You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SIVIK ( BAHASA MELAYU )

BULAN OGOS

(NILAI TERAS : BERTANGGUNGJAWAB)


Mata Pendidikan Sivik (Bahasa Melayu)
Pelajaran
Kelas Tahun 1
Masa / Hari
/ Tarikh
Standard 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan
Kandungan 1.2.1 Bertutur dengan sebutan yang betuldanintonasisecarabertatasusila.
Nilai Teras Bertanggungjawab
Tajuk Celik Wang
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Objektif 1. Menjelaskansumberpendapatan murid (wangsaku). (pengetahuan)
Pembelajar 2. Menghargaisumberpendapatan yang diterima. (sosioemosi)
an 3. Menyediakantabungan. (tindakan)

1. Murid menelitiwangkertas yang bernilai RM1, RM5 dan RM10 ditayangkanoleh


guru.

2. Murid bersoaljawabdengan guru mengenaiwangsaku yang


pernahditerima.(pengetahuan) (PAK 21)

3. Murid mengujarkanayat yang


sopandanbertatsusilaketikamenerimawangsakudaripadaibubapa.

4. Secaraberkumpulan,
Aktiviti muridberbincangcarapenggunaanduitsakudanmenghasilkanpetabuih.(penget
ahuan)(KBAT)

5. Murid menghasilkantabungringkasdaripadabahanterpakai.(tindakan)

6. Murid membuatrumusantentangcara yang betul murid


menguruskanwangsaku .( tindakan )

Nilai : Bertanggungjawab / Keusahawanan


Pengisian Ilmu : Keusahawanan
Kurikulum KP : Kontekstual, verbal 2inguistik

Penilaian / Murid dapatmenyatakancara yang betulmenguruskanwangsaku.


Pentaksiran
Impak /
Refleksi
Mata Pendidikan Sivik (Bahasa Melayu)
Pelajaran
Kelas Tahun 2
Masa / Hari /
Tarikh
Standard 1.2 Bertuturuntukmenyampaikanmaklumatdan idea bagipelbagaitujuan
Kandungan 1.2.1 Bertuturuntukmenjelaskansesuatuperkarasecarabertatasusilamengikutkonteks.
Nilai Teras Bertanggungjawab
Tajuk Celik Wang
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakanpelbagaisumberpendapatanatausumberalternatf (hadiah,
Objektif
duitraya, biasiswa,saguhati). (pengetahuan)
Pembelajara
2. Berterimakasihterhadappemberian yang diterima. (sosioemosi)
n
3. Menyediakantabungan. (tindakan)

1. Murid memerhatikangambarsambutanperayaanAidilfitri yang ditayangkanoleh


guru.

2. Secaraberpasangan murid bersoaljawabtentanggambar. (pengetahuan) (PAK


21)

3. Murid menontontayangan video (SambutanAidilfitri) . (didikhibur)

https://youtu.be/Id6b1wOaKUc

4. Secaraberkumpulan, murid
berbincangcaramenyimpanduitrayadanmenghasilkanpetabulatan.
Aktiviti
(pengetahuan)(KBAT)

5. Murid melakonkansituasimenyimpanduitrayahasilpemberianduitraya.(emosi)
(didikhibur)

6. Murid
membuatrumusantentangcaramembuattabunganhasildaripadaduitraya.( tind
akan )

Nilai : Bertanggungjawab
Pengisian Ilmu : TMK
Kurikulum KP : Kontekstual, verbal 3inguistik

Penilaian / Murid dapatmembuattabunganhasildaripadaduitrayabersempenaaidilfitri.


Pentaksiran
Impak /
Refleksi
Mata Pendidikan Sivik (Bahasa Melayu)
Pelajaran
Kelas Tahun 3
Masa /
Hari /
Tarikh
1.2 Bertuturuntukmenyampaikanmaklumatdan idea bagipelbagaitujuan
Standard
Kandunga 1.2.3 Menjelaskandanmembandingbezamaklumattersuratdenganmenggunakan idea
n yang kritisdankreatif.

Nilai Teras Bertanggungjawab


Tajuk Celik Wang
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan pelbagai sumber pendapatan atau sumber alternatif (hadiah,duit
Objektif
raya, biasiswa,saguhati)(pengetahuan)
Pembelaja
2. Menghargai sumber pendapatan yang diterima. (sosioemosi)
ran
3. Membuka akaun simpanan bank. (tindakan)

1. Murid bersoaljawabdengan guru tentangcara-caramenabung.

2. Dalamkumpulan, murid
dimintamembincangkansumberpendapatanatausumberalternatifuntukmendapa
tkanwang.( pengetahuan ) ( PAK 21 )

3. Secaraberkumpulan, murid dimintamenyenaraikancara-


caramenguruspendapatan yang
Aktiviti telahditerimadalambentukpetabulatanuntukmenghargaisumberpendapatan.
( sosioemosi )( KBAT )

4. Murid membentangkandapatanperbincangandalamkumpulan di hadapankelas.

5. Murid menerangkansecaraberpandulangkah-langkahmembukaakaunsimpanan
bank. ( tindakan )( brosur bank )

Nilai : Bertanggungjawab
Pengisian Ilmu : Kreatifdaninovatif
Kurikulum KP : Kontekstual, verbal 4inguistik

Penilaian /
Murid dapatmenyatakansumber-
Pentaksira
sumberpendapatandansumberalternatifuntukmendapatkanwang.
n
Impak /
Refleksi
Mata Pendidikan Sivik (Bahasa Melayu)
Pelajaran
Kelas Tahun 4
Masa /
Hari /
Tarikh
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard
Kandunga 1.4.4 Bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan
n ayat yang gramatis dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.

