You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Техничко и информатичко образовање

Разред Осми

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 11 и 12


Наставна тема I. Информатичка технологија

Наставна јединица Коришћење претходно савладаних програма за обраду текста,


табела, података, графика

Тип часа Вежба


Циљ часа Ученици знају да раде у програмима пакета Microsoft Office
Образовни задаци Ученици знају да направе презентацију
Функционални Ученици знају да откуцају текст у одговарајућем фонту
задаци
Васпитни задаци Ученици знају да израчунају просек
Кључни појмови Информатичка технологија, софтвер
Образовни исходи Ученици знају да убаце слику, дијаграм, графикон, табелу у свој рад
Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Дијалошка, радна


Наставна средства Рачунари, Уџбеник, Радна свеска
Место извођења Кабинет за информатику
наставе
Корелација Информатика
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
наставнике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
ученике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Напомене

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Објашњавам ученицима да ћемо на данашњем часу научити како се ради у
(5 минута) програмима пакета Microsoft Office. Час је осмишљен тако да ученицима
објашњавам начин рада у тим програмима, а да потом ученици добијају
материјал и задатке које треба на основу тога да ураде. Објашњавам
ученицима да су ти програми азбука коришћења рачунара и да се без њиховог
схватања тешко може подразумевати да неко познаје рад на рачунару.

Главни део часа Објашњавам ученицима изглед прозора Word 2010. Објашњавам алатке
(75 минута) које се користе за форматирање текста, односно за промену величине
слова. Такође објашњавам да је могуће додавати табеле, графике, слике
и друге документе из осталих програма. Објашњавам ученицима
насловну линију и линију менија.

Објашњавам ученицима групу алатки фонт, која омогућава


форматирање текста.

Група алата параграф омогућава поравнавање текста и остале


могућности.

Картица инсерт омогућава изобиље додатака, од којих су најважније


табеле, слике, клипарт, графикони и једначине.

Дајем ученицима задатак да ураде вежбу, Радна свеска, стр. 9, питања


20 и 21.

Објашњавам ученицима рад у програму Microsoft PowerPoint 2010.

Овај програм служи за израду презентација које се састоје од слајдова у


које се могу убацивати слике, текст, звук, анимације, клип-арт.

Објашњавам ученицима картицу дизајн, којом може да се мења


позадина слајда.

Објашњавам ученицима картицу на којој се налазе алатке за задавање


прелаза слајдовима.

Објашњавам ученицима картицу за анимације којом се задају врсте


прелаза објекатима који чине анимацију.

Дајем ученицима задатак да направе презентацију своје школе


користећи овај програм. Задатак који треба да ураде налази се у Радној
свесци, стр. 10, задатак 22.

Објашњавам ученицима радно окружење програма Microsoft Excel.


Овај програм нам омогућава да изводимо табеларне прорачуне.

Објашњавам ученицима појам ћелије у овом програму и приказујем


произвољну ћелију која се налази у пресеку одговарајућег реда и
колоне.

Објашњавам ученицима рад функције за сабирање. Дајем пример


бројева који су уписани у једној колони и дефинишем ћелију у којој
треба да се нађе њихов збир.

Задатак који ученици треба да ураде налази се у Радној свесци, стр. 10,
задатак 23.

Завршни део часа Прегледам радове ученика и дајем оцене.


(10 минута

You might also like