You are on page 1of 3

BR:69/70

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS TEHNIČE KULTURE

Razred: OSMI ( VIII ) ; Odjeljenje: _____

Grupa: A i B ; Datum: _____________

Nastavna cjelina: izborni dio (ELEKTRANE)

Nastavna jedinica: Vježba: solarne elektrane


Sistematizacija gradiva

Tip časa:
 Upoznavanje sa novim gradivom  Vježba
 Utvrđivanje gradiva  Sistematizacija
 Primjena stečenih znanja  Praktičan rad
 Kombinovani čas  Praktična vježba

Oblici rada: - frontalni (kolektivni) oblik rada - rad u parovima


- grupni oblik rada - individualni oblik rada
Ciljevi časa:

a) obrazovni: - usvajanje znanja, vještina i navika; - sticanje novih pojmova i termina;


Ponovit ćemo gradivo o solarnim elektranama kroz vježbu u dnevniku rada.

b) funkcionalni: - razvijanje psiho-fizičkih sposobnosti; - razvijanje pažnje;


- generalizacija; - razvijanje pravilnog odnosa prema radu; - podsticanje na humanost i saradnju -
rješavanje problema; - izlaganje novih sadržaja;
Priprema učenika za samostalan rad, priprema učenika za samostalan rad kroz život

c) odgojni: - sticanje moralnih oblika i estetskih sposobnosti; - sticanje fizičkih i radnih


sposobnosti; -razvijanje samosvijesti kod učenika, individualne motivacije i takmičarskog duha; -
osposobljavanje učenika za život i rad
Razvijanje kod učenika tačnosti, preciznosti, odgovornosti, aktivnosti za rad, stvaranje radnih
navika i volje za radom

Nastavne metode:  Metoda demonstracije ili pokazivanja


 Metoda usmeno izlaganje, razgovor, diskusija, objašnjevanje
 Metoda samostalnih praktičnih radova učenika
 Metoda otkrivanja i rješavanja problema u nastavi

Nastavna sredstva:
- grafofolije - mašine - pribor za TC - tabla
- alat - računar - modeli i makete - grafički crteži (slike, šeme)
: (literatura)
- Udžbenik za 5 - 6 - 7 - 8 razred
- Dnevnik rada za 5 - 6 - 7 - 8 razred
ARTIKULACIJA ČASA
UVODNI DIO ČASA (10 minuta)

U uvodnom dijelu ponoviti gradivo kroz postavljanje pitanja :

1
1. . Navedi prednosti vjetroelektrana.
2. . Gdje je preporučljivo da se grade vjetroelektrane?
3. . Kako smo podijelili solarne elektrane s obzirom na oblik ogledala koja koriste i cjelokupni
sistem izrade?
4. Objasni princip rada jedne solarne elektrane po vlastitom izboru?.
5. Navedi prednosti solarnih elektrana?

Aktivne učenike ocijeniti.

Upoznati učenike sa sadržajem časa:

Ponovit ćemo gradivo o solarnim elektranama kroz vježbu u dnevniku rada i zaključiti ocjene .

CENTRALNI DIO ČASA 70 min

Odgovoriti na pitanja na str 139 u udžbeniku.

1. Koje elektrane su obrađene u ovom izbornom dijelu?

2
2. Od čega se sastoje vjetroelektrane?
3. Navedi prednosti vjetroelektrana.
4. Gdje je preporučljivo da se grade vjetroelektrane?
5. Kako smo podijelili solarne elektrane s obzirom na oblik ogledala koja koriste i cjelokupni
sistem izrade?
6. Objasni princip rada jedne solarne elektrane po vlastitom izboru.
7. Navedi prednosti solarnih elektrana.
8. Koje vrste geotermalnih elektrana postoje?
9. Koja vrsta geotermalne elektrane je danas najzastupljenija, a koja će biti u budućnosti?
10. Koje su prednosti geotermalnih elektrana?
11. Kako smo podijelili elektrane na principu plime i oseke?
12. Opiši, u nekoliko rečenica, konvencionalne elektrane na plimu i oseku.
13. Koje su prednosti, a koji nedostaci elektrana na principu plime i oseke?

Nakon odgovorenih pitanja zaključiti ocjene!

10 min

ZAVRŠNI DIO ČASA

U završnom dijelu časa poželjeti učenicima lijep odmor i porazgovarati o gradivu koje će se učiti naredne
godine:

Primjedbe:____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

Juni 2012. Godine

You might also like