You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS /
MATA PELAJARAN MATEMATIK 2 MAJU / 8 ORANG
BIL MURID
TARIKH / HARI /
22 Oktober 2019 Selasa 39 MASA 9.10pagi-9.40pagi
MINGGU

TEMA / TAJUK OPERASI TAMBAH

KEMAHIRAN
ULANGKAJI KEMAHIRAN 1 HINGGA 20
PEMULIHAN
STANDARD
KANDUNGAN/ 2.1 Operasi tambah dalam lingkungan 100-1000
STANDARD 2.1.1 menambah dua nombor atau lebih dalam lingkungan 100-1000
PEMBELAJARAN
Selepas aktiviti PdP, murid berupaya:
1. Murid boleh menambah lebih dari dua nombor
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 2. Murid boleh menjawab lima soalan

SET INDUKSI ( 5 min)


Murid diminta menyelesaikan masalah di papan tulis . Tambah bentuk lazim.

AKTIVITI
PEMBELAJARAN DAN Langkah 1: Murid penerangan guru, mengenai operasi tambah secara mengumpul
PEMUDAHCARAAN Langkah 2: Murid menjawab soalan secara berkumpulan
(PdPc) Langkah 3: Kuiz, individu
Langkah 4: Program Bijak sifir, ulangkaji operasi darab, murid diberi bimbingan menjawab soalan darab.
Langkah 5: Program Bijak Sifir: Tambah secara gandaan, bermain dam ular
Penutup: Kuiz sifir 6
Kad perkataan ELEMEN
BAHAN BANTU
Gambar, Buku teks MERENTAS , seni visual, pendidikan kesenian
BELAJAR (BBB) Buku Tulis KURIKULUM (EMK)
NILAI :Bertanggungjawab,
Teknik penyoalan Tolong-Menolong
Murid memberi respon jawapan PENGISIAN ILMU : Pendidikan Moral
KBAT/iTHINK
rakan. Permainan,didik hibur KURIKULUM KAEDAH / TEKNIK :DIDIK
Kuiz, kemahiran4K
HIBUR/ PENYOALAN

P&P ditangguhkankerana:
REFLEKSI / IMPAK ¨ Mesyuarat / Kursus
____/____ murid mencapai objektif ¨ Program Sekolah
____/____ murid belum mencapai objektif ¨ Guru Pengiring
¨ AktivitiLuar
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid :- ¨ CutiRehat / CutiSakit
_________________________________________________________________________ ¨ CutiPeristiwa / Cuti Am
¨ CutiBencana / CutiKhas
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS /
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU 2 BESTARI / 6 ORANG
BIL MURID
TARIKH / HARI /
22.5.2017 ISNIN 25 MASA 9.00-10.00
MINGGU

KUMPULAN 1 KUMPULAN 2

SEMANGAT PERPADUAN
TEMA / TAJUK SEMANGAT PERPADUAN

KEMAHIRAN
Perkataan VK+KVK KP 5 Perkataan KVKV
PEMULIHAN
Konstruk 5 –
Konstruk 3 – Keupayaanmembacadanmenulissuku
KONSTRUK LINUS Keupayaanmembacadanmenulisperkataansuku
kata terbuka..
kata tertutup.

STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, danmenyebutfrasa, danayattunggaldenganbetuldantepat.


PEMBELAJARAN

PadaakhirPdP, muridberupaya: BRIDGING


PadaakhirPdP, muridberupaya:
(FOKUS DSKP)
3. Mengujarkansekurang- 1. Mengujarkansekurang-
OBJEKTIF kurangnyatigadaripadaempatayattunggalda kurangnyasatuayattunggaldanayatmajmukdar
PEMBELAJARAN nayatmajmukdaripadabahan yang ipadabahan yang dipelajaridenganbetul.
dipelajaridenganbetul. 2. Menyusuntigadaripadaempatgambarberdasar
4. Menulisempatdaripadalimaperkataan yang kanceritaArnabdan Kura-kura.
sesuaipadaayat.
SET INDUKSI ( 5 minit )
Guru memperdengarkanlaguarnabdankura-kurakepadamurid-murid.
Muridmenyebutnamabinatang yang terdapatdalamlagutersebut. (Didikhibur)

LANGKAH 1 (10 minit)


1. Guru menayangkan video ceritaarnabdankura-kura.
2. Guru danmuridbersoaljawabberkenaanwatak-watak yang adadalam video
AKTIVITI 3. Muridmembacaperkataanarnabdankura-kurapadakadperkataan yang disediakan. .(KBAT)
PEMBELAJARAN
DAN
PEMUDAHCARAAN arnab kura-kura
(PdPc)

