You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Техничко и информатичко образовање

Разред Осми

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 13 и 14


Наставна тема I. Информатичка технологија

Наставна јединица Припрема презентације у различитим областима

Тип часа Вежба


Циљ часа Ученици знају да направе интерактивну презентацију
Образовни задаци Ученици знају да убаце дугмиће и да им додају хиперлинкове
Функционални Ученици знају да од презентације направе веб-сајт
задаци
Васпитни задаци Ученици развијају прецизност у раду
Кључни појмови Интерактивна презентација, веб-сајт
Образовни исходи Ученици знају да примене стечено знање прављења интерактивних
презентација
Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Дијалошка, радна


Наставна средства Рачунари
Место извођења Кабинет за информатику
наставе
Корелација Информатика
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
наставнике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
ученике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Напомене

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Објашњавам ученицима да ћемо на данашњем часу применити оно што смо
(5 минута) научили, а у вези је са израдом презентација. Научићемо да правимо
интерактивне презентације које омогућавају да се крећемо кроз презентацију
тако што активирамо одређени дугмић. Направићемо, дакле, дугмиће за
навигацију, додаћемо им хиперлинкове (адресе слајдова на које презентација
треба да скочи) и потом ћемо те дугмиће ископирати на остале слајдове.

Научићемо и како да направљену презентацију претворимо у интернет-сајт.

Главни део часа Водим ученике кроз израду презентације која представља приказ
(75 минута) функционисања интерфејса. На картици Design задајемо одговарајућу
позадину. Првом слајду дајемо назив „Интерфејс”. Потом идемо на
картицу Insert и из групе алата Shapes бирамо један од дугмића из
палете алата Action Buttons.

Када превучемо одговарајући дугмић, аутоматски нам се приказује


прозор који нам омогућава да задамо хиперлинк за први акциони
дугмић.

Кликом на опциони елемент поред хиперлинка добијамо могућност да


отворимо падајући мени, из кога бирамо Slide. Отвара нам се следећи
прозор, из кога бирамо слајд на који презентација треба да скочи.
Бирамо засад једину могућу опцију, а то је управо први слајд:

Проверавамо да ли хиперлинк ради. Активирамо презентацију и


кликнемо на дугмић. Презентација приказује први слајд. Додајемо и
преостале слајдове да би се приказивали у прозору за дијалог када
кликнемо да додамо хиперлинк. Потом додајемо текст дугмићима и
копирамо их на остале странице. На тај начин ће свака страница имати
исте дугмиће и моћи ћемо да вршимо навигацију са једног слајда на
онај који желимо.

Дајем ученицима задатак да направе дугмиће са следећим називима:

 Home,
 дефиниција,
 програмирање,
 електронска реализација,
 софтверски интерфејс,
 примери интерфејса,
 роботика,
 управљање интерфејсом.

Ученици добијају задатак да направе хиперлинкове ка одговарајућим


страницама тако да када се кликне на одговарајући дугмић,
презентација скочи на ту страницу.

Дајем ученицима папире на којима је објашњено шта представља свака


од наведених ставки и дајем им задатак да напишу одговарајући текст
на одговарајућој страници. Убацујемо слике које налазимо на
интернету и тако завршавамо презентацију.

За завршни део часа дајем ученицима могућност да направе веб-сајт од


постојеће презентације тако што у падајућем менију изаберу да
сачувају презентацију као веб-страницу.

Завршни део часа Прегледам радове ученика. Похваљујем најбоље. Одговарам на питања
(10 минута) уколико нешто није јасно.

You might also like