Professional Documents
Culture Documents
PREPARED BY :
ENGR. FORTUNATO AMOSCO
PME, PEE, CE, MP
(PSPE/ ASPE)
Fig. 2 SANITARY SYSTEM WITH LOADS
FIG. 3
FIG. 4
I.The coverage of my topic are:
v= 1.486 x R⅔ x S ½
n
Where: v = velocity of flow in feet per sec. (fps)
n = a coefficient representing roughness of pipe
R = Hydraulic radius (hydraulic mean depth of flow)
S = Hydraulic slope of Surface of flow, ft./ft
2. The quantity rate of flow
Q = AV
Q = A x 1.486 x R⅔ x S ½
n
The Hydraulic mean depth of flow ( R) called the
“Hydraulic radius” is the ratio of the cross
sectional area of flow wetted perimeter of the pipe
surface.
R=
Area of flow
Wetted perimeter
For condition of half – full flow, the hydraulic radius is:
П D2 ПD D
R= ÷ =
8 2 4
For Full Flow condition:
П D2 D
R= ÷ ПD =
4 4
Therefore:
D
R= for half flow as well as full flow is
4
a circular pipe.
Where:
q = capacity in qpm
r = ratio of cross - sectional area of the sheet of
water to the cross sectional area of the stack
d = diameter of the steel in inches.
Drainage System Sizing
Stack Sizing
The permissible flow in the stack is 7/24 of the total cross – sectional
area stack
STEP 1 :
A 70 FU = 4” B 90 FU = 4” C 120 FU = 4”
D 90 FU = 4” E 150 FU = 4” F 180 FU = 5”
G 190 FU = 5” H 160 FU = 4” I 200 FU = 5”
STEP 2 :
J = A + B + C + D = 370 FU
TABLE 2 MAXIMUM PERMISSIBLE FU LOADS FOR
SANITARY STACKS
STACK STACK THREE STACKS MORE TOTAL DISCHARGE
DIAMETER STORIES OR LESS THAN THREE INTO ONE
INCHES IN HIEIGHT F.U. STORIES IN BRANCH
HEIGHT F.U. INTERVAL F.U.
2 10 24 6
2½ 20 42 9
3 30 * 60 * 16 **
4 240 500 90
2 - 21 26
2½ - 24 31
3 20 27 36
4 180 216 250
5 390 480 575
6 700 840 1000
8 1600 1290 2300
10 2900 3500 4200
12 4600 5600 6700
15 8300 10000 12000
TABLE 4
Approximate Flow Velocity of Sewage (Horizontal)
7 Storey Building
WC – Flushometric
Slope : 1/8” per ft.
STEP 1
A Stack P4
18WC x 6 FU = 108
4 UR x 4 = 16
18 LAU x 1 = 18__
142 FU
STACK P4 = 142 FU = 4”
A = 142 = 4”
STEP 2
B Stack P6
Note : A bathroom group consist of 1 WC, 1
Lav, & 1 Bathtub or shower.