LANGKAH 2 (15 minit) LANGKAH 2 (15 minit)


1. Muridmembacateksceritaarnabdankura- 1. Muriddiberikanempatkadgambarberdasarkan
kuradalambentukkadcerita ceritaarnabdankura-kura.
2. Muriddiedarkankadceritadandimintauntukm 2. Guru memintamuridmenyusungambar-
enyusundalambentukpetaalir. gambartersebutmengikuturutanpadapetaalir.
i-think
3. Muriddimintamembacasemulacerita yang 3. Muriddimintamenceritakansemulakisaharnab
telahdisusun. dankura-
kurasecaralisanberdasarkangambar..

LANGKAH 3 (15 minit) LANGKAH 3 (15 minit)


Muridmelengkapkanayatdenganmenulis 1. Muridberada di sudutkomputerriba
perkataanpadatempatkosong. 2. Guru
memberikanpenerangantentangtugasanmurid
tertidurArnabtersedar .
3. Muriddimintamelengkapkanperkataandengan
kura-kurapenamat menaiphurufpadaruangpetak yang
disediakanberdasarkangambardenganbimbin
1. ………………. mengajakkura- gan guru.
kuraberlumba.
2. Arnabdan ………… mulaberlumba.
3. Semasaberlumbaarnab ………..
keranakepenatan.
4. Arnab……….. danmendapatikura-
kuraberada di hadapannya.
5. Arnabcubamemotongtetapikura-
kuratelahsampaikegarisan ……………...
ICT
Muridmenuturkansemulaayat-ayat di
atasdalambentukcerita.

BRIDGING
(FOKUS DSKP)
4. Muriddimintamengejadanmenyebutperkataan
yang telahditaip.

LANGKAH 4 (10 minit) LANGKAH 4 (10 minit)

1. Melantikketuauntukmelaksanakanaktivitiker 1. Melantikketuauntukmelaksanakanaktivitikeru
usipanas (hot seat) sipanas (hot seat)
2. Ketuaduduk di kerusi yang telahdisediakan. 2. Ketuaduduk di kerusi yang telahdisediakan.
3. Rakanlaindudukbersila di hadapanketua. 3. Rakanlaindudukbersila di hadapanketua.
4. Rakan- 4. Rakan-
rakandimintauntukmenyoalketuaberdasark rakandimintauntukmenyoalketuaberdasarkan
ancerita yang telahdibaca. cerita yang telahdiperdengarkandanditonton.
Contohsoalan: Contohsoalan:
Adakahkitapatutmeniruwatakarnabdalamce Mengapakitaperlumencontohikura-kura?
ritaini? 5. Muridmenyebutdalambentukayattunggaldana
Guru yatmajmukberdasarkancerita yang
danmuridmembuatrumusanterhadapaktiviti telahdipelajari.
yang dilaksanakan
PAK Guru
danmuridmembuatrumusanterhadapaktiviti
21 yang dilaksanakan

PENUTUP (5 minit)

Guru memintamuridmenyenarainilai-nilai yang terdapatdalamceritaArnabdan Kura-kura.(KBAT)


ContohSoalan:
1. Apakahperkataan yang telahandapelajaripadahariini?
2. Apakahpandanganandatentangceritatadi?

Lagu, kadgambar, ELEMEN


BAHAN BANTU
kadperkataan, video, LCD, MERENTAS Matematik
BELAJAR (BBB)
komputerriba, lembarankerja KURIKULUM (EMK)
KBAT Petaalir PENGISIAN NILAI :Menghargai
KURIKULUM orang lain
kesederhanaan
ILMU : Pendidikan
Moral
KAEDAH / TEKNIK
:DIDIK HIBUR/
PENYOALAN

REFLEKSI / IMPAK
____/____ muridmencapaiobjektif P&P ditangguhkankerana:
____/____ muridbelummencapaiobjektif ¨ Mesyuarat / Kursus
¨ Program Sekolah
________________________________________________________________________ ¨ Guru Pengiring
________________________________________________________________________ ¨ AktivitiLuar
Tindakansusulanuntukmengatasimasalahmurid :- ¨ CutiRehat / CutiSakit
¨ CutiPeristiwa / Cuti Am
____________________________________________________________________________ ¨ CutiBencana / CutiKhas

You might also like