Professional Documents
Culture Documents
Question 1
Question 1
For the following, construct a cellular layout using the Binary Algorithm and
draw a possible layout diagram A: 3 – 5 – 7 – 10 – 12 B: 1 – 4 – 6 C: 3 – 5 – 7 D: 2 – 8 – 9 –
11 E: 3 – 5 – 7 – 10 – 12 F: 2 – 8 – 9 – 11 G: 1 – 4 – 6 H: 9 – 11
Ans.
Product Workstations
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
A X X X X X
B X X X
C X X X
D X X X X
E X X X X X
F X X X X
G X X X
H X X
A 128 X X X X X 677
B 64 X X X 2368
C 32 X X X 672
D 16 X X X X 1050
E 8 X X X X X 677
F 4 X X X X 1050
G 2 X X X 2368
H 1 X X 10
VALUE 66 20 168 66 168 66 168 20 21 136 21 136
Arranging product and workstation in descending order.
Product Workstations
3 5 7 10 12 1 4 6 9 11 2 8
B X X X
G X X X
D X X X X
F X X X X
A X X X X X
E X X X X X
C X X X
H X X
Product Workstations
3 5 7 10 12 1 4 6 2 8 9 11
B X X X
G X X X
D X X X X
F X X X X
A X X X X X
E X X X X X
C X X X
H X X
Cell 1: - 3,5,7,10,12.
Cell 2: - 1,4,6.
Cell 3: - 2,8,9,11.
Question 2. Here is some data collected by an organization for relocating their operations.
Which would be the selected site according to the location rating factor method? Show your
calculations.
Ans. Multiplying the weights with respective sites.
Site 1:
Site 2:
Political stability = 0.33 x 55 = 18.15
Economic growth = 0.17 x 85 =14.45
Port facilities = 0.15 x 70 = 10.5
Container support = 0.12 x 95 = 11.4
Transportation= 0.10 x 35 = 3.5
Duties = 0.08 x 75 = 6
Area roads = 0.05 x 95 = 4.75
Total score for site 2 = 18.15 + 14.45 + 10.5 + 11.4 + 3.5 + 6 + 4.75 = 68.75
Site 3:
Political stability = 0.33 * 95 = 31.35
Economic growth = 0.17 * 70 = 11.9
Port facilities = 0.15 * 80 = 12
Container support = 0.12 * 85 = 10.2
Transportation= 0.10 * 65 = 6.5
Duties = 0.08 * 55 = 4.4
Area roads = 0.05 * 45 = 2.25
Total score for site 3 = 31.35 + 11.9 + 12 + 10.2 + 6.5 + 4.4 + 2.25 = 78.6
Site 4:
Political stability = 0.33 * 65 = 21.45
Economic growth = 0.17 * 75 = 12.75
Port facilities = 0.15 * 95 = 14.25
Container support = 0.12 * 95 = 11.4
Transportation= 0.10 * 75 = 7.5
Duties = 0.08 * 65 = 5.2
Area roads = 0.05 * 55 = 2.75
Total score for site 4 = 21.45 + 12.75 + 14.25 +11.4 + 7.5 + 5.2 + 2.75 = 75.3
Total score for site 3 is highest therefore, selected site is “Site 3”.
Question 3. Enlist the differences between Product and Process Based Layouts. State at
least 5 points. Use diagrams if necessary.
Ans.
Meaning The resources needed to produce the The resources having homogeneous
product are arranged in one line, as process or function are combined
per the sequence of operations. together.
Product Standardized Customized.
Workflow Identical flow and sequence of Variable flow, relying on the nature of
operations for each unit. job.
Inspection Minimum inspection is there, during Inspection is conducted multiple times
the sequence of operations. during the sequence of operations.
Results in Transfer lines. Group technology.
Production time. Less Comparatively high.
Production cost. High fixed cost and low variable Comparatively low fixed and high
cost. variable cost.
Effect of breakdown. Due to the interrelated system, Machinery breakdown does not have a
machinery breakdown can seriously significant effect on the final output.
affect production.
Stable for Mass production with less job Moderate production with more variety.
variety
Frequency of work Intermittent work. Continuous work
Time of travel. Less Comparatively more
Lathe Section Milling Section Drilling section
M M M D D D
L L D
D
M M M Painting Depot
L L
Grinding & Finishing Section P
P
L L G G G G
Assembly
Product layout
Process Layout
Question 4. You have been given the job to set up a store in an area which has to balance the
populations of various villages with their distances as plotted on an X-Y plane from the current
area of Operations. Draw a Graph and state your conclusions.
Village X Y Population(W)