You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran / Tahun : Pendidikan Kesihatan Tahun 4

Kelas :4B

Tema/Tajuk : Modul 3: Kesihatan Persekitaran - Keselamatan

Tarikh : 17 Oktober 2018 (Rabu)

Masa : 11.20 a.m. – 11.50 a.m.

Bilangan murid : 23

Standard Kandungan : 3.2 Mengetahui kepentingan menjaga keselamatan diri dan mendemonstrasi kemahiran kecekapan psikososial
dalam kehidupan harian.

Standard Pembelajaran : 3.2.5 Memilih ciri rakan sebaya yang boleh dijadikan suri teladan.

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid-murid mempunyai rakan sebaya yang boleh dijadikan suri teladan.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. memilih ciri rakan sebaya yang boleh dijadikan suri teladan.

Kriteria Kejayaan : 1. Murid dapat menyatakan ciri rakan sebaya yang boleh dijadikan suri teladan sekurang-kurangnya 4 daripada
8 dengan betul.
Sumber / Bahan Bantu Mengajar :

Bil. Sumber / Bahan Bantu Mengajar Kuantiti

1. Manila Kad 1

2. Sticky Note 6

3. Surat khabar 6

4. Pen marker 6

5 Traffic lights 18

6. Kad Ayat 8

EMK : Keusahawanan – Berkeupayaan memimpin – Boleh bekerjasama dalam kumpulan.

Penilaian PdP : Aktiviti berkumpulan. Borang penilaian disediakan.


Langkah / Aktiviti PdP Isi Pelajaran Catatan
Masa
Pendedahan awal kepada 1. Guru akan melekat kad ayat iaitu ‘harta’ di mana-mana BBM:
Set Induksi
(5 minit) murid tentang pemilihan ciri tempat dalam kelas.
Kad ayat (8)
rakan sebaya yang boleh 2. Guru juga akan menyediakan tempat mengumpul harta
dijadikan suri teladan. iaitu kad marila pada dinding. Kad manila (1)
3. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Strategi PdP:
4. Setiap kumpulan mempunyai tempat kumpul harta
masing-masing. Pembelajaran
Permainan ‘Cari Harta’ Kontekstual
5. Apabila isyarat dieri, murid hendaklah mengambil mana-
mana satu kad ayat yang merujuk ciri rakan sebaya yang Pengajaran
boleh jadi suri teladan. berpusatkan
6. Murid hendaklah melekat kad ayat tersebut pada kad murid
marila. EMK:
7. Siapa mendapat kad ayat paling banyak dan betul dikira
Peka kepada
menang.
peluang
Nilai Murni:
Rajin
Fasa Permulaan
Langkah 1 : 1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan kecil. BBM
Perkembangan
(22 minit) 2. Guru menyediakan bahan-bahan seperti kertas
Pengenalan tentang ciri rakan Kertas warna (6)
warna, surat khabar dan sticky note kepada murid.
sebaya yang boleh dijadikan 3. Murid hendaklah menghasilkan satu pokok dengan Sticky note (6)
menggunakan kertas warna atau surat khabar.
suri teladan 4. Murid perlu memilih satu kawan yang boleh menjadi Surat Khabar (12)
suri teladan dan menyenaraikan ciri-cirinya.
Traffic Lights (18)
5. Guru akan membimbing murid sepanjang aktiviti.
Strategi PdP:
Pengajaran
berpusatkan
murid
Berpusatkan
tugasan/aktiviti
Pembelajaran
berkumpulan
EMK:
Keusahawanan:
Berkeupayaan
memimpin –
boleh
bekerjasama
dalam kumpulan
Nilai Murni:
Keyakinan
1. Murid-murid hendaklah melekat hasil kerja pada dinding.
Langkah 2 : BBM
2. Murid -murid mendengar peraturan aktiviti Gallery Walk’
Aktiviti ‘Gallery Walk’ daripada guru. Pen marker (6)
3. Murid perlulah bergerak ke tempat hasil kumpulan lain. Sticky Note (6)
4. Setiap kumpulan menyemak dan menampal sticky note
Traffic Lights (18)
pada kumpulan lain.
5. Guru merumuskan tentang ciri rakan sebaya yang boleh Strategi PdP:
dijadikan suri teladan
Pengajaran
berpusatkan
bahan.
Pengajaran
berpusatkan
murid.
Pembelajaran
berkumpulan
EMK:
Keusahawanan:
Kesanggupan
belajar daripada
kesilapan –
bersedia
mengubah
tindakan /
keputusan yang
silap
Nilai Murni:
Keyakinan
Fasa
Perkembangan
1. Guru membuat kesimpulan tentang pemilihan ciri rakan BBM:
Penutup Membuat rumusan dan
penerapan nilai sebaya yang boleh dijadikan suri teladan dan
(5 minit) Traffic Lights (18)
kepentingannya.
Strategi PdP:
2. Guru menyuruh 2 atau 3 orang untuk membuat rumusan.
Kemahiran
membuat
kesimpulan
Pengajaran
berpusatkan
murid
EMK:
Berorientasikan
pencapaian
Nilai Murni:
Keyakinan

You might also like