You are on page 1of 3

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 7.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 11


Наставна тема: Утва златокрила
Наставна јединица: Граматика: Врсте речи
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Утврђивање градива о врстама речи с посебним освртом на поделу
речи на променљиве и непроменљиве и на одлике именица
Образовни задаци:  Систематизација знања о врстама речи и о подели речи на
променљиве и непроменљиве
 Уочавање граматичких категорија променљивих речи
 Понављање градива о подели именица према ономе што означавају
 Уочавање граматичких категорија именица
Функционални  Повезивање раније стечених знања о врстама речи
задаци:  Оспособљавање ученика за разликовање променљивих и
непроменљивих речи
 Неговање логичког мишљења и памћења код ученика
 Примењивање стечених знања на конкретним задацима
Васпитни задаци:  Оспособљавање ученика за увиђање суштинског и повезивање
градива, као и за изношење закључака
 Појачавање радозналости, истраживачког духа и критичности
ученика при долажењу до нових знања из граматике
Кључни појмови: Врсте речи; променљиве и непроменљиве речи; именице
Образовни стандарди:  CJ.1.3.4. препознаје врсте речи; зна основне граматичке категорије
променљивих речи; примењује књижевнојезичку норму у вези с
облицима речи
 CJ.2.3.3. познаје врсте речи; препознаје подврсте речи; уме да
одреди облик променљиве речи
 CJ.3.3.4. познаје подврсте речи; користи терминологију у вези са
врстама и подврстама речи и њиховим граматичким категоријама
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у паровима
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, демонстративна
Наставна средства: Вербална, Граматика (стране 22 и 25), Радна свеска (страна 20),
наставни листови, презентација
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: Информатика
Литература и додатни
 М. Дудварски, З. Филиповић, Знам за више 7, Издавачка кућа Klett,
материјал за
Београд, 2010.
наставнике:
Литература и додатни  В. Ломпар, Граматика 7, Српски језик за седми разред основне
материјал за ученике: школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
 Н. Станковић Шошо, Радна свеска, Српски језик за седми разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
Напомене: /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: ● Подстичем ученике на активно учествовање у разговору о врстама
(7 минута) речи у српском језику којих има десет врста према значењу и
граматичком понашању.
● Говорим о подели речи и најављујем наставну јединицу.
Главни део часа: ● Записујемо у школским свескама и на табли:
(30 минута) Врсте речи
● Приказујем задатак са 22. стране у Граматици и заједно долазимо
до тачних одговора.
● Подсећам ученике да променљиве речи имају граматичку основу и
наставке за облик. Тако понављамо градиво о добијању граматичке
основе именских речи и глагола уз пропратно објашњење ученика
и моју помоћ.
● Потом делим ученицима наставне листове са задатком који ће
самостално радити, а који ће им проверавати први следећи ученик
који заврши. Циљ је да ученици што брже реше задатак. Смишљам
неки вид награде за најбрже ученике.
● Заједно дефинишемо појам именице.
● Говорим о подели именица на конкретне и апстрактне, што је
ученицима познато још из нижих разреда, а од ученика се очекује
да усмено наводе примере за сваку од ових врста именица.
● Следећа активност је везана за граматичке особине именица. Њих
понављамо кроз заједничко решавање задатака на страни 25 у
Граматици.
● Граматичку категорију броја именица приказујем помоћу следећег
слајда и подсећам ученике на значење појмова сингуларија тантум
и плуралија тантум.
● Дајем ученицима задатак да у паровима ураде вежбу Именице у
Радној свесци на странама 20 и 21.

Завршни део часа: ● На крају часа ученици понављају градиво о подели речи на врсте,
(8 минута) заједно тумачимо променљивост и непроменљивост речи и
ученици понављају градиво о именицама.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● Кажем ученицима да сви треба да доврше задатке у Радној свесци
на странама 17, 18 и 19, а за следећи час треба поновити градиво о
придевима.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
(датум)

Врсте речи

Променљиве и непроменљиве речи

Именице

- Граматичка основа ≠ наставак за облик

- Подела именице према значењу

- Граматичке особине именица

You might also like