You are on page 1of 3

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 7.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 139


Наставна тема: Немири
Наставна јединица: Књижевност: Стилска изражајна средства
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Утврђивање знања о стилским изражајним средствима
Образовни задаци:  Проверавања степена усвојености градива о стилским изражајним
средствима
 Уочавање стилских фигура у одговарајућим примерима
Функционални  Оспособљавање ученика у примени раније стечених знања на
задаци: новим примерима
 Обнављање градива о стилским изражајним средствима у
одговарајућим примерима
 Активно учествовање у осмишљеним активностима
Васпитни задаци:  Подстицање ученика на критичко и аналитичко размишљање
 Неговање сарадње међу ученицима и високог степена
мотивисаности и анагажованости ученика
 Богаћење језичког израза ученика
 Развијање способности логичког мишљења и памћења
Кључни појмови: Стилска изражајна средства
Образовни стандарди:  CJ.1.4.6. препознаје постојање стилских фигура у
књижевноуметничком тексту (епитет, поређење, ономатопеја)
 CJ.2.4.5. препознаје и разликује одређене (тражене) стилске фигуре
у књижевноуметничком тексту (персонификација, хипербола,
градација, метафора, контраст)
 CJ.3.4.4. проналази и именује стилске фигуре; одређује функцију
стилских фигура у тексту
 CJ.3.4.5. одређује и именује врсту стиха и строфе
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у паровима
Наставне методе: Монолошка, дијалошка, истраживачка, стваралачка, игровна
Наставна средства: Вербална, наставни листови, радови ученика, пано / хамер, Радна
свеска (страна 122)
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: /
Литература и додатни
 З. Мркаљ, Наставна теорија и пракса 3, Издавачка кућа Klett,
материјал за
Београд, 2010.
наставнике:
Литература и додатни Н. Станковић Шошо, Радна свеска, Српски језик за седми разред
материјал за ученике: основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
Напомене:

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: ● Проверавам да ли су се ученици припремили за час. Прегледам
(7 минута) ученичке радове о стилским фигурама и одређујем два или три
ученика који ће направити пано од припремљеног материјала.
Главни део часа: ● Записујемо у школским свескама и на табли:
(30 минута) Стилска изражајна средства
● Делим ученицима наставне листове са задацима које ученици раде
у паровима око десетак минута, а фронталним обликом рада
проверавам њихове одговоре.
● Потом ученици индивидуално раде вежбу „Стилска изражајна
средства” која се налази у Радној свесци на страни 122. По
завршетку рада ученици размењују своје уџбенике са паром из
клупе. Фронталним обликом рада проверавам њихове одговоре, а
парови сабирају тачне одговоре и тако ученици утврђују колико су
савладали градиво о стилским изражајним средствима.
● Поставњам питањакоја се односе на препознавање стилских
фигура из обрађених књижевних дела, с тим што ученици треба да
погоде и о коме је књижевном делу реч. Наравно, не треба
заборавити име аутора. Ову активност реализујем у зависност од
одељења и постигнућа ученика у досадашњим активностима.
Завршни део часа: ● На крају часа бирам по једног ученика и говорим му једно стилско
(8 минута) изражајно средство, а ученик треба да га дефинише. За то време су
и одабрани ученици завршили израду паноа, па разгледамо
направљени пано.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● Подсећам ученике да ће следећег часа говорити о песми „Подне”
Јована Дучића (Читанка, страна 147), па се треба припремити за
час на адекватан начин. Поред тога, треба одабрати неколико
фотографија са мора или језера и понети их. Слике треба бирати у
односу на садржај песме.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
(датум)
Стилска изражајна средства

( * белешке ученика)

You might also like