Professional Documents
Culture Documents
Suggested Solution
EOQ= (√ 2(240000
1 .5
)(5)
)
EOQ = 400 kg flour
2. Company KK:
2(6000 )(25 )
EOQ=
√(
EOQ = 707 kg oranges
0 . 60 )
(b) Objective of inventory control:
Material of the right quality are purchased in the right quantity, right time and
at the right price.
Funds allocated for material investment are properly utilized.
Ever ready supply of material when required.
Proper utilization of material to avoid wastage.
Proper storage of material.
3. Berjaya Cetak Sdn Bhd:
D= 36,000 x 12 = 432,000
O= RM 120
C= RM 3
EOQ= (√ 2( 432000)(120
3
)
)
EOQ = 5,879 litres of ink
4. Anggun Boutique:
D = 1,200 x 2 = 2,400
O = RM 80
C = 0.05 x RM 5 = RM 0.25
Q 800 metres 1,200 1,600 2,000
No. of order
(times) 2,400/800 = 3 times 2,400/1,200 = 2 2,400/1,600 = 1.5 2,400/2,000 = 1.2
Average stock
(metres) 800/2 = 400 metres 1,200/2 = 600 1,600/2 = 800 2,000/2 = 1,000
Ordering cost
(RM) 3 x RM 80 = RM 240 2 x 80 = 160 1.5 x 80 = 120 1.2 x 80 = 96
Storage Cost
(RM) 400 x RM 0.25 = RM 100 600 x 0.25 = 150 800 x 0.25 = 200 1,000 x 0.25 = 250
Total Cost
(RM) RM 240 + RM 100 = RM 340 160 + 150 = 310 120 + 200 = 320 96 + 250 = 346
EOQ
ii. What will happen if Anggun Boutique orders the material excessively:
Too much stock will result in:
High storage cost
High maintenance cost
High security cost
Theft
D = 1,000 x 4 = 4,000
O = RM 125
C = 4% x RM 800 = RM 32
RM 8 RM 40
2( 4000)(125 )
EOQ=
√( 40 )
EOQ = 158 rolls
b) Annual savings:
Current Policy;
Total ordering cost= D/Q x O
4,000/200 x 125 = 2,500
Under EOQ:
Total ordering cost= D/Q x O
4,000/158 x 125 = 3,165
D= 200 kg x 12 = 2,400 kg
O= RM 10 + RM 2 = RM 12
C= RM 4
Current Policy:
Total ordering cost= D/Q x O
2,400/100 x 12 = RM 288
Under EOQ:
Annual total cost = RM480
D= 20,000 x 3 = 60,000
O= RM 60
C= 0.20 x RM 25 = RM 5
2(60000 )(60 )
EOQ=
√( 5 )
EOQ = 1,200 metres