3. Guru memberikan bimbingan
4. Guru memberikan bimbingan
sekiranya diperlukan murid. sekiranya diperlukan murid.
5. Guru akan memberikan “cop 4. Guru akan memberikan “cop
penghargaan” kepada murid penghargaan” kepada murid
sekiranya dapat menjawab dengan sekiranya dapat menjawab
betul. dengan betul.

PENUTUP (5 MINIT)
Penutup Kognitif:
1. Guru bertanya kepada murid perasaan dan apa yang telah dipelajari
pada hari ini.
2. Contoh soalan:
 Apakah perasaan anda mempelajari sesuatu pada hari ini?
 Apakah operasi yang telah dipelajari pada hari ini?
Penutup Sosial:
1. Guru mengucapkan tahniah dan terima kasih kepada semua murid.
Guru memberikan token dan ganjaran kepada murid.

Lagu, cerita, bahan maujud ELEMEN Terapi muzik, terapi


BAHAN BANTU MERENTAS bercerita
dan lembaran kerja
BELAJAR (BBB) KURIKULUM
(EMK)
Nilai: Toleransi, hormat-
KBAT menghormati, kerajinan
PENGISIAN Ilmu: Muzik
KURIKULUM
Kaedah/teknik:
Penyoalan/ konkrit ke
abstrak/ didik hibur/
berpusatkan bahan/
main peranan
P&P ditangguhkan
REFLEKSI/ IMPAK kerana:
Murid mencapai objektif  Mesyuarat/kursus
Murid belum mencapai objektif  Program sekolah
 Guru Pengiring
 Aktiviti luar
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid.  Cuti rehat/sakit
 Cuti peristiwa/am
 Cuti bencana/khas

You might also like