You are on page 1of 8

Nastavnička priprema za sat/ove matematike

Nastavnik: Dejan Ivanek Nadnevak: 16.4.2018.

Škola:Srednja škola Prelog

Program učenja matematike: opća gimnazija Razred: 3G

Nastavna cjelina: Kružnica

Nastavna jedinica: Pravac i kružnica

ISHODI UČENJA :

a. temeljna znanja

Učenici će:
- ponoviti međusobne položaje pravca i kružnice

b. vještine i sposobnosti

Učenici će:
- razumjeti izvod formule za uvjet dodira pravca i kružnice

2. KORELACIJE UNUTAR MATEMATIKE I S DRUGIM NASTAVNIM PREDMETIMA

Međusobni položaj pravaca, sustavi linearne i kvadratne jednadžbe

3. TIP NASTAVNOG SATA

- kombinirani sat

4. NASTAVNI OBLICI

Frontalni rad, individualni rad učenika

5. NASTAVNE METODE I NAČELA

Metoda dijaloga, metoda razlikovanja slučajeva

6. NASTAVNA SREDSTVA

- Dakić, Elezović, Matematika 3, udžbenik i zbirka zadataka za 3. razred gimnazije i


tehničkih škola, Element, Zagreb 2015.
- Geogebra

7. NASTAVNA POMAGALA

- ploča, kreda, laptop, LCD projektor

8. LITERATURA ZA NASTAVNIKA

- Dakić, Elezović, Matematika 3, udžbenik i zbirka zadataka za 3. razred gimnazije i


tehničkih škola, Element, Zagreb 2015.
- Dakić, Elezović, Priručnik za nastavnike uz za 3. razred gimnazije i tehničkih škola,
Element, Zagreb 2005.
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA (10 min)

Nastavnik: Rekli smo već prije da je kružnica krivulja drugog reda. Danas ćemo istražiti
zašto.

Nastavnik koristi geogebrin aplet.

N: Promotrimo kružnicu k. Izaberimo neku točku ravnine T. Točka T može se nalaziti unutar
kruga, može se nalaziti na kružnici ili izvan kruga.

N: Pogledajmo prvo slučaj kad je točka unutar kruga. U koliko točaka pravac koji prolazi kroz
točku T siječe kružnicu?

U: Dvije.

N: Vrijedi li to za svaki pravac?

U: Da.

N: Dobro. Premjestimo točku T na kružnicu. Koliko zajedničkih točaka imaju pravci koji
prolaze kroz točku T?

U: Jednu ili dvije.

N: Koliko postoji pravaca koji sa kružnicom imaju točno jednu zajedničku točku?

U: Samo jedan.

N: Ako sada uzmemo točku izvan kruga, koliko zajedničkih točaka točaka imaju pravci koji
prolaze kroz točku T?
U: Mogu imati dvije, jednu ili nijednu zajedničku točku.

N: Koliko pravaca koji prolaze kroz točku T imaju točno jednu zajedničku točku s kružnicom?

U: Dva.

Na ploču pišem naslov

PRAVAC I KRUŽNICA

N: Zaključimo:

Međusobni položaj pravca i kružnice

- pravac siječe kružnicu u dvjema točkama i taj pravac se zove sekanta

- pravac dira kružnicu u jednoj točki, on je tangenta

- pravac i kružnica se ne sijeku.

2. GLAVNI DIO SATA (25 min)

N: Kako glasi jednadžba pravca?

U: y=kx+l
N: Kako glasi jednadžba kružnice?

U: (x-p)2+(y-q)2=r2

N: Kako možemo odrediti u kojem su međusobnom odnosu pravac i kružnica ako su


poznate njihove jednadžbe?

U: Riješimo sustav tih jednadžbi

Pr. 1. Odredite međusobni položaj pravca y=-x-1 i kružnice (x-3)2+(y+2)2=10.

