You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Техничко и информатичко образовање

Разред Осми

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 31 и 32


Наставна тема III. Електроинсталациони материјал и прибор
Наставна јединица Опасности и заштита од струјног удара

Тип часа Обрада


Циљ часа Ученици знају које су опасности при раду с електричном енергијом
Образовни задаци Ученици знају да објасне типичне ситуације у којима прети опасност по
човеков живот
Функционални Ученици знају да наведу мере заштите и предострожности
задаци
Васпитни задаци Ученици схватају да се морају пажљиво односити у раду и коришћењу
електричних уређаја
Кључни појмови Уземљење, кратак спој
Образовни исходи Ученици знају да наведу вредности напона и струје које су опасне по човеков
живот
Облици рада Фронтални

Наставне методе Дијалошка


Наставна средства Пројектор, рачунар
Место извођења Кабинет за техничко и информатичко образовање
наставе
Корелација
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
наставнике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Литература и  Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Техничко и
додатни материјал за информатичко образовање 8 – уџбеник за осми разред основне
ученике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
 Ненад Стаменовић, Алекса Вучићевић, Радна свеска – Техничко
и информатичко образовање за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2013.
Напомене

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Упућујем ученике да ћемо на данашњем часу учити о опасности од електричног
(5 минута) струјног удара и који су начини да се заштитимо. Постављам питања ученицима
као увод у данашњу лекцију:

 Која јачина струје је опасна по живот човека?


 Који напон је опасан по живот човека?

Главни део часа Објашњавам ученицима да ће човек бити у опасности од удара


(75 минута) електричне струје уколико постане део струјног кола. Опасности које
вребају приказане су на следећој слици. Упућујем ученике да погледају
следеће варијанте у којима може доћи до струјног удара. Приказане
ситуације су:

– када истовремено додирнемо два различита фазна вода,


– када додирнемо фазу и уземљење,
– када додирнемо фазу.

Опасност од струјног удара је већа уколико стојимо на проводној подлози


каква је, на пример, вода (Уџбеник, сл. 3.43, стр. 63).

Дајем ученицима задатак да у својој свесци нацртају ситуације у којима је


угрожен човеков живот при раду с електричном струјом.

Установљено је да струја од 50 милиампера није опасна по човеков


живот. Струја виша од те вредности је опасна. Напон који је опасан по
човека је преко 25 волти, нарочито ако се човек купа, јер му се тада снизи
отпорност.

Утицај струје на човеков организам манифестује се на три начина:

– механички,
– топлотни,
– хемијски.

Механичко дејство је у вези с неконтролисаним покретима које изводи


човек изложен дејству електричне струје. Повреде не настају директно од
протицања струје, већ индиректно услед пада или повреде од предмета
који се налазе око њега.

Топлотно дејство настаје од протицања струје, при чему се људско тело


греје.

Хемијско дејство настаје тако што човеково тело постаје течан проводник
и струја му наноси трајна оштећења.

Упућујем ученике на мере заштите од струјног удара:

– при коришћењу нових електричних апарата неопходно је


прочитати упутство за употребу,
– проводнике никада не треба газити јер се тако оштете,
– правилно уземљење,
– метални уређаји обавезно морају бити уземљени шуко-
прикључницом,
– приликом поправке уређаја неопходно је искључити уређаје с
напона,
– потребно је проверити да ли је безбедно безнапонско стање,
– користити изоловани алат и средства личне заштите,
– користити само исправне електричне уређаје.

Објашњавам ученицима како се врши пружање прве помоћи особама које


су биле под дејством струјног удара.

Завршни део часа Дајем ученицима задатак да ураде питања, Радна свеска, стр. 29.
(10 минута)

You might also like