Nilai Teras Bertanggungjawab


Tajuk Celik Wang
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Objektif 1. Berceritatentangsumberpendapatan yang diterima. (pengetahuan)
Pembelaja 2. Menghargaisumberpendapatan yang diterima. (sosioemosi)
ran 3. Menyediakantabungan. (tindakan)

1. Murid menonton video kutipanbaranganterbuang yang ditayangkanoleh guru.


https://www.mstar.com.my/video/2018/05/07/kutip-botol/?p=4&q=berita
( Didikhibur )

2. Murid
berceritatentangcaramerekamemperolehsumberpendapatandanperasaanmere
katentangsumberpendapatan yang diperolehi. (pengetahuandansosioemosi)

3. Murid
membinapetapemikirantentangpengagihanwangsakusecaraberhemahmengikut
Aktiviti berkumpulan. ( pengetahuan )

4. Murid membentangkanhasilkerjakumpulan.

5. Murid merekaciptatabungdaripadabahanterbuangsecarakreatifdalamkumpualn.
(tindakan)

6. Murid membuatrumusantentangcarapengurusansumberpendapatan yang


diterima.

Nilai : Bertanggungjawab
Pengisian Ilmu : TMK
Kurikulum KP : Kontekstual, verbal 5inguistik

Penilaian / Murid dapatmenghargaisumberpendapatan yang diterima.


Pentaksira
n
Impak /
Refleksi
Mata Pendidikan Sivik (Bahasa Melayu)
Pelajaran
Kelas Tahun 5
Masa /
Hari /
Tarikh
2.3 Membacakuatpelbagaibacaandenganlancar, sebutan yang jelasdanintonasi yang
betul.
Standard 2.3.1 Membacapelbagaibahan yang
Kandunga
mengandungipelbagairagamayatsecaramekanisdenganlancar, sebutan yang
n
jelasdanintonasi yang betul.

Nilai Teras Bertanggungjawab


Tajuk Jujur dan Amanah
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Objektif 1. Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kepentingan perlakuan jujur dan
Pembelaja amanah dalam kehidupan. (pengetahuan)
ran 2. Mengekspresikan perasaan berkaitan integriti dalam diri. (sosioemosi)
3. Berintegriti dalam membuat keputusan. (tindakan)
1. Murid menyanyikanlaguJujurdanAmanahdenganmelodi ‘Rasa Sayang’ .
(didikhibur) – rujuklampiran
2. Murid membacapantunJujurdanAmanahdengansebutandanintonasi yang betul.
3. Murid
menyatakankepentinganperlakuanjujurdanamanahberdasarkanpantundengan
menunjukkanekspresimuka. (pengetahuandansosioemosi)
4. Murid berbincanguntukmelengkapkankesudahanceritabertajuk ‘PemotongKayu
Aktiviti
Yang Jujur’ secaraberkumpulan. (tindakan) – rujuklampiran
5. Murid membentangkanhasilkerjakumpulandenganmembacakancerita yang
ditulismenggunakansebutandanintonasi yang
betuldanekspresimukaberdasarkanperasaan. (sosioemosi)
6. Murid membuatrumusanhasilpembelajaranpadahariini.

Nilai : Bertanggungjawab
Pengisian Ilmu : TMK
Kurikulum KP :Kontekstual, verbal, visual-ruang, kinestetik.

Penilaian / Murid dapatmenghuraikan sekurang-kurangnya dua kepentingan perlakuan jujur dan


Pentaksira amanah dalam kehidupan.
n
Impak /
Refleksi
Mata Pendidikan Sivik (Bahasa Melayu)
Pelajaran
Kelas Tahun 6
Masa / Hari
/ Tarikh
1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber dengan tepat secara bertatasusila.
Standard
Kandungan 1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dan tersirat untuk membuat
rumusan dengan betul secara bertatasusila.

Nilai Teras Bertanggungjawab


Tajuk Sekolahku, Rumahku
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Menghuraikan implikasi jika tidak memainkan peranan dan tanggungjawab dalam
Objektif
menjaga dan mengekalkan kebersihan dan ketenteraman sekolah (pengetahuan)
Pembelajar
2. Menyemarakkan perasaan sayang dan bertanggungjawab terhadap kebersihan dan
an
ketenteraman sekolah (sosioemosi)
3. Menjaga dan mengekalkan kebersihan sekolah (tindakan)
1. Murid bermainpermainan ‘Kotak Beracun’. (didikhibur)
2. Murid dalam kumpulan mencabut kad dan menghuraikan kesan jika tidak
menjaga kebersihan dan kenteraman di sekolah (pengetahuan)
3. Murid melihat gambar situasi gotong-royong di sekolah. (PAK 21)
4. Murid menyatakan perasaan sekiranya mereka terlibat dalam aktiviti bergotong-
royong itu. (sosioemosi)
5. Murid dibahagikan dalam bentuk dalam bentuk kumpulan untuk membincangkan
Aktiviti tugasan yang ditetapkan. (KBAT)
6. Murid menyatakan aktiviti yang boleh dilakukan untuk menceriakan kelas.
(Pengetahuan)
7. Murid menceriakan kelas mengikut tugasan kumpulan masing-masing tanpa
mengharapkan sebarang ganjaran. (tindakan)
8. Murid membuat rumusan hasil pembelajaran pada hari ini.

Nilai : Bertanggungjawab
Pengisian Ilmu : TMK
Kurikulum KP :Kontekstual, verbal, visual-ruang, kinestetik.

Penilaian / Murid dapat menyatakan tanggungjawab dan peranan individu di sekolah dengan betul
Pentaksiran secara bertatasusila.
Impak /
Refleksi

You might also like