Nastavnik prozove jednog učenika da dođe riješiti primjer.

y  x -1
x - 32   y  22  10

x - 32  x  1  22  10
x - 32  x  12  10
x 2  6 x  9  x 2  2 x  1  10  0
2x 2  4x  0
x1  0
x2  2
y1  1
y2  1

Tražene točke su A(0,-1) i B(-1,1).

N: Rješavajući ovaj sustav dobili smo kvadratnu jednadžbu. Koje se mogućnosti mogu pojaviti?

U:

- Kvadratna jednadžba ima dva realna rješenje. Tada pravac siječe kružnicu u dvjema
točkama.

- Kvadratna jednadžba ima dvostruko rješenje. Tada pravac dira kružnicu.

- Kvadratna jednadžba nema realnih rješenje. Tada se pravac i kružnica ne sijeku.

N: Međusobni položaj pravca i kružnice može se odrediti na još jedan način:

Projiciram geogebrin aplet.

-
N: Na ovoj slici d je udaljenost središta kružnice od pravca. Kako se odnose udaljenost i
polumjer ovisno o međusobnom položaju pravca i kružnice?

U: Ako je d<r – presjek pravca i kružnice u su dvije točke

Ako je d=r – pravac dira kružnicu

Ako je d>r – pravac i kružnica nemaju zajedničkih točaka.

N: Ako je jednadžba pravca y=kx+l, odredimo udaljenost središta kružnice od pravca:

 kx  y  l  0
Ax0  By 0  C
d ( S , p) 
A2  B 2
 kp  q  l
r
1 k 2

N: Iz ove udaljenosti dobivamo uvjet dodira pravca i kružnice:

 
r 2 1  k 2  q  kp  l 
2

Pr. 2. Odredimo jednadžbu pravca paralelnog s pravcem y=3x, a koji dira kružnicu (x+1)2+(y-
2)2=10.

Nastavnik proziva jednog učenika da riješi zadatak.

Nacrtajte skicu. Nastavnik projicira sliku u geogebri.

N: Koliko takvih pravaca postoji?

U: Dva.
N: Neka je traženi pravac y=kx+l. Ako je taj pravac paralelan sa zadanim, što možemo odmah
odrediti?

U: Koeficijent smjera je k=3.

N: Koji su su nam ostali podaci poznati

U: p=-1, q=2, r2=10

N: Kako ćemo odrediti l?

U: Koristimo uvjet dodira:

 
10 1  3 2  2  3   1  l 
2

100  5  l 
2

5  l  10 5  l  10
l1  5 l 2  15

Traženi pravci su y=3x-5 i y=3x+15.

Ako ostane vremena nastavnik proziva učenika kako bi riješio zadatak 6.3) na str. 89.

Ax  y  4  0
x - 7 2  y 2  20
y   Ax  4
k  A p  7 q  0 r 2  20
l4
 
20 1   A  0   A  7  4 
2 2

20  20 A 2  7 A  4
2

20  20 A 2  49 A 2  56 A  16
29 A 2  56 A  4  0
2
A A2
29

Ako ostane vremena prozovem učenika da riješi zadatak 1.2) na str. 89

3. ZAVRŠNI DIO SATA (10 min)

DZ str. 89. 1.3), 5., 6., 7. i 9.

Kratkim web kvizom provjerit će se gradivo obrađeno na satu.


PLAN ŠKOLSKE PLOČE:
PRAVAC I KRUŽNICA

y=kx+l y=kx+l Pr. 2


(x-p)2+(y-q)2=r2  kx  y  l  0 y=3x
Ax0  By 0  C (x+1)2+(y-2)2=10
d ( S , p) 
Pr.1. A2  B 2 y=kx+l
 kp  q  l
r
y  x -1 1 k 2  
10 1  3 2  2  3   1  l 
2

x - 32   y  22  10 r 2 1  k 2   q  kp  l 
2
100  5  l 
2

5  l  10 5  l  10
x - 32  x  1  22  10 l1  5 l 2  15
x - 32  x  12  10
x 2  6 x  9  x 2  2 x  1  10  0
y=3x-5 y=3x-15
2x 2  4x  0
x1  0
x2  2
y1  1
y2  1

You might also like