You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Физика

Разред VII

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 15


Наставна тема СИЛА И КРЕТАЊЕ

Наставна јединица Зависност брзине и пређеног пута од времена код равномерно


променљивог праволинијског кретања
Тип часа Утврђивање
Циљ часа Упознавање са величинама (убрзање, брзина, пређени пут) које
описују равномерно променљиво праволинијско кретање.
Образовни задаци Ученик треба да:
 зна основне појмове и величине којима се описује кретање
тела (убрзање, брзина, пређени пут)
 уме да разликује различите врсте праволинијског кретања
Функционални задаци Развијање способности за активну примену знања и вештина кроз
обнављање и повезивање знања у јасну целину.
Васпитни задаци  Стицање сигурности при решавању проблема и задатака
 Развијање упорности и истрајности у раду, одговорности
према себи и другима
 Разумевање веза између величина којима се описује кретањe
Кључни појмови Равномерно променљиво кретање, убрзање, брзина, пређени пут
Образовни стандарди ФИ.1.4.3 . ФИ.1.4.4. ФИ.2.2.1. ФИ.2.4.1. ФИ.2.6.1 ФИ.3.2.1. ФИ.3.4.1.
Облици рада Активно учење (учење путем решавања проблема)
Наставне методе Групни рад
Наставна средства Картице са обрасцима који су ученици сами израдили, збирка
задатака, табеле на табли или хамеру
Место извођења Кабинет
наставе
Корелација Математика
Литература и додатни  М. Радојевић, Физика 7 – уџбеник за седми разред основне
материјал за школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
наставнике  М. Радојевић, Физика 7 – збирка задатака са
лабораторијским вежбама за седми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Љ. Нешић и С. Николић, Физика 7 – приручник за наставнике,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
Литература и додатни  М. Радојевић, Физика 7 – уџбеник за седми разред основне
материјал за ученике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 М. Радојевић, Физика 7 – збирка задатака са
лабораторијским вежбама за седми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 М. Николов, Физика 7 – интерактивна збирка задатака,
Издавачка кућа Klett, Београд.
Напомене

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Анализа домаћег задатка


(10 минута)
1. корак: Ученици су подељени у 6 хетерогених група. Свака група
извлачи по једну од 6 картица са једним обрасцем:
v  v 0  at , v  at , v  v0  at

at 2 at 2 at 2
s  v0t  , s , s  v0t 
2 2 2

Ученици, у оквиру групе, препознају образац и ознаке физичких


величина. Свака група лепи свој образац. у одговарајуће поље у
табелу 1 (Изглед табле) и уписује по један појам у табелу 2 (Изглед
табле).
Главни део часа 2. корак: Израда задатака у оквиру групе - ученици се договарају ко
(25 минута) ради који задатак, али проверавају једни друге (вршњачко
подучавање):
1. Задатак 1.92
2. Задaтак 1.96
3. Задатак 1.88
4. Задатак 1.97 Збирка задатака стр. 34
3. корак: Уношење коначних решења у табелу бр.3 (Изглед табле).

Завршни део часа 4. корак: Поређење резултата и анализа урађених задатака.


(10 минута)
Домаћи задатак: Збирка стр. 34, задаци189 и193.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Брзина Пређени пут v- s- a-

Убрзано v0 - t- v sr -
кретање без
почетне брзине Табела 2
Убрзано
кретање са
почетном
брзином

Успорено
кретање

Табела 1

I II III IV V VI

1.

2.

3.

4.

Табела 3

You might also like