You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Техничко и информатичко образовање

Разред Осми

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 25 и 26


Наставна тема III. Електроинсталациони материјал и прибор
Наставна јединица Својства и примена електроинсталационог материјала (прекидачи,
утикачи, сијалице и сијалична грла)

Тип часа Обрада


Циљ часа Ученици знају намену прекидача, утикача, утичница, сијалица и сијаличних
грла
Образовни задаци Ученици знају да објасне принцип функционисања сијалице са светлећом
нити
Функционални Ученици знају да објасне принцип функционисања свих врста прекидача
задаци
Васпитни задаци Ученици знају да морају пажљиво и уз надзор стручних лица да рукују
електроинсталационим елементима
Кључни појмови Електроинсталациони материјал
Образовни исходи Ученици знају да објасне принцип функционисања свих врста сијалица
Облици рада Фронтални

Наставне методе Дијалошка


Наставна средства Електроинсталациони материјал
Место извођења Кабинет за техничко и информатичко образовање
наставе
Корелација
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
наставнике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
ученике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Напомене

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Објашњавам ученицима да ћемо на данашњем часу учити о:


(5 минута)
– сијалицама и сијаличним грлима,
– прекидачима,
– утичницама.

Постављам ученицима питања као увод у данашњу лекцију:

 Чему служе сијалице?


 Коју врсту енергије сијалице трансформишу у светлосну
енергију?
 Која је улога прекидача у струјним колима?
 Која је улога утичница?

Главни део часа Сијалично грло служи за прикључивање сијалице у електричну


(75 минута) инсталацију. Састоји се од горњег и доњег дела који су спојени
завртњем. У унутрашњости сијаличног грла налазе се лимови од
месинга којима се остварује контакт с металним деловима сијалице.
Материјал од ког се израђују сијалична грла је пластика (бакелит), а
код сијалица веће снаге користи се порцулан (керамика).
Сијалице служе за осветљење просторија и околине. Упућујем ученике
да погледају слике (Уџбеник, стр. 52, сл. 3.10, 3.11, 3.12). Наводим
основне делове сијалице. Сијалице са светлећом нити емитују светлост
када се услед протицања струје ужаре и загреју до одређене
температуре. Ова врста сијалица може да ради и с једносмерним и с
наизменичним изворима струје.

Поред стандардних сијалица, данас се производе и:

– флуоресцентне,
– халогене,
– сијалице с металним парама,
– ЛЕД сијалице.
Флуоресцентне сијалице имају облик дуге стаклене цеви.
Флуоресцентна сијалица не може се прикључити директно на напон
мреже јер јој је напон паљења већи од напона у мрежи, па се користи
стартер. Упућујем ученике да погледају слику (Уџбеник, стр. 52, сл.
3.14).

Халогена сијалица је врста сијалице с влакном у чији је балон убачен


халогени елемент тако да се смањује испаравање волфрама, чиме се
повећава трајност сијалице.

Сијалице с металним парама раде на принципу електролуминесценције.


Приликом проласка струје кроз металне паре и гасове јавља се
светлост.

Упућујем ученике да погледају слику у књизи која приказује разне


врсте прекидача (Уџбеник, стр. 53, сл. 3.17). Објашњавам да је улога
прекидача да успоставе и прекину струјно коло. Постоје и окретни
прекидачи и тастери, као и уградни за уређаје. Електрична инсталација
се правилно изводи ако се фаза прекидачем доведе до потрошача, јер се
приликом искључења потрошач не налази на напону.

Прекидачи се деле на серијске, наизменичне и унакрсне.

Утичнице су завршни део електричне инсталације. Могу бити узидне и


назидне. Такође могу бити трофазне и монофазне. Упућујем ученике да
погледају слике (Уџбеник, стр. 54, сл. 3.18. и 3.19). Постоје утичнице са
уземљењем и без уземљења.

Објашњавам ученицима да се, такође, користе трофазни шуко-утикачи


и монофазни утикач, натикач (Уџбеник, стр. 54, сл. 3.20. и 3.21).

Завршни део часа Дајем ученицима задатак да ураде питања, Радна свеска, стр. 23–24.
(10 минута) Проверавамо одговоре.

You might also like