In this case there are 3 bathroom
groups
3 bathroom groups x 8 = 24 FU
3 SH x 2 = _6__
30
STACK P6 = 30 = 3”
B = 30 = 4”
STEP 3
C Stack P5
Note: A bathroom group consists of 1 WC, 1 Lav, & 1 bathtub
or shower
In this case, there are eight bathroom group
8 bathroom group x 8 = 64 FU
8 BT x 2 = 16___
80 FU
STACK P5 = 80 FU = 4”
C = 80 FU = 4”
STEP 4
D=B+C
D = 30 + 80 = 110 FU = 4”
STEP 5
E=A+D
= 142 + 110 = 252 FU = 5”
STEP 6
F Stack P3:
10 WC x 6 = 60 FU
2 UR x 4 = 8
6 LAB x 1 = _6___
74 FU
STACK P3 = 74 FU = 4”
F = 74 = 4”
STEP 7
G=E+F
G = 252 + 74 = 336 FU = 5”
(If piping had been stalled at a slope of ¼”/ft. the size would be 5”)
STEP 8
H Stack P7
4 WC x 6 = 24 FU
4 Lav x 1 = _4__
28 FU=30
STEP 10
J Stack P2
6 Sk x 2 = 12
Stack P2 = 12 = 2”
J = 12 3” – STD
STEP 11
K Stack P1
6 WC x 6 = 36 FU
2 UR x 4 = 8
4 Lav x 1 = 4
48 = U
Stack P1 = 48 FU – 3” (Limited of 6 WC is not exceeded)
= 48 FU = 4”
STEP 12
L=J+K
L = 12 + 48 = 60 FU = 4”
STEP 13
M=I+L
M = 366 + 60 = 426 FU = 6”
STEP 14
N Stack P10
30 WC x 6 = 180 FU
6 UR x 4 = 24
8 SH x 2 = 16
220 FU
Stack P10 = 220 FU = 4”
N = 220 = 5”
STEP 15
O Stack P8
10 Sk x 2 = 20 FU
Stack P8 = 20 FU = 2”
O = 20 FU = 3”
STEP 16
P Stack P9
12 Lav x 1 = 12 FU
Stack P9 = 12 FU = 2”
P = 12 FU = 3”
STEP 17
Q=O+P
Q = 20 + 12= 32 FU = 4”
STEP 18
R=N+Q
= 220 + 32 = 252 FU = 5”
STEP 19
S=M+R
S = 426 + 252 = 678 FU = 6”
(If pipe stalled at ¼”/ ft. store S = 6
THEORY
The primary consideration in the design of a venting
system is the flow of air – for the ventilation of the piping
and protection of the fixture trap seals of a sanitary
drainage system.
144 P = Ww hw = Wa ha = Ws hs
Where:
P = pressure , psi
Ww = density of water, # per cu.ft.
Wa = density of air, H per cu.ft.
Ws = density of suds, #/ft.
hw = static head or column of water in ft.
ha = static head or column of suds in ft.
Rate of flow from outlets
The velocity of which air flows out of an outlet to the atmosphere
(at the roof terminal of the stack) is due to the total pressure
available in the vent pipe in the outlet. This pressure is the flow
pressure at which is equal to the static pressure less the pressure
lost in friction. The maximum rate of discharge in practice is
expressed as:
qo = CD q1
Where:
qo = Actual quantity of discharge gpm
q1 = ideal quantity of discharge
CD = coefficient of discharge
qD = CD ( 2.448 do2V1)
do = outside diameter inches
V1 = Ideal velocity, fps
qD = CD ( 2.448 do2 √2gh )
= CD (19.65 do2 √ h )
qD = 13.17 do2 h ½
Velocity = √ 2gh
g = accelerate due to gravity
h = height or (head) of air column
STATIC AIR PRESSURE
P= wh
144
Ɣ h Ɣ A hA
P= w w =
144 144
Ɣw = specific weight of water #f/ ft.3
hw = static head of water, ft
ƔA = specific weight of air #f/ ft.3
hA = static head of air –ft.
Ɣw h w 62.4 ( ½ )
hA = =
ƔA .075 (at 70°F)
hA = 69.23 ft of air column
This means that a column of air 69.23 ft. will exact the same pressure
as a column of water 1” high. In another way the static head of 1”
water will support a column of air 69.23 ft. high.
The rate of discharge of air from a vent outlet can now be determined
when the pressure at the outlet is 1” of water or 69.23 ft. of air.
TABLE 5
Discharge Rates of Air (1” water pressure)
TABLE 7
Rate of Air in Horizontal Drain
5 1/ 69.0 ( 9.2)
8
6 1/ 112.0 (15)
8
8 1/ 240.0 (32.1)
8
DESIGN VENT SIZING
f L V2
h= 2 Da - Darcy Equation
q = 2.448 d2V
q
v= 2.448 d2
h = f L q2
(d/12) (64.4) ( 2.448)2 (d4)
L= h d5 = 2226 d3
0.013109 fq2 f q2
10 3800 30 80 350
10 5600 25 60 250
A. FU 330 SIZE 5”
B. DL. 55’
C. FU 330 SIZE 3”
D. SIZE 5”
E. FU 330 SIZE 5”
F. FU 1090 SIZE 6”
G. DL.55
H. FU 1090 SIZE 4”
I. SIZE 6”
J. FU 1090 SIZE 8”
K. FU 120 SIZE 4”
L. FU 230 SIZE 5”