You are on page 1of 7

Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun Lima

Hari : Khamis
Tarikh : 06 Ogos 2019
Mata Pelajaran : Sains
Masa : 11.40 am – 12.40pm (1 jam)
Kelas : 5 Nilam
Bilangan Murid : 26

Tema : Tema 3: Sains Fizikal


Tajuk : Unit 7: Elektrik

Standard Kandungan : 7.2 Litar elektrik lengkap


Standard Pembelajaran : 7.2.9 Menyatakan kesan ke atas nyalaan mentol apabila
beberapa suis dalam litar bersiri dan litar selari ditutup dan
dibuka
Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
- menyatakan kesan nyalaan mentol apabila beberapa
suis dalam litar ditutup dan dibuka
Kemahiran Saintifik : Kemahiran Proses Sains:
Memerhati, berkomunikasi, menggunakan perhubungan
ruang dan masa
Kemahiran Berfikir Kritis : Membanding dan membezakan, membuat kesimpulan
Kemahiran Berfikir Kreatif : Menjanakan idea, menghubungkait dan membuat
inferens
Kemahiran Insaniah : Komunikasi, pemikiran kritis dan penyelesaian masalah,
kerja berpasukan
Pedagogi Masa Kini : Komunikasi dan kolaborasi, PAK-21, Literasi TMK

KBAT : Memahami, mengaplikasikan dan menganalisis


Elemen Merentasi Kurikulum : Nilai murni, bahasa, TMK
(EMK)

Sikap Saintifik dan Nilai : Berfikiran kritikal dan analitis sistematik, berani mencuba,
Murni minat bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling, yakin
dan berdikari
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mengetahui cara membina litar bersiri
dan litar selari
Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, pembesar suara, lembaran aktiviti

Aktiviti pengajaran dan


Fasa / Masa Isi Kandungan Catatan
pembelajaran
Penglibatan Pengenalan 1. Guru mengimbas kembali Strategi
(3 minit) kepada tajuk tentang pembelajaran pengajaran:
pada minggu lepas. Penyoalan
Tajuk: Litar elektrik
lengkap 2. Guru mengadakan soal KB Kreatif:
jawab kepada murid- Menjana Idea
murid. dan
menghubungkait
Jangkaan jawapan: Soalan 1:
Litar selari Di dalam makmal sains ini KPS:
mempunyai litar bersiri atau Memerhati
litar selari?
EMK:
Jangkaan jawapan: Soalan 2: Nilai murni,
Apabila satu Kenapa makmal sains perlu bahasa
peralatan elektrik menggunakan litar selari
rosak, peralatan Sikap Saintifik
yang lain masih 3. Guru memperkenalkan dan Nilai Murni:
boleh berfungsi tajuk pembelajaran hari Minat, berani
ini. mencuba

Penerokaan Aktiviti kumpulan 1. Guru membahagikan BBM:


(10 minit) tentang kesan murid kepada 4 Komputer riba
nyalaan mentol kumpulan.
apabila beberapa KB Kreatif:
suis dalam litar Menghubungkait
bersiri dan litar 2. Guru memperkenalkan
selari ditutup atau satu perisian kepada KB Kritis:
dibuka murid. Membandingkan
dan
3. Murid-murid haruslah membezakan,
Pautan web:
membina satu litar bersiri Menghubungkait
https://phet.colorad
dan litar selari yang terdiri
o.edu/sims/html/cir
daripada dua suis. KPS:
cuit-construction-
Memerhati,
kit-dc/latest/circuit-
4. Murid-murid dikehendaki berkomunikasi
construction-kit-
membuka dan menutup
dc_en.html
suis bagi litar yang KBAT:
dibina. Memahami,
mengaplikasikan
5. Murid-murid diberi
arahan untuk KI:
memerhatikan nyalaan Komunikasi, kerja
mentol apabila suis berpasukan
ditutup atau dibuka bagi
kedua-dua litar. PMK:
Komunikasi dan
kolaborasi,
Literasi TMK

EMK:
Nilai murni,
bahasa

Sikap Saintifik
dan Nilai Murni:
Bekerjasama,
berani mencuba
Penerangan Pembentangan 1. Dua kumpulan dipilih Strategi
(5 minit ) kesan nyalaan untuk berkongsi tentang pengajaran:
mentol dalam litar kesan nyalaan mentol Kolaborasi
selari dan litar bagi kedua-dua litar
bersiri apabila suis apabila suis dibuka atau KPS:
ditutup atau dibuka ditutup. Berkomunikasi

2. Guru menyemak jawapan KB Kritis:


murid-murid. Menganalisis

3. Guru memberikan KB Kreatif:


maklumat tambahan Menghubung kait
kepada murid-murid.
KI:
Komunikasi

PMK:
Komunikasi dan
kolaborasi

Sikap Saintifik
dan Nilai Murni:
Berfikiran kritikal
dan analitis,
bekerja secara
sistematik,
bekerjasama,
berani mencuba

Pengembangan Mengaplikasikan 1. Murid-murid kekal dalam ABM:


(9 minit ) ilmu tentang litar kumpulan. Pembesar suara,
bersiri dan litar komputer riba,
selari lembaran aktiviti
2. Guru memberikan satu
lembaran aktiviti kepada KB Kritis:
setiap murid. Menganalisis

3. Murid-murid dikehendaki KB Kreatif:


berbincang untuk Menghubungkait
melengkapkan lembaran
(lirik lagu) tersebut. KPS:
Berkomunikasi,
4. Guru menyemak mendefinisi
jawapan murid. secara operasi

5. Kemudian, guru meminta KBAT:


murid-murid untuk Mengaplikasikan,
menyanyikan lagu Menganalisis
tersebut.
KI:
Kerja
berpasukan,
komunikasi

PMK:
Komunikasi dan
kolaborasi,
Literasi TMK

Sikap Saintifik
dan Nilai Murni:
Berfikiran kritikal
dan analitis,
berani mencuba
Penilaian Rumusan 1. Guru mengedarkan KPS:
pengajaran
(3 minit) soalan kuiz yang perlu Berkomunikasi
dijawab kepada semua
o Sebahagian
murid. KB Kreatif:
mentol masih
Menghubungkait
menyala apabila
2. Guru mengedarkan
salah satu suis di
lembaran kerja yang KB Kritis :
litar selari dibuka
perlu disiapkan. Membanding dan
membezakan
o Semua mentol
tidak menyala
Sikap saintifik
apabila salah
dan nilai murni:
satu suis di litar
Berfikiran kritikal
selari dibuka
dan analitis, yakin
dan berdikari,
Catatan Refleksi Pelajar:
Banyak murid tidak hadir pada hari ini. Kelas dijalankan seperti biasa. Murid-murid
kurang aktif pada hari ini. Hal ini akan berlaku berkemungkinan saya
membahagikan murid kepada kumpulan baru. Soalan yang ditanyakan juga
kurang dijawab oleh murid-murid. Untuk mengatasi masalah ini, saya telah memilih
murid untuk menjawab soalan saya. Selain itu, murid-murid juga berasa malu
semasa aktiviti menyanyi dijalankan. Mereka menyanyi dengan suara yang kurang
jelas. Saya terpaksa menghentikan lagu tersebut dan bermula sekali lagi sehingga
suara didengar. Secara keseluruhannya, hasil pembelajaran tercapai.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

You might also like