You are on page 1of 5

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 7.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 45


Наставна тема: Вила гнездо тица ластавица
Наставна јединица: Граматика: Конгруенција
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Упознавање ученика са конгруенцијом или слагањем глагола и
придева са именицом
Образовни задаци:  Проширивање раније стечених знања о врстама речи и њиховом
повезивању у више синтаксичке јединице
 Упознавање ученика са појмом конгруенције
 Упознавање ученика са својствима слагања глагола и придева са
именицом
 Усвајање правописних норми заснованих на принципу
конгруенције
Функционални  Оспособљавање ученика за уочавање конгруенције у реченици
задаци:  Примењивање стечених знања на конкретним задацима
Васпитни задаци:  Оспособљавање ученика за увиђање суштинског, повезивање
чињеница и изношење закључака
 Појачавање радозналости, истраживачког духа и критичности код
ученика
 Неговање сигурности у себе код ученика и добре сарадње међу
њима
Кључни појмови: Конгруенција (слагање)
Образовни стандарди:  CJ.1.1.5. проналази и издваја основне информације из текста према
датим критеријумима
 CJ.1.1.6. рaзликује у тексту битно од небитног, главно од споредног
 CJ.1.1.8. чита једноставне нелинеарне елементе текста: легенде,
табеле, дијаграме и графиконе
 CJ.1.3.4. препознаје врсте речи; зна основне граматичке категорије
променљивих речи; примењује књижевнојезичку норму у вези с
облицима речи
 CJ.2.2.3. пише резиме краћег и/или једноставнијег текста
 CJ.3.1.2. издваја кључне речи и резимира текст
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, демонстративна
Наставна средства: Вербална, Граматика (страна 71), Радна свеска (страна 90), наставни
материјал
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: Информатика
Литература и додатни
 З. Мркаљ, Наставна теорија и пракса 3, Издавачка кућа Klett,
материјал за
Београд, 2010.
наставнике:
Литература и додатни  В. Ломпар, Граматика 7, Српски језик за седми разред основне
материјал за ученике: школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
 Н. Станковић Шошо, Радна свеска, Српски језик за седми разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
Напомене: /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: ● Мотивишем ученике за рад подсећањем на језичке јединице. Потом
(10 минута) им дајем задатак да формирају синтагме тако што ће наведеним
речима додати одговарајуће облике придева ЗАНИМЉИВ. За
наслов остављам место, а сада записујем примере на табли
примере које ученици преписују у своје школске свеске:
– __________________ романи
– ___________________ књига
– ___________________ писмо
● Подстичем ученике на разговор о томе шта уочавају. Заједно
долазимо до закључка да именица и придев у оквиру синтагме
имају исти род, број и падеж. Овакво слагање назива се
конгруенција и то је тема нашег данашњег часа.
Главни део часа: ● Дописујемо у школским свескама и на табли:
(25 минута) Конгруенција (слагање)
● Објашњавам ученицима да треба решавати задатке у Граматици.
● Диктирам ученицима дефиницију појма конгруенције или слагања.
(Конгруенција је слагање придева са именицама у роду, броју и
падежу, али и слагање глагола у служби предиката са именицама
или именичким синтагмама и заменицама у служби субјекта у
лицу, роду и броју.) Објашњавам ученицима да је реч која
контролише конгруенцију именица.
● На следећим слајдовима графички је приказано слагање придева и
именице и слагање глагола и именице. Објашњавам да се сваки
глагол у служби предиката слаже са именицом или именичком
синтагмом и заменицом у служби субјекта у лицу и броју. Само ако
је глаголски облик сложен са радним или трпним придевом,
предикат се слаже са именицом или именичком синтагмом и
заменицом у служби субјекта у лицу, броју и роду.
● Ученици добијају задатак да ураде вежбу „Конгруенција” у Радној
свесци (стране 57–59), а тачност одговора проверавам фронталним
обликом рада.
Завршни део часа: ● Подстичем ученике на понављање садржаја данашње лекције и
(10 минута) напомињем да сва вежбања треба довршити код куће. Дајем
ученицима наставни материјал који заједно тумачимо и на тај
начин резимирамо градиво с овог часа. Добијени наставни
материјал ученици треба да залепе код куће испод садржаја
данашње лекције у школској свесци.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● Подсећам ученике да следећег часа настављамо са учењем о
врстама текстова те треба поновити и научено о експозицији,
описивању и приповедању. Како би нам било занимљивије, треба
наснимити вести из наше школе, било стварне, било измишљене.
Вести треба да садрже обавештење, најаву неког догађаја и
интервју. Наглашавам да је ова активност ствар договора међу
ученицима што се тиче броја учесника у њој, али ако је у питању
групни рад, број чланова у групи не треба да буде већи од четири.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
(датум)

Конгруенција (слагање)

– занимљиви романи
– занимљива књига
– занимљиво писмо

(* дефиниција)

(* белешке ученика)
ПРИЛОЗИ
 Наставни материјал:

Слагање придева и именице

Категорије у
Речи које се слажу Служба
којима се слажу
атрибут у
Придеви, придевске именичкој
заменице, редни синтагми род, број и
бројеви падеж
именски део
предиката

Слагање глагола и именице

Речи које се Категорије у


Служба
слажу којима се слажу
глагол (у личном
глаголском предикат у
број, лице (и род)
облику) реченици

You might also like